הזדמנויות מימון לחברות העוסקות בהתפלת מים

תיקון בחוק התפלת המים האמריקני (1996) יעודד שיתופי פעולה בין חברות אמריקניות וישראליות.

מדינת ישראל מובילה עולמית במגוון טכנולוגיות מים. טכנולוגיות התפלת מים ישראליות הן היעילות ביותר מבחינת עלות ההתפלה. 75% מהמים לצריכה ביתית בישראל הם מי ים מותפלים שאפשרו לישראל להתגבר על מאזן מים שלילי. מתקן ההתפלה בשורק הוא הגדול מסוגו בעולם ועלות לקוב מים בו היא הזולה ביותר.

בארה”ב הבינו את הפוטנציאל האדיר הגלום בשיתוף פעולה עם ישראל בתחום התפלת מי ים וכחלק מתיקון לחוק התפלת מים משנת 1996 עודדו שיתוף פעולה עם מדינת ישראל בתחומי הייעוץ, התיאום והפיתוח של פרויקטים להתפלת מים.

ה-U.S. Bureau of Reclamation שבמשרד הפנים האמריקאי (להלן: הלשכה) האחראית על הוצאתו לפועל של החוק, מפרסמת הודעות על הזדמנויות מימון (FOAs – Funding Opportunity Announcements ) גופים וחברות אמריקניות יכולים להגיש מועמדות לקבלת מימון מהלשכה.

הלשכה מדרגת את הגופים האמריקנים שהגישו מועמדות למימון על פי סדר עדיפויות, כאשר הגופים יכולים לקבל עד כ-100 נקודות בדירוג. גוף אמריקני שיעבוד יחד עם חברה ישראלית יזוכה ב-6 נקודות נוספות. הלשכה בוחרת להעניק מימון לחברות שיזכו בניקוד הגבוה ביותר, ולפיכך בחירה בחברה ישראלית מעלה את הסיכויים לזכות במכרז.

להלן הקריטריונים להערכה:

 

קריטריונים נקודות
קריטריון הערכה 1 – אספקת מים 35
קריטריון הערכה 2 – איכות הסביבה ואיכות המים 12
קריטריון הערכה 3 – יתרונות כלכליים 35
קריטריון הערכה 4 – העדפה של הלשכה במשרד הפנים 10
קריטריון הערכה 5 – התחייבויות להטיב עם קהילות כפריות או חסרות כלכלה 12
קריטריון הערכה 6 – מינוף מימון ממשלתי ומינוף המומחיות של שותפים בינלאומיים כגון מדינת ישראל 6

שתי הזדמנויות מימון (FOAs) חדשות זמינות באתר ה-Bureau of Reclamation והגשת המועמדות אליהן היא עד ה-27/7/2018-  לחצו כאן לפרטים נוספים.

בנוסף ליתרון המובנה בחוק לעבודה עם חברות ישראליות, משרד הכלכלה והתעשייה הישראלי, דרך רשות החדשנות הישראלית, מספק תמיכה כספית לחברות ישראליות דרך תוכניות משותפות עם ארגוני המים בארה”ב, אשר נוטלים חלק ב- FOAs.

רשות החדשנות מפעילה גם תוכניות ספציפיות במים עם המדינות נבאדה, וויסקונסין וקולורדו. בתוכניות הללו החברות יכולות לקבל עד 50% תמיכה מהתקציב המאושר עבור שיתוף פעולה במחקר ופיתוח, אינטגרציה של טכנולוגיות ופרויקט פיילוט.

 

ידיים ומים

להלן השינויים בחוק Desalination Research, Studies, and Demonstration Projects  או בשמו האחר  (Water Desalination Act of 1996 (42 U.S.C. 10301 (להלן: חוק ה- WDA):

החלק הרביעי לחוק המתוקן, תחת הכותרת “DESALINATION DEMONSTRATION AND DEVELOPMENT”,  קובע שיש לערוך תכנית הדגמה ופיתוח להתפלת מי ים. הסעיף השלישי קובע שמזכיר הלשכה יתעדף את הפרויקטים הבאים:

  1. פרויקטים הפועלים למען מדינות וקהילות מוכות בצורת.
  2. פרויקטים הפועלים לטובת מדינות שקיבלו מימון עבור פיתוח ומחקר טכנולוגיות של התפלת מים ופרויקטים מסוג זה.
  3. פרויקטים היכולים להפחית את ההסתמכות על ייבוא של מים, אשר להם השפעה על מינים הנמצאים תחת חוק סכנת הכחדה משנת 1973.
  4. פרויקטים הממנפים באופן ברור את הניסיון והמומחיות של שותפים בינלאומיים בתחום התפלת המים למשל מדינת ישראל (חברה שממנפת את הניסיון והמומחיות של שותפה בינלאומית כמו ישראל מקבלת 6 נקודות בדירוג, כפי שמופיע בטבלה לעיל).

החלק התשיעי של החוק, הנוגע לייעוץ ותיאום, מציין שעל משרד המדע והטכנולוגיה האמריקאי לפתח תוכנית אסטרטגית אשר:

  1. תקבע סדרי עדיפויות לפרויקטים עתידיים של השקעות פדרליות בתחום התפלת מים.
  2. תרכז את פעילויות הסוכנויות הפדרליות העוסקות בהתפלה, בהן לשכת ה-Reclamation, חיל ההנדסה, צבא ארה”ב בתחום מחקרי רכב וטנקים, המרכז לפיתוח והנדסה, הקרן הלאומית למדע, משרד הביטחון, המכון הגיאולוגיה, משרד האנרגיה, הסוכנות להגנת הסביבה, והמינהל הלאומי לאוקיינוס ואטמוספירה.
  3. תחזק שיתוף פעולה בתחום המחקר והפיתוח עם שותפים בינלאומיים כגון מדינת ישראל, בתחום טכנולוגית התפלת המים.
  4. תעודד שיתופי פעולה בין המגזר הציבורי והפרטי, שיפתחו מסגרת להערכת הצרכים ועיצוב פרויקטים עתידיים של התפלת מי ים.

לשאלות נוספות על שיתופי פעולה בנושאים אלו, אנא צרו עם שלי קורנבוים:  shelly.korenboim@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

יפעת אלון-פרל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל