הבנק העולמי ומשרד הכלכלה והתעשייה אירחו סדנת הגנת סייבר למזרח אפריקה. סדנאות הבאות כבר בדרך

הבנק העולמי בשיתוף עם משרד הכלכלה והתעשייה, הרשות הלאומית למידע וטכנולוגיה של אוגנדה (NITA-U) וארגון קהילת מזרח אפריקה (EAC) השיקו לראשונה סדנת הגנת סייבר לאזור מזרח אפריקה, אירוע אזורי שהתקיים בין התאריכים 30 במאי עד 2 ביוני במלון Lake Victoria Serena Golf Resort, בפאתי בירת אוגנדה, קמפלה.

התרחבות החיבור לאינטרנט ברחבי העולם ושימוש הולך וגובר בטכנולוגיות דיגיטליות הגבירו את החשיפה לסיכוני ואיומי סייבר, דבר אשר הפך את יכולות הגנת הסייבר למשאב ציבורי חשוב. ממשלות מחפשות כלים להגן על אזרחיהן, על בסיסי נתונים, על התקשורת ועל התשתיות הקריטיות שלהן באמצעות מדיניות לאומית, חקיקה ומוסדות חזקים.

הסדנה באוגנדה נועדה לסייע למדינות המשתתפות לפתח מדיניות הגנת סייבר ברמה לאומית וברמה אזורית באמצעות: (i) זיהוי אתגרים והזדמנויות לקידום תחום הגנת סייבר בסולם סדרי העדיפויות של מדינות מזרח אפריקה; (ב) בניית יכולת בקרב מוסדות הגנת סייבר, כגון מדיניות, מסגרות משפטיות ורגולטוריות, הגנה על תשתיות קריטיות, הגדרת מוסדות להגנת סייבר (כגון צוותי תגובה אקטיביים [CERT], מרכזי פעולות אבטחה [SOC], מרכזי מצוינות בתחום הסייבר ועוד. ); ו (iii) פיתוח מדיניות אזורית לפתרון אתגרי הסייבר.

לדברי ראש יחידת שווקים מתעוררים, מוסדות פיננסיים, אפריקה והודו, צפריר אסף, "ישראל שואפת לקחת חלק בהשגת מטרות פיתוח בינלאומיות (SDGs) על ידי שיתוף הידע הייחודי שלה עם מדינות מתפתחות. אנו מאמינים כי הגנת סייבר הינה רכיב קריטי בדרך לשיפור החוסן של ממשלות וקהילות של העולם המתפתח. ישראל הצליחה לבנות אקו-סיסטם ייחודי בתחום הגנת סייבר, המבוסס על שיתוף פעולה הדוק בין שחקני מפתח רבים, כולל ממשלה, מגזר פרטי ואקדמיה. מדינות אפריקה יכולת לסגל את הגישות וניסיון מסוג זה לצרכיהן המיוחדים והסדנה בהובלת הבנק העולמי היא הדרך הטובה ביותר לקדם תהליך זה."

"הבנק העולמי שמח לארגן את הסדנה. ככל שממשלות ימשיכו לקדם מעבר לכלכלה דיגיטלית, תשומת הלב להגנת סייבר ולבניית סביבה מאובטחת של אמון הדדי צריכות להיות בראש סדר עדיפויות שלהן", אמרה בותיינה גורמאזי, מנהלת בכירה ביחידת התחבורה והפיתוח הדיגיטלי של הבנק העולמי. "אנו בטוחים שהאירוע הזה לא רק יעורר את המודעות לחשיבות הגנת סייבר, אלא גם יניח את הבסיס לתכנון ופיתוח של מסגרות ויוזמות בתחום הסייבר במגזר הציבורי, וכן יסייע לקדם את שיתוף הפעולה האזורי ואת הסינרגיות באזור."

מנכ"ל NITA-U, ג'יימס סאקה, אמר כי "הסדנה תאפשר לאוגנדה קיום אינטראקציה, תהליכי למידה ושיתוף ידע עם קהל האורחים המגוון המשתתף באירוע. כמו כן, מטרות הסדנה עולות בקנה אחד עם החשיבות של נושא  הגנת סייבר ביצירת תשתית במדינה המאפשרת ביצוע עסקאות דיגיטליות בטוחות ומאובטחות עבור אזרחיה."

בסדנה השתתפו נציגי ממשל האחראים למדיניות הסייבר בתחומי השיפוט שלהם, במטרה לסייע להם להרחיב את הידע שלהם על מהלכים, טכנולוגיות ומדיניות הסייבר. בנוסף השתתפו נציגים ממשלתיים מקהילת מזרח אפריקה, כגון בורונדי, קניה ורואנדה, ונציגים ממדינות אחרות באזור כמו ג'יבוטי, גאנה, מלאווי, ניגריה וסומליה. האירוע יניח גם בסיס לשיתוף פעולה אזורי בתחום אבטחת סייבר. האירוע הוגדר כהצלחה עם 52 משתתפים מ-10 מדינות ו-18 דוברים מומחים בתחום הסייבר, ביניהם מערך הסייבר הלאומי וחברות פרטיות. לאור התגובות החיוביות כבר מתוכננים אירועי המשך לאזורים נוספים באפריקה, במערב היבשת ובדרומה.

סדנת הסייבר היא חלק ממאמץ רחב יותר של משרד הכלכלה והתעשייה של ישראל לקדם בניית יכולות סייבר של מדינות באפריקה. יוזמה זו תאפשר למדינות אפריקה להיחשף לשיטות עבודה מצליחות בתחום הסייבר וללמוד מהמומחיות העולמית והישראלית לבניית סביבות דיגיטליות בטוחות. פעילות זו מתקיימת במסגרת הסכם תרומה של מיליון דולר עליו חתם משרד הכלכלה והתעשייה עם הבנק העולמי בעקבות החלטת ממשלה לחיזוק היחסים עם אפריקה אשר התקבלה טרם ביקור ראש הממשלה באזור לפני כשנתיים.

הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה והתעשייה בוושינגטון, יחד עם מנהל סחר חוץ, מערך הנספחים המסחריים ויחידת המוסדות הפיננסיים הבינלאומיים ואפריקה, פועלת לאיתור הזדמנויות עסקיות לחברות ישראליות במוסדות הפיננסיים הבינלאומיים.

למידע נוסף ניתן לפנות לנספחות המסחרית של משרד הכלכלה והתעשייה בוושינגטון, בכתובת yonatanb@israeltrade.gov.il .

[contact-form][contact-field label="שם" type="name" required="true" /][contact-field label="אימייל" type="email" required="true" /][contact-field label="אתר" type="url" /][contact-field label="הודעה" type="textarea" /][/contact-form]

צור קשר עם:

יפעת אלון-פרל

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל