זו רפובליקת בננות! אבל הפעם בהיבט החיובי של המילה…

ברזיל עברה בשלוש שנים האחרונות מיתון קשה, שנבע ברובו מבעיות הון-שלטון ושחיתות ברמות הכי גבוהות.

לולה- הנשיא לשעבר, לאחר שהורשע בערכאות השונות על התנהלותו הפלילית נכנס לפני מספר ימים לכלא.  לברזיל יש עוד דרך ארוכה לצעוד כדי למגר את התופעה אך בהחלט ניתן לראות סימנים מעודדים שהכלכלה (ובשאיפה גם המדינה) צועדת לכיוונים הנכונים.

הפעם אני רוצה להתמקד בהזדמנויות הכמעט אינסופיות שיש לברזיל להציע בסקטור החקלאות:

banana

נתחיל קודם ממספר עובדות ומספרים טכניים. בשנה האחרונה הקיטון בכלכלת ברזיל נעצר ונרשמה עלייה קלה (מאוד) בנתוני הסחר.

הבורסה צמחה למעלה מ- 30%, הריביות התחילו לרדת והריאל התייצב (פחות או יותר).  סקטור החקלאות, שמהווה הסקטור החשוב ביותר בכלכלת ברזיל, ממשיך לדהור קדימה, מחפש טכנולוגיות וחדשנות וממש צמא לפתרונות ישראליים.

לפני מספר שבועות, הבאנו לישראל משלחת של 18 בעלי חוות לגידול בננות ללמוד על המחקרים האקדמיים השונים בתחום (בדגש על מענה למחלות וספציפית לפטריית ה- סיגטוקה השחורה), פתרונות טכנולוגיים להעלאת היעילות בגידול ובחינת שיתופי פעולה עם גופים וחברות ישראליות.

כדי להבין מדוע הפוטנציאל בברזיל הוא אינסופי, צריך להבין את הגודל של ברזיל.

זה נכון לגבי חברות “סטארטאפ” עם 200 עובדים וגם לגבי חוות “רגילות” לגידול בננות בגודל של 20,000 דונם (אחד מנציגי המשלחת) – שווה ערך כמעט לכל שטח הגידול של בננות בישראל.

אז כמה נתונים אודות סקטור הבננות בברזיל: ענף זה מגלגל כ- 5 מיליארד דולר בשנה, ברזיל הינה היצרנית מספר 3 בעולם של בננות (עם עשרות זנים שונים), בברזיל יש שטח גידול לבננות של כ- 5.2 מיליון דונם (שווה ערך לרבע משטח ישראל).

עם זאת, הפרודוקטיביות פר דונם יחסית נמוכה בברזיל (כ- 3 טון לדונם) וההערכות מעידות על כך שניתן להגדיל את הניצולת לדונם ביותר מכפליים.  בישראל אגב, מייצרים כ- 6 טון בננות לכל דונם – אז ללא ספק קיים פער שבו לחברות הישראליות יש הרבה מה להציע.

השתכנענו שיש פוטנציאל?

אם כן ויש לכם פתרונות רלבנטים לסקטור החקלאות, אתם מוזמנים לפנות לנספחות המסחרית בסאו פאולו (saopaulo@israeltrade.gov.il) ולהיעזר בנו בהליכי החדירה לשוק.

צור קשר עם:

צחי רייך

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל