ממשלה חדשה, שמורת טבע חדשה בצ’ילה ואיך טסלה קשורה לכל זה??

רק כמה שבועות עברו מאז הבחירות שהתקיימו כאן והזירה הכלכלית והפוליטית רחוקה מלהיות רגועה. אף שצ’ילה יוצאת לחופש בחודשי הקיץ, השנה נראה שיש פעילות משמעותית שמתרחשת על אף החופשות השנתיות.

האם העובדה שהנשיאה הנוכחית חתמה על הסכם שת”פ עם פילנתרופים אמריקאים על הקצאת שטחים בדרום המדינה לשמורת טבע ענקית וחדשה היא צעד ענק לסביבה ולשימור הטבע או צעד אחורה בפיתוח הכלכלי של מחוז שלם במדינה הארוכה בעולם? הכרזת הנשיאה על סאן אנטוניו כמיקום לנמל הגדול הבא שיפתח בצ’ילה כדי להקל את העומס על הנמלים הקיימים ולסייע בהגדלת הסחר של המדינה מוטת היצוא הזו נועדה לעזור לכלכלה או לקבע עובדות? פעילות זו נתפסת בצ’ילה כשירת הברבור (או הברווז ההצולע בעיני אחרים) של הממשל היוצא שיתחלף במרץ השנה.

פעילויות אלו, מלבד הנראות שלהן כ”גנבת סוסים”, מהוות אקורד סיום לניסיונות הממשל הנוכחי לקבוע עובדות בשטח לפני שינוי מאוד משמעותי שצפויה הכלכלה והמדינה לעבור תחת הממשל החדש כאן.

ניצחון מועמד הימין מרכז סבסטיאן פיניירה הושג בקושי רב והוא עומד מול פרלמנט לעומתי יחסית שאינו מלא בתומכיו. אף שציפו שינסה לגייס כמה שיותר תומכים משורות המרכז והשמאל הרך הוא הציג בשבוע האחרון את ממשלתו שמייצגת קבינט מקצועי אך שמרני.

אף שרבים מגדירים את הקבינט ימני קיצוני יש לשים לב כי ההקצנה הזו באקלים הפוליטי הצ’ילני נוגעת בעיקר לנושאי כלכלה ולא לימין הרגיל אותו אנו מכירים בישראל ובעולם.

צ’ילה עוברת שינויים רבים ברמה האזרחית עם התרחקות האוכלוסייה מהכנסייה (רק השבוע הסתיים ביקור האפיפיור שהוגדר מהגרועים בהיסטוריה וגרר הצתת כנסיות בידי אלמונים) ועליית ההגירה למדינה המבודדת ולכן ממשלת ימין גם היא מסמנת חזרה כלשהי לתנאים שכבר חשבו רבים שלא ישובו.

ארמון הנשיאות בסנטיאגו

השרים עצמם מגיעים ברובם מרקע מקצועי בעולם העסקי ומספר הפוליטיקאים המקצועיים ביניהם נמוך יחסית לממשלות אמל”ט האחרות. שר הכלכלה שרת האנרגיה שר החקלאות שר המכרות ועוד רבים בממשל שמונה ומתוכנן להתמנות מגיעים מעולם העסקים והכלכלה או לחילופין מעולם האקדמיה בתחומים הכלכליים.

גישה זה עומדת כניגוד לאנשי הרוח והספר שאיישו את הממשל הקודם ומראים על הכיוון הכלכלי המובהק שמתוכנן לממשלה הנכנסת.

הנספחות המסחרית כבר נפגשה עם חלק מהשרים בתפקידי העבר שלהם ויכולה לדווח כי הגישה שלהם לישראל ולעסקים בצורה כללית חיובית ביותר. הקבינט שהוכרז הוא הצעד הראשון מתוך רצף מינויים אישיים של הנשיא בזרועות ממשל רבות ושל כלל המושלים במחוזות והפרובינציות השונות.

ניתן לומר שהסנטימנט של הציבור והשווקים לממשל החדש מתחלקים לשני מחנות מנוגדים. בעוד שהפזו רק הולך ומתחזק בשבועות האחרונים (התחזקות של 8% בחודשים האחרונים) והבורסה עולה גם היא הציבור הכללי ובעיקר הדור הצעיר שואל את עצמו כמה מהצמיחה הכלכלית הזו תתבטא בכיס של האזרחים מהמעמדים הנמוכים.

רפורמות הבריאות והחינוך של הממשל הקודם ייקחו צעד אחורה כנראה לטובת פעילות כלכלית מסורתית של פרוייקטי אנרגיה כרייה וחקלאות. ונראה שהאזרח הצ’ילני מודאג מכך ראשי המשק ומנהלי החברות הגדולות מחככים ידיים בהמתנה לכניסת הממשל ותחילת הקפיצה הכלכלית הבאה.

הפתיחות של השוק לפיתוחים טכנולוגיים וההיענות של השוק לחברת טסלה ולביקוש בשוק העולמי מהוות דוגמה מצויינת למקום שהחברות הישראליות יכולות למצוא בשוק העומד לפני פריחה.

הפתרונות הטכנולוגיים הישראליים מהווים משלים טוב לאתגרים שתעשייה מתקדמת כמו של צ’ילה צריכה על מנת להתייעל ולהמריא הלאה.

הנספחות המסחרית בסנטיאגו מתכננת רצף פגישות למיפוי הפרוייקטים המשמעותיים שמתוכננים לצאת ומזמינה חברות ישראליות שרואות פוטנציאל בשוק המתקדם באמל”ט לפנות אלינו כדי לבדוק האם יש מקום לפתרונות והמוצרים שלהן בשוק ובפרויקטים העתידיים בו.

צור קשר עם:

הדר שור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל