הקלה בדרישות היצוא מארה”ב לישראל – הסוף לדרישת המצאת תעודת מקור במכס (Form A)

הסכם אזור הסחר החופשי (אס”ח) בין ישראל לארה”ב קובע כי משלוח ייבוא טובין מארה”ב לישראל ילווה בתעודת מקור (Form A) אשר תומצא לידי רשויות המכס בישראל על מנת שמשלוח הטובין ייהנה מהטבות המכס הקבועות באס”ח. תעודה זו הינה בצבע ירוק, מהווה מסמך רשמי, וניתן לרכוש אותה רק במקומות מסוימים.  במקרים מסוימים היא מצריכה חתימת נוטריון.

הדרישה להמציא תעודה זו הקשיתה על היצואן האמריקאי ועל היבואן הישראלי. כדי להקל על הסחר,  מינהל סחר חוץ (משרד הכלכלה והתעשייה) ומינהל המכס (משרד האוצר) הישראלים, פעלו בשיתוף עם ה- Office of the United States Trade Representative, ולשכת המסחר האמריקאית להסרת הדרישה כאמור. דרישה זו תתבטל ותוחלף בדרישה להצהרת היצרן או היצואן על גבי חשבונית המשלוח שהמוצר עומד בכללי המקור שבהסכם. ביטול Form A צפוי להקל את המסחר בין שתי המדינות.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: “מדובר בצעד חשוב המשקף את מדיניות המשרד לפישוט הסחר והקטנת העלויות היכן שהדבר ניתן. אף שמדובר בטופס –   דבר פעוט לכאורה – הרי שבסחר הבינלאומי כיום יש חשיבות לכל צעד שיכול להקטין את סך העלויות לחברות. קשרי הסחר בין ישראל לארה”ב חשובים ועמוקים מאוד ואני מצפה להמשך שיתוף הפעולה בכל תחומי הסחר והכלכלה עם ארה”ב.”

ביטול דרישת המצאת Form A ייכנס לתוקף ביום 10.1.18, כאשר עד ל- 31.3.18 עוד יהיה אפשר להשתמש בטופס.

דוגמא להצהרה על גבי חשבונית

I, the undersigned, hereby declare that unless otherwise indicated, the goods covered by this document fully comply with the rules of origin and the other provisions of the Agreement on the Establishment of a Free Trade Area between the Government of Israel and the Government of the United States of America.

□ The Exporter (whether the exporter is the producer or not)

□ The Producer (is not the exporter)

Tax Identification:     ________________________________

Name:         ________________________________________

Title:           ________________________________________

E-mail:        ________________________________________

Signature:   ________________________________________

 

 

הנספחות הכלכלית-מסחרית של משרד הכלכלה בוושינגטון פועלת לאיתור והסרת חסמי סחר בין המדינות. אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו בכל שאלה או בקשת סיוע בנושא זה: אודליה לזימי Odelya.lazimi@israeltrade.gov.il.

צור קשר עם:

יפעת אלון-פרל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל