בחירות רבותי, בחירות!

תוצאות הבחירות שהתקיימו בתחילת השבוע בצ'ילה היוו הפתעה מסוימת לאחר מערכת בחירות ארוכה ומלאת תהפוכות בחודשים האחרונים.

עם תחילת ההתמודדות היה נראה שמועמד הימין סבסטיאן פניירה נמצא בעדיפות בעקבות אחוזי התמיכה הנמוכים של הנשיאה הנוכחית והקשיים של הממשל הנוכחי בהעברת הרפורמות שהבטיח. לאורך ההתמודדות עלו מספר רב של מועמדים מכל צדדי הקשת הפוליטית אך מועמד הימין נשאר בודד למדי בצד שלו של המפה והיה מועמד חזק מהשאר. לאחר הסיבוב הראשון התברר שאחוזי הצבעה גבוהים הביאו לתמיכה פחותה משציפו והעמידו אותו רק על 36.6% שלא הספיקו לו כדי לנצח בסיבוב הראשון. מועמד השמאל גייאר זכה לתמיכה הרבה ביותר ועלה איתו לסיבוב השני.

מעבר להתמודדות לנשיאות הבחירות השנה היוו שינוי של שיטת הבחירות שכבר לא חייבה הצבעה והרשמה והפכה לרשות ובנוסף הרחיבה את שני בתי הפרלמנט (הסנאט ובית הנבחרים) וכללה בהם יותר חברים.

הפתעת הבחירות הייתה מפלגת השמאל Frente Amplio בראשות ביאטריז סאנצ'ז שזכתה ב20% מקולות הבוחרים ובעקבות זאת גם במושבים רבים בפרלמנט הצ'ילני.

החזית השמאלית הזו נסמכה רבות על בוחרים צעירים ויכולה אולי לסמן את הסנטימנט הציבורי שעדיין קיים בצ'ילה ובעיקר בדורות שלא חוו את המשטר הצבאי לרעיונות סוציאליסטיים ולתנועות שמאל.

עם סיום הסיבוב השני צפינו כאן בצ'ילה בהתאוששות מהירה ומוחצת של פניירה שזכה ב55% מהקולות והוכרז כמנצח מספר שעות לאחר סגירת הקלפיות. המונים יצאו כאן לרחבות ואת הצפירות והחגיגות אפשר היה לשמוע עד אמצע הלילה בשכונות הבירה. השווקים המקומיים הגיבו בהתאם והבורסה המקומית פורחת יחד עם הפזו הצ'יליאני שמתחזק.

 

 

פניירה רץ על מצע כלכלי ימני שמבטיח שוק חופשי, קיצוץ בירוקרטיה לא נחוצה והגדלת ההשקעות בחברות צ'ילניות. מטה הבחירות פרסם מטרות ותוכניות בנושאי חקלאות תשתיות בטחון ועוד  נושאים רבים שכעת מחכים לראות כמה מהם יוטמעו בתכנית הממשלתית החדשה.

אתם  בטח שואלים את עצמכם מה זה מעניין אותי כישראלי? טוב ששאלתם!

השוק הצ'ילני בנוי בצורה דומה לשוק הישראלי ככלכלה מוטה ליצוא אך הוא גם השוק הלטיני הדומה ביותר לתרבות העסקית הישראלית. הצ'ילנים דומים יותר לאירופה בתרבות העסקית מאשר לשאר היבשת ולכן נוטים להסתדר היטב עם צורת עשיית העסקים הישראלית.

השוק מאופיין בפחות מחסומים ויותר שקיפות ובעיית השחיתות כמעט ולא קיימת. עם הממשל החדש ההשקעה המאסיבית הצפויה בתשתיות והצמיחה הכלכלית שמצפה למדינה יפתחו הזדמנויות רבות לחברות ישראליות למכירת מוצרים ושירותים לחברות וגופים צ'ילניים. חברות ישראליות רבות כבר פעילות בשוק הצ'ילני ומוכרות את מוצריהן לחברות מקומיות או לגופים שמנוהלים מכאן. פתרונות פינטק, חקלאות, מים, כרייה, סייבר, ביג דאטה ועוד מוטמעים כל שנה בשוק הצ'ילני ומקורם בחברות ישראליות.

אנו בנספחות המסחרית בסנטיאגו מזמינים אתכם להצטרף לשינוי שצ'ילה עומדת לעבור ולהיכנס לשוק אטרקטיבי זה באמריקה הלטינית. הנספחות נמצאת בקשר עם גורמים וחברות מובילות בסקטורים רבים במדינה ותשמח לחבר בין חברות ישראליות לשחקנים חזקים בשוק המקומי.

 

צור קשר עם:

הדר שור

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל