ההזדמנויות העסקיות של מחוז Boyacá – לא רק אזמרלדים

הנספחות המסחרית סיימה השבוע צבר של פעילויות עם ממשלת מחוז Boyacá, אשר חשפו מספר הזדמנויות עסקיות מעניינות שיכולות רלוונטיות מאוד לחברות ישראליות בתחום החקלאות, המים ובריאות.

מחוז Boyacá, ,הינו מחוז הידוע בעיקר בזכות האזמרלדים, אבני החן הירוקות ש-95% מהן בעולם מגיעות מקולומביה ורובן ככולן ממחוז זה, שנחצבות בו ואטרקציות תיירותיות כמו העיירה הציורית Villa de Leyva והקתדרלה של העיירה Zipaquirá, אשר הינה אחת משתי הכנסיות היחידות בעולם שנבנו בתוך מכרה מלח. מדובר במחוז בגודל של מדינת ישראל אשר משתרע מצפון לבוגוטה ועד לגבול עם מדינת ונצואלה. על אף גודלו של המחוז, עיקר אוכולסיית המחוז (כ-1.5 מיליון איש) מתגוררת ב”מסדרון התעשייתי” של המחוז הכולל 14 עיירות וערים קטנות שאוכלוסייתם מועסקת בתעשיות עיבוד העורות, הקרמיקה והחימר, ייצור מזון וייצור המתכת היחסית גדולות הממוקמות בהם.

במחוז Boyacá ניתן למצוא את הריכוז הגדול ביותר בקולומביה ומדינות האזור של תופעת הטבע הייחודית שנקראת Páramo, שניתן למצוא בקצות ההרים הגבוהים של קולומביה.

מדובר בשילוב ביוספרי של צמחיה, ביצות ואגמים הממוקמים בגבהים של מעל 2800 מ’ מעל פני הים, אשר חוץ מחשיבותו הסביבתית מהווה מקור מים טהורים ברמות הגבוהות ביותר. לכן, מעט הופתענו כאשר ממשלת המחוז פנתה אלינו בסיוע לפתרון מצוקת המים של המחוז. מסתבר, שלמרות איכות המים הגבוהה במעלה ההרים והנחלים, ברגע שמקורות המים נפגשים עם ישובי ה”מסדרון התעשייתי” או אזורי הכרייה של האזמרלדים, הופכים מקורות מים אלו ללא ראויים לשתייה. המצב כיום במחוז הוא כ-36 עיירות ומועצות מקומיות במחוז מוגדרות כאזורים שמקורות המים מסוכנים לבריאות.

מושל המחוז, שהיה חלק ממשלחת לישראל בארגון הנספחות לפני 3 שבועות, לאחר שביקר במספר חברות מים ישראליות, הורה למזכירי (מקבילים לשרים ברמה המחוזית) התשתית והבריאות של המחוז להעביר ללא דיחוי מפרט מדויק של האתגרים שמשק המים של המחוז מתמודד מולם וכן מידע על איכות המים, כמויות נחוצות וכדו’.

הוסכם כי כשלב ראשוני הנספחות תקבל את שתי העיירות הבעייתיות ביותר על מנת לאפשר לחברות ישראליות לקיים פיילוט במקום להציג את הטכנולוגיה הישראלית בפעולה ואם תצלח תורחב לכל המחוז. כאמור לנושא זה, דרושות חברות מים ישראליות המתמחות בטיהור מים לשתייה.

כתוצאה ממשלחת עם 3 חברות ישראליות שקיימתי לבירת המחוז, TUNJA, וכן פגישת המשך שהתקיימה בבוגוטה, עלו צרכים נוספים.

מזכיר הבריאות מחפש פתרונות בתחום הטלמדיסין שיכולים לסייע למחוז להתמודד עם צפיפות יתר בבתי החולים וכן מתן טיפולים ושירותים ליישובים מרוחקים. כמו כן, לאור ניסיון מר בעבר של קולומביה, הוא מחפש פתרונות ישראלים למצבי חירום; רעידות אדמה, מפולות בוץ ושטפונות. ציוד לבתי חולים ניידים, שו”ב לפעילות חירום, מרכז ניהול מצב חירום, תקשורת למצבי חירום וכדו’.

צורך אחר שעלה הוא כמובן צורך בתחום החקלאות, תחום שהמחוז מצטיין בו. הטכנולוגיה בשימוש במחוז הינה מיושנת מאוד וברובה מפיקה פירות וירקות שלא יכולים לעמוד בתחרות בינלאומית ועל כן היצוא החקלאי מהמחוז זקוק לעשות כברת דרך על מנת להתקדם בנושא.

מזכיר החקלאות והמושל התעניינו במיוחד בטכנולוגיות של חקלאות מדייקת, בעיקר השקייה בטפטוף אך לא רק. מסיבה זו, המושל הורה למזכיר החקלאות לארגן משלחת לתערוכת אגריטק שתתקיים בישראל ב-2018.

לכלל הבעיות האלו, המושל הכריז בפני הקבינט שלו ובאזני שיש תקציבים וכי בעקבות ביקורו בישראל שוכנע כי יש לבחון בצורה מעמיקה כיצד חברות ישראליות יכולות לסייע למחוז בפתרון כמה מהאתגרים הדחופים שמולם הם מתמודדים.

צור קשר עם:

ארז זיונץ

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל