לאן נעלמו הנמר של פרוסטיס והארנב של טריקס? – טרנד הבריאות כהזדמנות ליצואנים לצ’ילה

בחודשים האחרונים עלתה בישראל סוגייה שמעסיקה יצרני ויצואני מזון כמו גם צרכנים ונוגעת לטרנד הבריאות העולמי. ב-2016 החלה רפורמת סימון של מוצרי מזון בצ’ילה המפרידה בין מוצרים בריאים יותר למוצרים בריאים פחות. כפי שרבים מכם ודאי כבר יודעים, הרפורמה הצ’יליאנית הפכה רלוונטית מאוד גם לתעשיית המזון הישראלית מאז החלטת משרד הבריאות לייבא את המודל הצ’יליאני לישראל. בדומה למדינות נוספות  אשר אימצו את רפורמת ‘סימון המוצרים’, הוועדה לאסדרה של תזונה בריאה השתמשה במודל הצ’יליאני כמקור השוואה והשראה. ישראל וצ’ילה שתיהן פועלות להגברת מודעות הציבור למרכיבי המזון אותו צורכים אזרחי המדינה. הרפורמה החלה בצ’ילה בעקבות בעיה גוברת של השמנת יתר בקרב 67% מהאוכלוסייה, בעיקר בקרב ילדים, וכך גם בישראל, בה 25% סובלים מהשמנת יתר ועוד 25% מעודף משקל.

מודל ‘סימון המוצרים’ הצ’יליאני

קודם כל בואו ונסביר מה זה סימון מוצרים בצ’ילה. הרפורמה שנחקקה בחוק 20606 הצ’יליאני, כוללת סימון מוצרים באמצעות מדבקות שחורות וגדולות בחזית אריזות המזון המכילות כמות גבוהה של סוכר, שומן רווי, נתרן או קלוריות. המדבקות השחורות מציינות את הרכיב המזיק הנמצא בריכוז גבוה במוצר הצריכה. רף התכולה שמחייבת הסימון במדבקות הוא הדרגתי ויוחמר במספר פעימות לאורך שלוש שנים, בכדי לתת לחברות הצ’יליאניות שהות לבצע התאמות במוצרי המזון שלהן. בנוסף הוחל איסור על פרסום מוצרים המסומנים כמזיקים לילדים ולכן הוסרו כלל הדמויות המצויירות מאריזות מוצרים אלו (ולכן כבר אי אפשר למצוא את הארנב של נסקוויק או הנמר של פרוסטיס על המדפים בצ’ילה..) פרטים נוספים על תהליך היישום של הרפורמה מפורטים בדו”ח של חברת הייעוץ LLORENTE & CUENCA. “חוק סימון המוצרים יהיה חוק מחמיר בקנה מידה עולמי, היות והוא נכתב בעקבות סדרת המלצות של ארגון הבריאות העולמי (World Health Organization) לגבי כמויות של מרכיבים מסויימים” אמרה פאלומה קוצ’י (Paloma Cuchi), נציגה איזורית של הארגון ל-Associated Press.

השפעת הרפורמה על הצרכנים

הרפורמה בצ’ילה הובילה לשינויים במוצרים רבים כדי למנוע את הדבקת המדבקות על האריזות, פירוט על כך תוכלו למצוא במחקר של World Trade Institute באוניברסיטת ברן. תוכלו לראות שהשינויים בצ’ילה מרשימים, בתקופה מינואר 2015 ועד מרץ 2016 כ-1500 מוצרים (מתוך סך של 8000) שונו כך שהופחתה בהם כמות של לפחות מרכיב קריטי אחד כדי להפוך אותם לבריאים יותר. רפורמת סימון המוצרים השפיעה על הצרכנים בצורה משמעותית  – לקוחות קונים יותר מוצרים בריאים (על פי סקר שפורסם ביומון הצ’יליאני “לה טרסרה). בבדיקה מדגמית שנערכה ב 54 סופרמארקטים, נמצא כי 21% מהלקוחות הפסיקו לחלוטין לקנות מוצרים אשר סומנו כ”מזיקים”, 24% בחרו לקנות מוצר אחר מאותו הסוג, ו 34% החליטו להפחית משמעותית את הקניה של מוצרים המסומנים כ”מזיקים”.  סקר נוסף שנערך הצביע על כך ששנה לאחר כניסת החוק בצ’ילה ישנה עלייה של למעלה מ-8% ברכישת מוצרי מזון בריאים – שלא סומנו במדבקות השחורות המזהות את המוצר כלא בריא.

השפעה בינלאומית

כיצרני אוכל שמעוניינים להגביר את הייצוא חשוב לדעת כי מגמת הבריאות מתחזקת וישנן מדינות נוספות שהביעו עניין בחוק הצ’יליאני ושוקלות לאמץ רגולציות דומות ביחס לסימון מוצרי מזון. בתוך מדינות אלה נמצאות ברזיל, אורוגוואי, אקוודור, ארגנטינה, פרו, מקסיקו, הונדורס, קנדה, אוסטרליה וניו זילנד. בנוסף, ארגונים בינלאומיים כמו ארגון הבריאות העולמי, ארגון האומות המאוחדות למזון וחקלאות, ארגון האומות הלטיניות המאוחדות  וה- OECD רואים בחיוב את מהפכת סימון המזון וקידמו תשתית חוקתית בינלאומית לנושא. ארגון הבריאות העולמי אף יזם פאנל בינלאומי לדיון בנושא סימון מוצרים בהשתתפות של נציג צ’יליאני בפאנל. העולם צועד לקראת מוצרי מזון בריאים יותר. ייתכן ןחלקכם מתכננים בכל מקרה לעשות שינויים בהרכב מוצרי המזון לאור העובדה שפורסמה בעיתונות לאחרונה כי שר הבריאות, יעקב ליצמן, העביר את תקנות סימון המזון לידי ועדת הבריאות, העבודה והרווחה של הכנסת. בדומה למודל הצ’יליאני, הסימון בישראל יצביע על מוצרים המכילים נתרן, סוכר או שומן רווי בכמות העולה על הרף שנקבע בתקנות. היוזמה הישראלית הוסיפה על המודל הצ’יליאני את הרעיון לסמן בירוק מוצרים העומדים בתקן של משרד הבריאות. אמנם טרם ברור מתי ייכנסו תקנות אלו לתוקפן, אך יצרן שמתכנן לשנות את הרכב מוצריו לשוק הישראלי שווה שיתעניין גם בשינויים המתרחשים בצ’ילה ובעולם כולו כדי לשפר את פוטנציאל הייצוא שלו

סימון המוצרים והתעשיינים הישראלים

יצרני מזון בכל העולם מתמודדים עם השינויים בשוק והסימונים על מוצרי המזון. חברות בינלאומיות המשווקות מוצרים לצ’ילה נדרשו גם הן ליישר קו עם הרפורמה. Senac, הרשות הצ’יליאנית להגנת הצרכן יזמה הטלת קנס של 113 אלף דולר על החברות נסטלה, קלוגס ומסטרפודס בעקבות טענה על הפרת חוק הגנת הצרכן וסימון המוצרים המכילים רכיבים מזיקים. יתכן ואיגוד יצרני המזון והמשקאות הצ’יליאני והרשות להגנת הצרכן יגיעו להסדר בנושא, אך אין ספק כי על חברות המעוניינות לייצא מוצרים לצ’ילה להתייחס ברצינות לרפורמה. מהצד החיובי של הרפורמה, סקרים בצ’ילה מצביעים על עלייה בצריכת מוצרים המזוהים כבריאים אשר עליהם אין מדבקה שחורה. נראה כי בהתאם למגמה בצ’ילה וזו הבינלאומית, יצרני מזון אשר מוצריהם יעמדו בסטנדרט הבריאות הצ’יליאני יזכו ליהנות מעליה במגמת הצריכה של מוצרי מזון בריאים וזו הזדמנות להגדלת הייצוא למדינה.

 

יצרני מזון המבקשים לקבל מידע נוסף ביחס לרפורמה בצ’ילה מוזמנים לפנות לנספחות הכלכלית במדינה.

הפוסט נכתב בסיוע נועה פרטוק וליאור שפינדל.

מוצרי מזון עם סימון שחור עליהם לגבי המרכיבים

צור קשר עם:

הדר שור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל