הסביבה העסקית במקסיקו – 11 טיפים

1. סמול טוק – בדרך כלל ה- 10 דקות הראשונות של הפגישה מוקדשות לסמול טוק והיכרות ראשונית (ממזג אוויר ועד למשפחה, כאשר החלק התרבותי וישראל בדרך כלל מעניין ומסקרן את הצד המקסיקני, לא מומלץ לשוחח על נושאים במחלוקת – פוליטיקה, מצב השחיתות וכו’)

2. דברו ספרדית – גם אתם לא שולטים בשפה, לפחות בחמש-עשר דקות הראשונות כדאי לעשות מאמץ ולנהל שיחה בסיסית בספרדית, הצד המקסיקני יעריך זאת. לאחר מכן ניתן לעבור לאנגלית. במידה והצד השני לא דובר אנגלית, מומלץ להגיע עם מתורגמן

3. זמנים – זמני התחלה וסיום של פגישה הן בגדר המלצה בלבד. אך בכל זאת מומלץ תמיד להגיע בזמן לפגישה עסקית

4. חליפה – שימו לב לקוד לבוש, הלבוש הוא בדרך כלל פורמלי הן בפגישות עם גורמי בממשל והן בסקטור הפרטי

5. חשיבות לתארים אקדמיים – המקסיקנים מתגאים בהישגיהם האקדמיים, ויש לשים לב לכך (בדרך כלל מופיע בכרטיס הביקור או בחתימה במייל) – באם ידוע לכם התואר האקדמי מומלץ לפנות עם שימוש בתואר ושם המשפחה. נפוץ יותר בפגישות מול גורמי ממשל אבל לא רק.
Licenciado –תואר ראשון
Maestro –תואר שני
Ingeniero – מהנדס
Arquitecto – אדריכל
Doctor –תואר דר’
Don – פחות נפוץ. בדרך לאדם מכובד/מבוגר ממעמד נמוך-בינוני או ללא תואר אקדמי. נפוץ יותר בערים קטנות או כפרים, ובדרך כלל בסקטור החקלאות. (Don + השם הפרטי)

6. פורמליות – בשונה מישראל, בפגישות עסקיות יש חשיבות רבה לפורמליות ולטקסיות מסוימת. נהוג לפנות בצורה הפורמלית usted ולא tú, ולהמשיך בכך כל עוד הצד המקסיקני לא עובר לצורה הבלתי הפורמלית

7. פורמליות גם במיילים – בתחילת ההתקשרות ואם אינכם יודעים את התואר של האדם / מומלץ לפנות אליו בתואר Señor/ Señora. Señorita כאשר מדובר באישה צעירה או רווקה, כאשר לא ידוע, מומלץ לעשות שימוש ב Señora

8. סבלנות – כדי להצליח בעסקים במקסיקו, חשוב מאד להתאזר בסבלנות והרבה. אנשי עסקים מקסיקנים מעריכים תהליכים וסדר, ויש להגיע עם תוכנית עסקית סדורה ומותאמת לשוק המקסיקני וכמובן בספרדית. יש להיערך למשא ומתן ממושך, תלוי בגודל העסקה אך כדאי לקחת בחשבון שבדרך כלל יהיה צורך בלפחות 5-10 פגישות כדי לסגור עסקה. נדיר שדברים יסגרו ב – 2-3 פגישות. לשים לב שיצירת עודף לחץ על הצד המקסיקני תוביל לתוצאה הפוכה.

9. כבוד וקצת צניעות, גם אם אתם בטוחים שהטכנולוגיה שלכם הכי טובה בעולם, כדאי להימנע מארוגנטיות. בחלק זה של היבשת, האנשים הם לרוב מאד רגישים ונוטים להיעלב בקלות, וגישה זו לא מתקבלת באופן חיובי.

10. הכל אישי – לחלק החברתי יש חשיבות רבה בעשיית עסקים במקסיקו. המקסיקנים מחפשים שותפים עסקיים לטווח ארוך וקשר עסקי טוב במקסיקו בדרך הכלל נשען על יחסים אישיים קרובים. חשוב להשתתף באירועים החברתיים, בארוחת עסקיות (במקסיקו מאד להיפגש לארוחת בוקר עסקית)

11. הירככיה – רוב הארגונים העסקיים במקסיקו מאד היררכיים ובדרך ההחלטות המשמעותיות לארגון מתקבלות על ידי מנהל בכיר או שניים. יש לשים לב שפגישה הראשונה – מהצד שלכם יגיע לפגישה האיש בדרג המתאים, אחרת הדבר עלול להתפרש כזלזול. לאחר הסכמות ראשוניות וכאשר ניתן אור משני הצדדים, הפגישות הבאות יוכלו להתקיים בדרגים נמוכים יותר.

בהצלחה!

לחדשות ועדכונים, עקבו אחרינו בטוויטר

צור קשר עם:

אוריאל רביב

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל