סורינאם – שוק חדש והזדמנויות ששוות זהב

בשבוע שעבר (08-10.11) התקיימה המשלחת העסקית הראשונה של חברות ישראליות למדינת סורינאם.

סורינאם הינה המדינה הקטנה ביותר בדרום אמריקה (עדיין גדולה פי 6 מישראל) וממוקמת מצפון לברזיל וגובלת בגיאנה הצרפתית במזרח, גיאנה במערב, ברזיל בדרום והאוקיינוס האטלנטי בצפון. מדובר בקולוניה הולנדית לשעבר שזכתה לתואר המדינה הירוקה בעולם (93% משטח המדינה מכוסה בג’ונגלים) ועיקר כלכלתה כיום מבוסס על ייצוא מחצבים טבעיים (זהב, אלומיניום, נפט, עץ). אוכלוסיית המדינה מונה כחצי מיליון איש והיא נמצאת בארגון המדינות הקאריביים ואיננה רואה עצמה כחלק מדרום אמריקה למרות מיקומה הגיאוגרפי.

surinam

המשלחת כללה 7 חברות ישראליות מתחומים שונים שזכו לתשומת לב רבה במדינה ב-3 ימי שהייתה בסורינאם. סגן נשיא סורינאם, נשיא הבנק המרכזי, שרים, מושלים, בכירי שירותי הביטחון, מנכ”לי חברות מקומיות היו רק חלק מבאי הכנסים שבהם המשלחת הציגה. המשלחת אורגנה בשיתוף עם ארגון ה-CILC (Caribbean Israel Leadership Coalition)בהנהגת בישוף אנדרה תומאס ומעיין נבון. מדובר בשותף חדש ומשמעותי אשר יכול לסייע רבות לחברות הישראליות באיזור גיאורפי זה.

משלחת ישראלית ראשונה לסורינאם

סורינאם מתמודדת עם מספר אתגרים וצרכים בולטים;

האתגר הראשון במעלה הוא נושא הכרייה הבלתי חוקית של זהב במדינה. סורינאם מאבדת זהב בשווי של 400 מיליון דולר (על פי הערכות שמרניות מאוד, במציאות המספר גבוה הרבה יותר ככל הנראה) כתוצאה מכרייה לא חוקית. הרבה מכורים אלו עם חברי מליציות חמושות מברזיל אשר עוברים את הגבול באין מפריע וכורים את הזהב. הממשל סימן לנוכח תופעה זו את נושא אבטחת הגבולות כחשוב לו ביותר בשלב זה והוא מחפש פתרונות לנושא.

אתגר נוסף, הוא אתגר הסייבר, נושא לא מפותח בסורינאם אשר השאיר את שני הבנקים המובילים במדינה המומים לנוכח סדרת פריצות סייבר חמורות לבנקים אלו בחודשיים האחרונים. הממשל המרכזי וכן הבנקים מחפשים פתרונות לפרצות שהתגלו המערכת ההגנה של הבנק.

אחד מתוצרי הלוואי של ענף הכרייה הוא הרס קרקעות באזורי הכרייה, וממשלת סורינאם ומושלי המחוזות מחפשים פתרונות לשימוש בקרקע זו. אחת הפתרונות היא יישור השטח והקמת חממות חקלאיות אשר איננה זקוקה לקרקע שמתחתיה לגידולים. קווי ההובלה הימית הישירים של סורינאם לרוטרדאם, וקרבתם לשווקי הקאריבים וארה”ב, הופך את תוצר הלוואי הזה להזדמנות לחברות ישראליות בתחום החממות ופרוייקטים חקלאיים רחבים יותר הכוללים חממות, בתי אריזה וכדו’.

הזדמנות מעניינת נוספת הינה בתחום הבנייה הקלה. ממשלת סורינאם מחפשת חברות אשר מתמחות בתחום הבניה הקלה לבנייה של מאות יחידות דיור כחלק מתכנית המדינה לשפר את תנאי המחייה של אזרחי המדינה.

חברות אשר היו רוצות לקבל פרטים נוספים על הזדמנויות אלו והזדמנויות נוספות בתחומים משיקים ולבדוק את האופציות בשוק חדש ומעניין זה מוזמנות לפנות אלינו.

משלחת ישראלית ראשונה לסורינאם משלחת ישראלית ראשונה לסורינאם

צור קשר עם:

ארז זיונץ

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל