היו שלום ותודה על הדגים- האם גם לכם יש סלמון צ’ילני במקרר?

סלמון טרי וקפוא הפך בשנים האחרונות למוצר צריכה בסיסי ברבים ממשקי הבית בישראל. האסוציאציה הרווחת לסלמון היא שהוא “נורווגי” אך מה שרבים לא יודעים הוא שכ15% מהסלמון שיובא לישראל ב2016 היה מצ’ילה הרחוקה (הנורווגים עדיין שולטים עם 67%).

כן כן צ’ילה היא מעצמת סלמון עולה בשוק העולמי ויש המצביעים על מהפכה שקטה בתחום. בגלל מיקומה בחצי הכדור הדרומי האקלים בדרום המדינה דומה מאוד לאקלים הסקנדינבי וגם בו חוות גידול עצומות של דגי סלמון (אילתית) אך מהזן של האוקיינוס השקט.

התעשייה בצ’ילה נמצאת במשבר יחסי בגלל תחרות עם נרווגיה ובגלל מחלות ותופעות טבע שפגעו בתעשייה אך צפויה עלייה של בין 7-19% לפי אנליסיטים שונים. במהלך השנה נראה שהתפתחה תחרות עזה בין מספר איגודי מגדלים שמתבטאת בצורה מובהקת בשוק הסיני אך על אף התחרות בין השווקים בצד ההיצע יש התקרבות בין הנרווגים לצ’יליאנים ונראה כי מספר שחקנים בשוק אף ינפיקו את עצמם בבורסה הנרווגית.

פעילות זו מורגשת בשוק הצ’ילני עם מעורבות גבוהה מאוד של שחקנים נרווגים בפתרונות לתעשייה זו בגלל ניסיון משותף ומצב בו חלק מהפרויקטים של החברות בצ’ילה בנויים בטכנולוגיה נורווגית. המשבר בתחום דוחף את החברות להתייעל ולחפש פתרונות יעילים וטובים יותר והפעילות הממשלתית לשכלול התעשייה (הצפויה להתחזק עם הממשל החדש) תדחוף את החברות לייצר מוצרים מתוחכמים יותר ממה שהתרגלו.

התעשייה הזו כמו כל ענף חקלאי רגישה מאוד לתנאי הסביבה ושינויי האקלים משפיעים אליה במיוחד. בתחילת השנה התעשייה ספגה  הפסדים של כ800M$ בגלל אצות שלטענת מספר גורמים הוביל לשימוש מאסיבי בכימיקלים ולכן פגע במותג הצ’ילני. השוק מאופיין בתנודתיות תקופתית עם גלים חוזרים של מחלות דגים ומפגעי טבע שהחברות הגדולות מנסות לשפר את יכולתן להתמודד איתם. פתרונות שונים לטיפול במחלות על ידי טיהור והזרמת חומרים שונים מוגבלים בגלל הגידול בים הפתוח ולכן חלק מהחברות נודדות ליבשה ולבריכות ונזקקות לטיהור מים קבוע יעיל ואיכותי.

בעיות בריאות אלו של הדגה וגורמים אחרים מובילים לשינוי רגולציה לסניטציה מוגברת שנראה כי תגרום לתעשיינים לחפש פתרונות לטיהור מים והתמודדות עם זיהומים כימיים וביולוגיים במים.

עלייה באטרקטיביות של השוק הצ’ילני תגביר פתיחת חוות והקמת פרויקטים ובהתחשב במצוינות הישראלית יש שם מקום משמעותי לגידול בפעילות ישראלית בתחום הקמת הפרויקטים ואספקת פתרונות טכנולוגיים מתקדמים.

מספר שחקנים בשוק מחפשים פתרונות לאופטימיזציה של הגידול בשלבים הראשונים (בחירת מין) ולכן המצוינות הידועה של התעשייה הישראלית בפתירת בעיות מסוג זה בסרטנים ובטיהור מים לכל סוגיו גורמת לתעשייה לחפש בישראל פתרונות לבעיות החמורות איתן התעשייה מתמודדת.

שוק החקלאות הימית בצ’ילה מכיל הרבה יותר מגידול הסלמון בו התמקדתי וכולל מיני רכיכות ופרות ים שונים דגי ברכות וים מסוגים שונים ותעשייה שלמה של סרטנים מכל הסוגים.

בזמן האחרון יצרו קציני הסחר של הנספחות קשר עם מספר ארגוני מגדלים משמעותיים בדרום המדינה שהביעו עניין בטכנולוגיות ישראליות מתקדמות. חברות ישראליות המעוניינות לחדור לשוק מאתגר זה מוזמנות לפנות אלינו כדי שנוכל לסייע להן להצטרף למגמה חיובית זו בשוק החקלאות הימית בדרום היבשת.

צור קשר עם:

הדר שור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל