למה לטרוח לבקר בטרוחיו?

החוף הצפוני של פרו הוא אחד משני האזורים החשובים והיצרניים ביותר בסקטור החקלאות והמזון במדינה, וספציפית העיר Trujillo וסביבתה, שמהווה את המרכז התעשייתי והמסחרי החשוב ביותר של האזור.

פרויקטי השקייה גדולים היו נחלתה של העיר עוד מהמאה ה19, בזמנו לטובת תעשיית קני הסוכר וכיום לטובת שלל גידולים, ביניהם אורז, אבוקדו, מנגו, ארטישוק ואיך לא – אספרגוס, גידול אשר פרו הינה היצואנית מס’ 1 שלו בעולם. מעט צפונית לעיר נמצא בשלביו אחרונים אחד מהפרויקטים הלאומיים הגדולים והמפורסמים בהיסטוריה של פרו המודרנית – פרויקט ההשקייה Chavimochic, אשר החל בשנות ה60 של המאה הקודמת, ובשנים הקרובות צפוי להגיע לסיומו השלב השלישי והאחרון שלו. בסיום שלב זה ישונעו מים באופן הידראולי לשטח עצום בעמק Chicama אשר מצפון לעיר הבירה, מה שיביא לפיתוח חקלאות באזור זה המאופיין, כמו רוב חופה של פרו, בתנאי אקלים מדבריים.

בשנים האחרונות גם סקטור הבנייה תופס תאוצה באזור. אחד הפרויקטים האחרונים שיצאו בקול קורא להגשת הצעות לביצועו בשיטת PPP, שיכול לעניין גם חברות תשתית ישראליות, הינו פרויקט השדרוג של נמל Salavery, הנמל החשוב ביותר באזור הנמצא מעט דרומית לעיר. פרטים על הפרויקט ותהליך ההשתתפות במכרז זה ניתן למצוא בכתובת הבאה: http://www.proyectosapp.pe/RepositorioAPS//1/2/JER/IP_006_2012/Modernizacion_Terminal_Portuario_Salaverry_-_4_ago_17__002___3_.pdf

והגשת ההצעות פתוחה עד ל4 בנובמבר.

 

לאחר הבנת כל הנ”ל, הגעה לביקור ראשון באיזור הפכה מבחינתי לחיונית. אולם הנזקים מאסון האל ניניו שפקד אזור זה לפני כחצי שנה לא היוו קרקע פוריה לביקור (תרתי משמע) עד עתה, וכך ערכתי אותו אך לפני מספר שבועות. המיקוד בביקור היה תעשיית החקלאות והמזון והמשקאות המשגשת של האזור, וכך פגשתי בין השאר שתי חברות שהן לא פחות מאיקוניות בתעשייה הפרואנית:

  1. חברת המזון Danper אשר הינה כנראה החברה המובילה בתחום זה בפרו, עם כ6500 עובדים ו6000 הקטר של גידולים לטובת תוצרתה. בפגישה עם מנהל המו”פ והחדשנות של החברה הובע עניין בשלל טכנולוגיות ישראליות, בתחומי האגריטק אבל לא רק.
  2. חברת Lindley שהינה בראש וראשונה החברה שהביאה לעולם ב1935 את משקה ה Inca Cola המפורסם, שאין מטייל אחד שהיה בפרו ולא מחזיק בדיעה מוצקה כלשהי לגביו, לטוב או לרע. כיום, לאחר הפיכתה למפיצה הרשמית של מוצרי Coca Cola בפרו, הוקם בשנת 2010 באזור התעשייה של Trujillo המפעל התעשייתי שהוא כנראה המרשים, החדיש והמתקדם ביותר בפרו, הן מבחינה טכנולוגית והן סביבתית, ומספק את כל סוגי המשקאות הקלים שתחת המותג של שתי החברות לצפון המדינה. הסיור במפעל שערך לי המנהל שלו, עם קווי הייצור העצומים והמכונות המתקדמות (כולל מלגזות עצמאיות) היה לא פחות ממעורר השראה, ובפגישה עם מנהל תחום המים של החברה הובע עניין בטכנולוגיה ישראלית בתחום.

בשני המקרים כבר התחלנו בעבודה מול חברות הענק המקומיות לזיהוי חברות ישראליות רלבנטיות לצרכיהן.

 

 

מעבר לכך ערכתי ביקור במשרדיה המקומיים של חברת “נטפים”, אשר כוללים גם מעבדה לשירות הלקוחות ותחזוק המוצרים לאחר מכירתם. ועל מנת להבין טוב יותר את התעשייה המקומית, פגשתי את נשיא לשכת המסחר של המחוז, אשר תיאר לי מחוז בעל פערים עצומים שחלק מהפרובינציות שבתוכו, בעיקר באזור החוף, משגשגות כלכלית, לעומת האזור היותר הררי אשר כולל כמה מהפרובינציות הכי עניות בכל פרו.

לסיכום – ביקור ראשון ובוודאי לא אחרון באזור משמעותי כלכלית במדינה. בפעם הבאה בתקווה עם חברה ישראלית או כמה מהן.

צור קשר עם:

לאו (אריק) מקוך

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל