צ’ילה-מרחב שלם של אנרגיה מתחדשת

צ’ילה התברכה בנופים טבעיים רבים ומגוונים לרוחבה ולאורכה של המדינה- מהשמש הבלתי פוסקת בדרום, הרוחות המנשבות לכל אורך החוף, המים הזורמים מההרים אל הים או הרי הגעש בדרום. בשנים האחרונות מובילה הממשלה המקומית תוכנית פורצת דרך של הגברת השימוש באנרגיה מתחדשת ואף גרמה בחלק מהמדינה להורדת מחירים מוחלטת וזאת על ידי שימוש באספקטים אלו של השטח במדינה. חוות סולאריות על שטחים נרחבים נפתחו במדבריות אטקמה בעוד שנהרות רבים במדינה כבר מנוצלים לסכרים הידרואלקטריים וחופי המדינה משובצים טורבינות כמעט לכל אורכם.

על אף השפע הזה, ניתן לראות בגרפיקה מעניינת שפורסם לאחרונה כי מחירי האנרגיה בצ’ילה עדיין גבוהים בממוצע ביחס לשכנותיה. מצב זה יוצר שוק תחרותי ואטרקטיבי לחברות זרות רבות. שוק האנרגיה (כמו שווקים רבים אחרים במדינה) מופרט ומנוהל בידי תאגידים פרטיים שמאפשרים תחרותיות ושוני רב במחירי, איכות השירות ואספקת החשמל. באותו גרף גם ניתן לזהות שהפוטנציאל העיקרי של האנרגיה המתחדשת במדינה טמון כנראה באנרגיה סולרית שיכולה להיות אפיק מאוד משתלם במדינה עם חשיפות קרינה משמעותיות וחריגות. בשנים האחרונות רואים עלייה בהקמת פרויקטים כאלו וניצול הפוטנציאל הזה.

בשבוע שעבר פורסם מאמר שלם בניו יורק טיימס על תחנת הכוח הגיאותרמית הראשונה בדרום אמריקה ועל השינוי הכולל שצ’ילה עושה בשוק האנרגיה שלה לכיוון האנרגיות המתחדשות. מאז המשבר האנרגטי ב2007 כאשר ארגנטינה צמצמה את אספקת הגז ממנה הממשלה הצ’ילנית פתחה במאמצים מוגברים לעבור לעצמאות אנרגטית במדינה שאין בה כמעט כל דלק טבעי. בדו”ח שיצא בשנה שעברה דיווח משרד האנרגיה כי בין 2013 ל2014 עלה השימוש באנרגיה מתחדשת מ6.3% ל11.4% מהצריכה הכוללת במדינה ומאז השינוי רק המשיך. כמעט חצי (45%) מהפרויקטים שהיו בבנייה במהלך 2015 היו של אנרגיה מתחדשת וחלק נוסף של אנרגיה הידרואלקטרית (הממשלה בצ’ילה לא סופרת בחלק מהפרסומים אנרגיה הידרואלקטרית כאנרגיה מתחדשת אלא בנפרד). השינוי המשמעותי הזה נעשה בצורה מודעת על ידי הממשלה המקומית מתוך הבנה כי העתיד של התחום טמון באנרגיה מתחדשת ולכן גם נעשה מאמץ משמעותי להטמיע טכנולוגיות חדשניות ופורצות דרך.

חברות ישראליות רבות כבר מעורבות בשוק האנרגיה המקומי (כמו למשל החברה שבונה את הפרויקט הגיאותרמי המצויין בכתבה) אך הפוטנציאל לשילוב חברות נוספות רחב ורק מתגבר עם הציפייה לבחירות המתקרבות. ההערכות בשוק הן כי הנשיא החדש שייבחר השנה ימשיך ואף ירחיב את התוכניות השונות ליעילות אנרגטית והמשך המעבר לאנרגיות מתחדשות וכך יאפשר לעוד גורמים להינות מהצמיחה בשוק זה שכבר היום מייצג את ההוצאה הממשלתית הגדולה ביותר במדינה. מספר חברות ישראליות מעורבות היום בחלק משלבי התכנון והתפעול של פרויקטים של אנרגיה מתחדשת אך על פי המיפוי שערכנו בנספחות הכלכלית יש פוטנציאל משמעותי לטכנולוגיות ישראליות בשוק הפוטוולטאי כמו גם בטכנולוגיות שונות לתחום הטורבינות. החברות בצ’ילה מתמקדות כיום במציאת פתרונות חדשניים ופיתוחים טכנולוגיים מעניינים לתחום האנרגיה המתחדשת במטרה להפחית עלויות וכדי להגיע ליעילות גבוה יותר ולהיות תחרותיות יותר. מספר חברות ישראליות כבר פנו אלינו עם פתרונות בתחומי השליטה והבקרה ניהול וחיזוי תקלות ואף מספר חברות חיישנים לניטור פעילות ואנו מוצאים את השוק מאוד פתוח לפתרונות אלו.

אנו מזמינים חברות ישראליות המחפשות שוק אנרגטי שוקק ומתפתח ומעוניינות להטמיע את מוצריהן בשוק המקומי לפנות אלינו כדי שנוכל לחברן לשותפים מתאימים בצ’ילה ולהביא את הטכנולוגיה והחדשנות הישראלית לצ’ילה.

 

להרחבה, דו”ח מעמיק על שוק האנרגיה המתחדשת באמל”ט

צור קשר עם:

הדר שור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל