חוק השקיות- שיקגו סטייל

ב-1 פברואר 2017, החלה העיר שיקגו לגבות מס של 7¢  (כ-25 אגורות) עבור כל שקית שהצרכן מקבל כדי לקחת את המצרכים\ מוצרים שרכש בחנות. המס זהה לשקיות פלסטיק (גופייה) ולשקיות נייר; המס חל גם על שקיות פלסטיק שנועדו לשימוש רב פעמי. המס אינו חל על שקיות שאורזים בהן ירקות או מוצרים אחרים בתפזורת. סרטון וידאו שמסביר בדיוק מה נכלל ומה לא ניתן למצוא בקישור כאן. אגב, המס אינו חל על מזון שקונים במסעדות.

המס אושר בעירייה כבר ב-2016, אך יישומו עוכב לאחר שהוגשה תביעה נגד העירייה לבטל את המס. לאחר שביהמ”ש דחה את התביעה, החלו לגבות את המס בפברואר 2017. תקבולי המס מחולקים בין העירייה לקמעונאי, כך ש-5 סנט הולכים לעירייה ו-2 סנט לקמעונאי.

By Maya Miller; WTTW

לאחר כמעט 6 חודשים בהם המס בתוקף, העירייה גבתה סכום של כ-$3 מיליון, נמוך משמעותית מההערכה הראשונית של העירייה לגבייה של כ-$9 על פני השנה כולה. יחד עם זאת, נאספו נתונים על הפחתה משמעותית בצריכת השקיות- מממוצע של 2.3 שקיות בכל קנייה ירדו לממוצע של שקית אחת בכל קנייה.

יש לציין שהמס הזה הגיע כתיקון להוראה קודמת, שאסרה על חלוקה בחינם של שקיות פלסטיק דקות. במקומן הרשתות הקמעונאיות עברו לשקיות נייר או לשקיות פלסטיק עבות יותר, שנועדו לשימוש רב פעמי. הוראה זו לא השיגה את מטרתה- הפחתת השימוש בשקיות ובהתאם- הפחתה בכמות האשפה שהעירייה נדרשת לאסוף ולטפל בה מדי יום.

שיקגו בהחלט רואה עצמה כמובילה אזורית בכל הקשור לאיכות סביבה ואיכות החיים של תושביה. דוגמא נוספת- בכל פינת רחוב (במרכז העיר) ניתן למצוא פחי זבל חכמים של חברת BigBelly המיועדים למחזור ולאשפה רגילה. על כל פח מותקן פאנל סולארי שמטעין סוללה פנימית. הסוללה מפעילה שבב ששולט בדחסן האשפה המובנה בכל פח (שמגדיל את הקיבולת פי 5), מנטר את כמות הפסולת בפח ושולח הודעה למרכז השליטה של העירייה, כאשר יש הפח מתקרב למלוא הקיבולת ויש צורך לרוקנו.

BigBelly Solar Trash Compactor & Recycling Bin; By Kevin Zolkiewicz

צור קשר עם:

גיא כהן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל