צ’ילה-הזדמנות מחכה בצידו השני של הגלובוס

 

 

לאנשי עסקים שמגיעים לסנטיאגו לרוב קשה להאמין שהיא נמצאת באמריקה הלטינית. הרחובות רחבים ונקיים אין כמעט צפירות ברחוב, כמעט כולם בחליפות והמטרו מדייק בזמנים. אל לנו להתבלבל, עדיין יש פה חיבה רבה לעמידה בתורים ולצאת מהמשרד בשעות העומס זה לא משהו מומלץ אבל בהשוואה למדינות האזור נמצאת  צ’ילה בליגה משל עצמה (ולא רק בשל שזכייתה בפעם השנייה ברציפות בקופה אמריקה). צ’ילה היא המדינה המתקדמת באמריקה הלטינית ברוב המדדים הכלכליים שבודקים מוסדות בינלאומיים ומהווה חריג חיובי במדינות האזור. הכלכלה מבוססת בעיקרה על תעשיית המכרות וייצור הנחושת המקומי וקיימת הטייה משמעותית בכוח העבודה ובהשקעה הממשלתית בתחום. במקביל לתעשיית המכרות ובגלל הפיזור הגיאוגרפי הרחב של צ’ילה, על כ4000 ק”מ, יש במדינה חקלאות מגוונת על פני כל חודשי השנה והמדינה מספקת כחמישים אחוז מתצרוכת הפירות באירופה במהלך החורף. תעשיית הדגה המקומית מפותחת מאוד בגלל הקרבה לאוקיינוס השקט והזרמים הקרים באזור שמספקים תנאי גידול טובים לפירות ים במקביל לתעשיית סלמון מפותחת ביותר בדרום המדינה. מנוע כלכלי נוסף של הכלכלה המקומית הוא הקמעונאות שסביבו מתרכזת רוב הצרכנות הצ’ילנית והאזורית. הענף מוחזק בידי מספר שחקנים משמעותיים שבעקבות גדילה חזקה בכוחם וגודל השוק המוגבל הרחיבו את עסקיהם גם למדינות נוספות ביבשת כך שכיום ניתן לקנות ברשתות צ’ילניות גם בקולומביה פרו ואורוגוואי ואף במקסיקו.
הכלכלה הצ’ילנית מושפעת ישירות ממחירי הנחושת ולכן בעיתונות לרוב ליד שערי המטבעות מופיע גם מחיר הנחושת, אך סה”כ יש יציבות קבועה של המשק בעיקר בהשוואה לשווקים השכנים כמו ארגנטינה וברזיל. עובדה זו עזרה לקיים תעשיית פיננסיים מפותחת ויציבות בנקאית שמאפשרת פעילות נרחבת בשווקי אמל”ט והעולם. על אף כל העובדות החיוביות שהוזכרו, המדינה מובילה גם בכל מדדי האי שוויון ולכן כאשר יוצאים מעיר הבירה ניתן לשים לב לירידה משמעותית ברמת החיים והמצב דומה יותר למדינות עולם שני או שלישי. הממשלה משקיעה מאמצים רבים בשיפור המצב אך המערכת הכלכלית בנויה בהטיה ברורה לחברות מסחריות שמקשה על האוכלוסייה החלשה לפרוץ את מעגלי העוני ולהביא לשינוי ברמת החיים. מצד שני הטיה זו מועילה לחברות זרות רבות להיכנס בקלות לשוק המקומי.

צוות הנציגות בצ’ילה -בתומנה מימין לשמאל: ניקולאס, חררדו גלץ, הדר שור וקרלה השלוויצ’י
צוות הנציגות בצ’ילה -בתומנה מימין לשמאל: חררדו גלץ, קרלה השלוויצ’י והדר שור הנציג הכלכלי בצ’ילה

בתחילת ספטמבר 2016 נפתחה הנציגות הכלכלית החדשה של ישראל בצ’ילה, במסגרת החלטת הממשלה להרחיב את הפעילות הישראלית באמריקה הלטינית ומאז אנו פועלים כדי לעזור ליצואנים ישראליים לחדור לשוק ולמשוך השקעות צ’ילניות לחברות ופרויקטים ישראליים בארץ ובחו”ל. בנציגות כיום מועסקים שני עובדים מקומיים שמחלקים ביניהם את הסקטורים המרכזיים של התעשייה הישראלית והמקומית. חררדו גלץ, מרכז את תחום המים, הציוד הרפואי, האנרגיה, ציוד מכני ומכרות וקרלה השלוויצ’י, מרכזת את תחומי החקלאות, הטלקום, ניו מדיה, סייבר, HLS, וקמעונאות.
יחסי המסחר בין ישראל וצ’ילה ידעו עליות ומורדות משך השנים ובשנת 2016, צ’ילה יבאה כ 142 מיליון $ של סחורות מישראל שמהווים עלייה של 12.5% ביצוא הישראלי לצ’ילה מהשנה שלפניה. הסקטורים העיקריים ביצוא היום הם טכנולוגיית מים וציוד טכנולוגי מתקדם, ובנוסף ישנה התרחבות גם לתחומים מגוונים יותר כגון אבטחת מידע, טכנולוגיות עבור ערים חכמות וטכנולוגיות מדויקות לחקלאות וכרייה. לישראל ולצ’ילה אין עדיין הסכם סחר חופשי והוא נמצא בדיונים כבר מספר שנים כאשר הנציגות הכלכלית עם פתיחתה עושה מאמצים לקדמו.
אף שאין מחסור משמעותי במשקעים ברוב חלקי המדינה ניהול המים והניצול המאסיבי שלהם בתעשיית המכרות גורמים לכך שיש מצוקת מים  משמעותית  בשנים האחרונות. מסיבה זו לטכנולוגיות מים ישראליות יש פוטנציאל רב בשוק המקומי בכל התחומים הקלאסיים של חקלאות ושימושים מוניציפליים, אך גם בתעשיית המכרות יש צורך רב לפתרונות שונים בתחומי המים והאוטומציה. תחום הגנת הסייבר הוא תחום מתעורר במדינה ויש הבנה כי בעתיד הקרוב יהיה צורך להגן על המוסדות המקומיים ברמה טובה יותר מהקיימת כיום והממשלה פתוחה לרעיונות בנושא. תהליך הרישוי של ציוד רפואי בצ’ילה קל יחסית והמדינה מכירה ברישוי שבוצע באיחוד האירופי ובארה”ב ולא מחייב רישוי מקומי כדי להיכנס לשוק. מסיבה זו לחברות ישראליות שלרוב מכוונות לשווקים אלו קל יותר להשתלב במהירות בשוק המקומי. תחומי הקמעונאות והפיננסיים מחפשים כל הזמן פתרונות מתקדמים וטכנולוגיים לפעילותיהם.
המכשול העיקרי לעשיית עסקים בין ישראל לצ’ילה כיום הוא המכשול הגיאוגרפי  שכן המרחק הפיזי יוצר עלויות שילוח גבוהות יחסית לשווקים קרובים יותר. על אף זאת המערכת המערבית והמתקדמת ורמות השחיתות האפסיות במדינה הופכות את הפעילות בשוק זה לעדיפה לחברה ישראלית שמחפשת להתרחב לשוק הלטיני ומאפשרת לצ’ילה להיות קרש הקפיצה לאמריקה הלטינית בשביל חברות רבות. מבחינה תרבותית, אנו עדיין נמצאים באמריקה הלטינית ולכן קצב הפעילות איננו כמו שאנו רגילים בישראל או בשווקי אירופה וארה”ב. הצ’ילניים מאוד גאים בכך שהם יעילים יותר משכניהם אך עדיין לישראלים רבים הפעילות עדיין איטית ובירוקרטית. עם הגעתנו לכאן הצטיידנו בהרבה סבלנות ורכשנו במהירות ספרדית כיוון שרוב האוכלוסיה לא דובר אף שפה אחרת. השוק הצ’ילני טומן בחובו הזדמנות אדירה לחברות ישראליות שלא נוצלה במיוחד עד היום והנספחות הכלכלית החדשה שנפתחה מאפשרת לנו לעזור לעוד חברות ואנשי עסקים ישראליים להגיע לכאן ולקדם את המכירות בשוק המקומי ובשווקי אמריקה הלטינית כולה.
אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו עם שאלות על השוק הצ’ילני או לקבלת עזרה בחדירה לשוק שלנו.

צור קשר עם:

הדר שור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל