דגי ה anchoveta הפרואנים רעבים לטכנולוגיה ישראלית

הנציגות הכלכלית של ישראל בפרו מוקמת לראשונה רק בימים אלה, אולם אם היה מדובר בנציגות קולינרית ובשליחת נציג של מדינת ישראל לענייני מזון, בטוחני שהאופרציה הייתה קורמת עור וגידים כבר לפני מספר שנים – למקרה שלא התעדכנתם, פרו נבחרה לאחרונה זו השנה השישית ברציפות בתור היעד (כמדינה) הקולינרי המוביל על פני כדור הארץ, על ידי הworld travel awards, אשר משמש בבחינת ה”אוסקר” לנושאי תיירות לסוגיה.
בישראל מכירים בעיקר את הסביצ’ה – המאכל הלאומי של פרו – וגם אז לא תמיד בטוחים מאיפה זה בדיוק הגיע. אולם כל אדם שתשאלו ברחובות דרום אמריקה יגיד לכם שפרו היא המדינה להתנסות בה בכמה מהמסעדות והפיוז’נים הקולינריים המעניינים והצבעוניים ביותר שיש, ולימה בפרט היא הבירה הקולינרית הבלתי מעורערת של היבשת.
אולם ישנו סוג דג פרואני אחד שמאוד לא מומלץ לכם לטעום. לפחות בינתיים.
ה anchoveta הינו דג קטן ממשפחת האנשובי, כמה קטן ככה עשיר להפליא בחלבון ואומגה 3. תנאים מסוימים מאוד שמקורם בזרמים באוקיינוס השקט לחופי פרו מאפשרים את קיומו בכמויות אדירות דווקא כאן. הדייגים הפרואנים דגים אותו במרץ והוא נחשב בשל כך לזן הדג הבודד בעל כמות ה”תפיסות” הגדולה בעולם. בתאוריה דג זה יכול להאכיל את כל פרו ומעבר לכך, אך הבעיה היא שהוא אינו ערב לחיך האנושי ולכן 99% מהיבול שלו משמש כמזון לדגים – תחום שבו פרו ממילא נחשבת לשחקנית מס’ 1 בעולם.

כך יוצא שלמרות שפרו היא מעצמה קולינרית, ובמיוחד בתחום הדגים והיצורים הימיים למיניהם, היא נאלצת לייבא חלק גדול מהדגים למאכל אדם שלה. אם הייתה נמצאת דרך להפוך את ה anchoveta לראוי למאכל אדם, זה היה מקטין את התלות הנ”ל בייבוא וגם ניתן היה לעשות שימוש בחלבון והאומגה 3 לטובת הזרקתו לסוגי מזון אחרים.
שר הייצור והדגה הנמרץ של פרו הוא יזם בעברו ובנשמתו, וככזה הוא מחפש בנרות פתרון כזה. את האפשרות לשדרג טכנולוגית את ה anchoveta הוא מציג כמשהו שיכול להרים את כל תעשיית המזון הפרואנית, לא פחות מכך.

בביקורו בישראל בארגון הנציגות הכלכלית בחודש ינואר השנה הוא הציג את הבעיה הזו בתור “שיעורי בית” לכל אחד שביקרנו והיה מוכן לשמוע ונראה לו רלבנטי – חברת מסחור טכנולוגיות של אוניברסיטה, רשות החדשנות, חממת טכנולוגיות מזון ועוד.

 

פתרון לשיעורי הבית טרם התקבל, ואנו מעריכים שאם יימצא כזה באמצעות טכנולוגיה ישראלית – מדובר בפוטנציאל עסקי ממשי.
אם אתם חושבים שיש לכם מה להציע בנושא זה או בנושאים של טכנולוגיות מזון בכלל, אנא פנו לנציגות הכלכלית בלימה ונשמח לסייע.

צור קשר עם:

לאו (אריק) מקוך

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל