העיר קאלי – "מצב המים בעיר לא קל לי בכלל"

העיר קאלי (שמה הרשמי הוא Santiago de Cali), הינה המטרופולין השני בגודלו (560km2) בקולומביה והשלישית בגודלה מבחינת אוכלוסיה (2.3 מיליון איש) בקולומביה. גורמים רשמיים בעיר הממוקמת בדרום מערב המדינה במחוז Valle del Cauca, גילו בינואר 2016, שמצב המים בעיר בכי רע; במשך 3 שבועות רוב חלקי העיר נותקו מרשת המים כתוצאה ממחסור חמור במים, כאשר שאר העיר זכתה לכמויות קצובות של מים במהלך תקופה זו.

מחסור המים החמור נגרם מתופעת "אל ניניו" אשר גרמה להפסקה ארוכה בגשמים באיזור, דבר אשר הוביל לירידה חדה בכמות המים הזורמים בנהרות האיזור, בעיקר נהר ה-CAUCA, המספק את מרבית המים לעיר. התפתחות זו חשפה למקבלי ההחלטות מספר ליקויים נוספים שמערכת המים של העיר סובלת מהן, בראש ובראשונה העובדה כי 56% מכמות המים במערכת המים הולכת לאיבוד כתוצאה מדלף, ניהול לקוי וגניבת מים. תאגיד המים של קאלי, EMCALI, שפגשתי את ראשיה אתמול, סימנה את הורדת אחוז המים שהולכים לאיבוד כיעד ראשון במעלה מבחינת ראש העיר והתאגיד. התאגיד נמצא בחיפוש אחר טכנולוגיות שיאפשרו לו להתמודד עם הבעיה. התאגיד מכיר את המוניטין הישראלי בתחום ומחפש את הפתרונות הישראלים.

תחום מים אחר שהעיר קאלי מתקשה להתמודד איתו הוא נושא הטיפול בשפכים, מצב שאיננו יוצא דופן במיוחד בקולומביה. לעיר מתקן טיפול בשפכים אחד, לטיפול ראשוני בלבד, אשר מטפל בחלק מהביוב העירוני וממוקם בצפון העיר. הדבר גורם לכך שהנחלים בדרום העיר אשר מתחברים לנהר ה-Cauca שזורם לאורך העיר, מזוהמים מאוד מביוב עירוני (ומעט תעשייתי) ויצרו לגונות של ביוב ונחלים מזוהמים בדרום העיר. השלכת פסולת לא מבוקרת לאזור עגומה של המצב וביקש סיוע להיחשף לטכנולוגיות ישראליות בתחום הטיפול בשפכים על מנת לראות כיצד ניתן לפתור את המצב. בנוסף, המנכ"ל מחפש פתרונות של חיישנים לניטור המצב הקיים ומצבי חירום סביביתיים בעיר, וגם כאן ביקש להכיר טכנולוגיות ישראליות בתחום.

ב-24.04 תגיע משלחת של חברות ישראליות בתחום הטיפול במים וכן מניעת דלף מים לקאלי כחלק ממשלחת בת שבוע לקולומביה וצ'ילה. חברות ישראליות שעדיין לא נרשמו ולהן פתרונות רלוונטים והמעוניינות להצטרף, אנא צרו קשר עם הצוות שלי ואיתי או עם מחלקת מים במכון היצוא המסייעת לנו במשלחת זו.

צור קשר עם:

ארז זיונץ

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל