חיבורים לחברות מים באזור שיקגו

בחודש שחלף אירחנו בשיקגו משלחת חברות מים ישראליות, עבורן ערכנו אירוע פומבי בו החברות הציגו וכן מספר מפגשים וביקורים עם שחקני מפתח בשיקגו.

הדובר הראשי באירוע היה נציב המים של העיר שיקגו, בארט מרפי. הקומישינר חלק עם המשתתפים באירוע את האתגרים הקיימים בפני העיר שיקגו בתחום מי השתייה, על הפרויקטים הקיימים והמתוכננים, וכן הסביר מדוע כדאי לפתוח את הברז בבוקר לכמה שניות לפני השימוש הראשון. נושא זה רלוונטי לבנייני מגורים נמוכים באזור ומפחית משמעותית את הסיכון לחשיפה לעופרת (ראו כאן השלכות דומות של זיהום עופרת במים). דובר נוסף היה המנכ”ל של יוזמת המים של עיריית שיקגו- CURRENT (בתמונה).CURRENT Water CEO

 

אחה”צ נציב המים אירח את החברות במתקן מי השתייה הגדול בעולם- Jardine Water Purification Plant– בו גם נמצא משרדו, וישב איתנו לשיחה פתוחה וממושכת. למדנו למשל שהמתקן בנוי עם יתירות משמעותית וכתמונת ראי של עצמו; בכל רגע נתון רק צד אחד פעיל וברגע שזוהתה בעיה (זיהום, כשל חשמלי וכו’)- הצד השני נכנס לפעולה. בדרך זו מבטיחים אספקה רציפה של מי שתייה לעיר.

עוד למדנו בסיור שישנם שלבים קריטיים בתהליך יצירת מי שתייה בהם נעזרים בכוח הגרביטציה, ולא במשאבות, מתוך הבנה שאם הגרביצטיה לא עובדת, אספקת מי שתייה אינה הבעיה הכי גדולה שלנו… כדוגמה הוזכר האסון בכור הגרעיני בפוקושימה, בו לא יכלו לקרר את ליבת הכור מאחר ומי הקירור הוזרמו בעזרת משאבות. רעידת האדמה קטעה את זרימת החשמל וגל הצונאמי שהגיע בעקבות רעידת האדמה הציף את חדרי הגנרטורים לשעת חירום. בניית הכור באופן שהיה מתבסס על זרימת מים בכוח הגרביטציה הייתה עשויה לצמצם משמעותית את הנזק העצום שנוצר.

בחזרה לשיקגו- למחרת הציגה הקבוצה בפני דירקטוריון מי השפכים של העירייה, שגם הם מתגאים במתקן הגדול בעולם- Stickney Water Reclamation Plant– לטיהור שפכים. מנהל היחידה, דייוויד סט. פייר, הציג את האתגרים היחודיים בעיר כמו שיקגו, סיפר על הפיכת כיוון זרימת הנהר שעובר דרך העיר לפני למעלה ממאה שנה (!) ועל כך שלאחר השלמת הפרויקט טרם ניתן האישור להפעלתו ונשמעו התנגדויות. במקרה, באחד הלילות לאחר השלמת הפרויקט התפוצץ המחסום שסגר את הסכר האחרון שמנע את הפיכת כיוון הזרימה. מרגע שהמים החלו לזרום מאגם מישיגן לנהר, לא ניתן היה לבטל את הפיכת כיוון הזרימה ללא פרויקט בנייה נרחב נוסף. עד היום לא הוכחה אשמת איש בפיצוץ. מאז זורמים השפכים של העיר שיקגו לנהר המיסיסיפי. עוד סיפר על TARP– פרויקט התעלות העצום שנחפר מתחת לעיר כבר עשרות שנים ומטרתו למנוע נזקי הצפות.

לאחר המפגש עם דירקטוריון השפכים, המשכנו לפגוש ולהציג בפני חברת Nalco Water ואלו היו האירועים המרכזיים ביומים הללו.

כל הנ”ל נועד כדי לומר שאנו בקשרים טובים עם גופי המים השונים בעיר שיקגו וסביבותיה, ונשמח לערוך היכרות לחברות מים ישראליות.

אתם מוזמנים לפנות ישירות לג’ורדן מילר, שמטפלת בתחום המים והתשתיות בנספחות:

Jordan.Miller@israeltrade.gov.il

 

צור קשר עם:

גיא כהן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל