צ’ילה נפתחת לחדשנות הישראלית

אני שמח לבשר כי היום חתם בירושלים מנהל תאגיד פיתוח הייצור של של צ’ילה (CORFO) מר אדוארדו ביטראן על הסכם שיתוף פעולה עם רשות החדשנות הישראלית. CORFO הוא הזרוע הממשלתית הצ’יליאנית שאחראית על פיתוח התעשייה והחדשנות בצ’ילה ומקבילה לרשות החדשנות שהוקמה לא מזמן. נציגי מתימו”פ, כחלק ממשרד הכלכלה והתעשייה, ניהלו קשר עם הסוכנות כבר מספר שנים כדי לקדם את ההסכם אך מספר מגבלות רגולטוריות עיכבו את חתימתו. לאחרונה הוקמה רשות החדשנות בארץ ובכך איפשרה לקדם את ההסכם מחדש ובמקביל פעילות של השגרירות בסנטיאגו יחד עם שדולת הידידות הפרלמנטרית בביקורה בצ’ילה עזרה לקדם את מועד החתימה המתוכנן.

CORFO מבחינת מעמדה היא סוכנות ממשלתי  צ’יליאנית הכפופה למשרד הכלכלה אך היא עצמאית ובעלת תקציב שנתי נרחב של כ200M$ המחולק על ידה לחברות מקומיות וזרות כעידוד ליזמות חדשנות ופעילות בשוק הצ’יליאני בתחומי איכות, פריון וקידום השקעות. הסוכנות הוקמה במקור בשנות ה30 כדי ליצור תעשיות בסיסיות כאנרגיה, מתכת, תחבורה וכד’ אך בשנים האחרונות בעקבות ההבנה כי הכלכלה הצ’יליאנית מתבססת על מוצרי בסיס וסחורות בלבד הסוכנות משקיעה משאבים רבים בעידוד יזמות וחדשנות בשוק הצ’יליאני כדי ליצור תעשיות וטכנולוגיות בעלות ערך מוסף מקומי. המטרה העיקרית היא לגוון את טווח המוצרים כיוון שעד היום כמחצית מהתוצר מסתמך על תעשיות הנחושת ודומותיה.

טקס החתימה.מימין: שגרירת צ'ילה בישראל מוניקה חימנז דה לה חרה, המדען הראשי מר אבי חסון, ראש CORFO מר אדוארדו ביטראן, מנהל מחלקת שת"פ אמריקות מר ישראל שמאי
טקס החתימה.מימין: שגרירת צ’ילה בישראל מוניקה חימנז דה לה חרה, המדען הראשי מר אבי חסון, מנהל CORFO מר אדוארדו ביטראן, מנהל מחלקת שת”פ אמריקות מר ישראל שמאי

הסוכנות מפעילה עשרות תכניות בשנה כדי להשיג את מטרותיה עם תקציבים שונים שמחולקים ביניהן לסקטורים מסוימים ולכן היא שותף טבעי ליצירת תהליכים אלו של עידוד חדשנות ויצירתיות יחד עם המדען הראשי ורשות החדשנות בישראל שמהווים דוגמא למצוינות בתוכניות לקידום ועידוד חדשנות ויזמות ומציגים מודל ששוכפל במספר מדינות. בצורה כללית CORFO הוא הארגון החזק ביותר והכלי הכמעט יחיד בתחומי מו”פ חדשנות ותעשייה בצ’ילה ולכן מהווה שותף איכותי להסכם שכזה.

ההסכם יאפשר פרויקטים, שותפויות ושיתופי פעולה ישראליים וצ’יליאנים בתחומי החדשנות במימון מקביל של שתי הרשויות. זהו הסכם מסגרת שבעתיד ניתן להכניס אליו תכנים ספציפיים על פי הדרישה בשווקים השונים. הנספחות מבחינתה רואה בחתימה על הסכם זה פתח מצוין לחברות ישראליות העוסקות בחדשנות וחינוך לה להשתלב בתהליך המתרחש בימים אלו במדינה של הכשרה והטמעה של חדשנות בתעשייה והחברה הצ’יליאנית.

CORFO מפעילה גם תוכניות רבות המאפשרות לחברות זרות ויזמים להגיע לצ’ילה כדי לפתח את מוצריהן או להדגים את יכולותיהן , לרוב עם שותף מקומי. ההסכם שנחתם יאפשר לחברות ישראליות מעורבות רבה יותר בתוכניות אלו שלרוב כוללות גם מימון ליזמים המגיעים לתקופה לאזור.

אנו מודים לכל השותפים בקידום הסכם חשוב זה ומעודדים אותך היזם או היצואן הישראלי ליצור איתנו קשר אם אתה מעוניין להשתלב ביישום הסכם זה בין המדינות.

צור קשר עם:

הדר שור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל