מי יפתור את מחסור המים לקני הסוכר הקולומביאנים?

קולומביה הנה יצרנית הפנלה-PANELA (סוכר אורגני מקני סוכר לא מזוקק) השנייה בגודלה בעולם (כ-1.2 מיליון טון בשנה) ומייצרת כ-2.3 מיליון טון סוכר מזוקק בשנה ,המדרג אותה במספר 13 בדירוג היצרניות הגדולות בעולם בתחום הסוכר המזוקק. מגזר זה מעסיק כ-120 אלף חקלאים בקולומביה, כאשר רוב רובו של של גידול קני הסוכר במדינה מרוכז במחוז VALLE DEL CAUCA, המחוז שעיר בירתו היא קאלי. המחוז בנוסף לכך מייצר כ-1.3 מיליון ליטר ביום של אתנול לתעשיית הדלק.

מחוז זה סבל בשנה החולפת מהשפעות שינויי האקלים, ובמשך 4 חודשים לא ירד גשם במחוז. המצב היה כל כך קשה עד שבינואר 2016 נאלצה חברת המים של קאלי לעצור את אספקת המים לחלקים נרחבים של העיר אשר השאירו 500,000 איש ללא מים. משבר המים לא פסח על מגדלי הסוכר, ויבולים רבים התייבשו, דבר שהביא להפסד כספי עצום.

בשבוע שעבר הגעתי לעיר קאלי על מנת להרצות בכנס של ארגון Tecnicaña, איגוד כלל אנשי המקצוע הטכני וטכנולוגי של תעשיית הסוכר הקולומביאנית, אשר כפוף לארגון Cenicaña, התאחדות מגדלי קני הסוכר בקולומביה. הוזמנתי להציג למשתתפי הכנס, כ-200 במספר, את סיפור המים הישראלי ופתרונות המים שהתעשייה הישראלית פיתחה על מנת לפתור את משבר המים הישראלי וכיצד ניתן להטמיע את הפתרונות בקולומביה. ניצלתי את ההזדמנות ליידע את הנוכחים בפתרונות ישראלים בתחומים חקלאיים אחרים כמו דישון חכם, קטיף ממוכן ופתרונות IOT לניהול חוות הגידול.

הרצאה זו הינה חלק מתהליך מתמשך שאני מנהל מול איגוד מגדלי קני הסוכר על מנת להביא את פתרונות המים הישראלים למגדלי קני הסוכר הגדולים והבינוניים של קולומביה. לצערי הרוב עדיין מאמין שמדובר בתופעה אקולוגית חולפת ושאין צורך בהשקעה במערכות השקייה מתקדמות, אך נראה שיש כבר שינוי מגמה בתחום. בנוסף, עם חילופי הדורות בקרב החקלאים המקומיים ניכר כי יש רצון רב לעבור לשימוש נרחב בטכנולוגיות חכמות בתחום ההשקייה ותחומים משיקים.

התגובות להרצאה והשיחות עם באי הכנס היו חיוביות מאוד וניכר שיש כאן הזדמנות אמיתית לחברות ישראליות.

לכן, חברות ישראליות עם ניסיון וטכנולוגיה בתחום גידול קני הסוכר מוזמנים בחום ליצור קשר איתי והצוות שלי לסיוע להביא את מוצריהם ל-VALLE DEL CAUCA.

 

 

צור קשר עם:

ארז זיונץ

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל