הזדמנויות בברזיל פרק 5 – מצב הרוח

על אף התקדמותה של הטכנולוגיה והעובדה שחלק גדול מהעימותים הצבאיים והמלחמה בטרור עברה לעולם הדיגטלי, ישנם עדיין צוותים אשר נשלחים לעומק האויב (בין אם בשטח או במרכזן של ערים) כדי להעביר מידע ומודיעין למקבלי החלטות. הסיבה לכך היא שעל אף היכולת לקבל ולעבד המון מידע ממקורות פתוחים, יש (עדיין) ערך גדול למידע שמתקבל מהשטח עצמו אשר מושג משיחות ומפגשים עם יודעי דבר בצד השני.

העקרון המתואר מעלה, נכון גם (ואולי אף יותר) בעולם העסקי, התרבותי, האישי וכו’. כמעט כל העולם ניזון מאותם המקורות ורובנו לא טורחים לבדוק את העובדות טרם העברתם הלאה או השימוש בהם ולכן כולנו (שוב, בעולם) מקבלים כמעט את אותם המידע והחדשות. מספיק היה לראות את ההבדל בין החדשות על ומ- ריו טרם האולמפיאדה לבין מה שקרה בשטח. יום לפני פתיחת המשחקים כולם היו בטוחים שזו הולכת להיות האולימפיאדה הגרועה בהסטוריה עד כדי אפילו אסון לספורטאים והקהל אך הפלא ופלא, המשחקים עברו בהצלחה יתרה, ללא בעיות מיוחדות (חוץ מבריכה אחת ירוקה). אפילו סיפור איום האקדח על השחיין האמריקאי ראיין לוכטה, שמיד לאחר פרסומו החלו כל הנשמות הטהורות לצקצק בלשונם ולהגיד “הנה, אמרנו לכם”, התבררו כשקריות לחלוטין.

כל האמור מעלה נועד כדי לחזק ולתת משקל רב לאווירה שאנו מרגישים והדברים שאנו שומעים כאן בברזיל בחודשים האחרונים. אין ספק שמספרי המאקרו של ברזיל עדיין לא טובים ושהמדינה עודה נמצאת בעיצומו של משבר כלכלי. אולם, סדרת הפוסטים האחרונה שפרסמתי כאן על ההזדמנויות בברזיל על אף המשבר (ראו כאן בנושא חקלאות, ניו מדיה, סייבר ובאופן כללי) ובעיקר התהליך אשר מתרחש כאן בשלושת החודשים האחרונים מצביע, שהצעד הראשון לכיוון מעלה כבר התרחש (וזה בלי להזכיר את עליית הערך הדרמטית של הריאל מול הדולר בחצי השנה האחרונה, עלייה שהיא כמובן טובה מאוד ליצוא הישראלי).

 

ירידת ערך הדולר מול הריאל נראית היטב.
הדולר מול הריאל בשנה האחרונה. ירידת ערך הדולר מול הריאל נראית היטב. מקור: בלומברג.

 

50% מכל עסקה או השקעה הם הרצון, הפתיחות והסנטימנט. כל איש מכירות יגיד לכם שאם בפגישה עסקית ראשונה הרושם הוא שלילי, אין שום סיכוי לביזנס, אולם אם הפגישה היא טובה מאוד והקשר שנוצר הוא חזק ומבוסס, חצי מהדרך לעסקה כבר הושלמה. זהו גם המצב לגבי המשבר הכלכלי כאן. אם עד לפני חצי שנה הכלכלה הייתה במצב מחפיר ואף אחד לא היה במצב רוח של לעשות עסקים, היום אנו כבר בחצי הדרך ליציאה מהמשבר שכן אמנם נהרות הכסף של עד שנת 2011 עוד לא חזרו לזרום ברזיל אולם עסקים וחברות פתחו מחדש את שעריהן ובעיקר את ליבן ומעוניינות לשמוע, להכיר, לבדוק ולנסות לפתח קשרי המסחר. יתרה מכך, כאשר גם המספרים יתחילו להשתפר, אז כבר יהיה אולי קצת מאוחר מדי לעלות על העגלה כי כמו שהמשבר הכה בברזיל, כך הוא יחלוף. הברזילאים יזכרו טוב מאוד מי רצה לעשות איתם עסקים גם כשהמצב היה לא משהו ומי מגיע רק כשהכל דבש. אנחנו רוצים להיות בצד הטוב של המטבע.

אומרים שבחיים הכל זה טיימינג. להרגשתנו כאן, הטיימינג הנכון להתחיל לפתח עסקים בברזיל הוא ממש עכשיו…..

שער מגזין ה- Exame (האקונומיסט של ברזיל) שהתפרסם השבוע תחת הכותרת: "איך להרוויח כסף אם ברזיל תצלח את המשבר"
שער מגזין ה- Exame (האקונומיסט של ברזיל) שהתפרסם השבוע תחת הכותרת: “איך להרוויח כסף אם ברזיל תצלח את המשבר”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

צור קשר עם:

בועז אלבראנס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל