קול קורא לרעיונות חדשניים להתגוננות מפני איומי רחפנים

בעשורים האחרונים חל שינוי מקיף במפת האיומים העולמית, ובעוד מדינות שבעבר היוו איום משמעותי נקרעות כיום במאבקים פנימיים, באים ועולים כוחות חדשים, מבוזרים, עם מערכי כלים ויכולות שונים לגמרי. אם בעבר הפתרונות לאיומים התבססו על מערכות כמו הפטריוט והחץ, שנועדו ליירט מטוסים וטילים בליסטיים, כיום אנו נדרשים למערכות כמו כיפת-ברזל, שנועדה להתמודד עם רקטות קטנות יותר ובטווחים קצרים. אולם, גם בכך אין די.

איום אווירי אחר מתממש בדמות כלי טיס בלתי מאוישים, לסוגיהם השונים- ממערכות כבדות שנמצאות בשימוש צבאות מערביים ועד לכלים זעירים שניתן לרכוש או אף לבנות באופן עצמאי. ענקיות הטכנולוגיה העולמיות משקיעות משאבים רבים בפיתוח מערכות מוטסות לא-מאוישות, בין אם זו AMAZON שרוצה לבצע כך משלוחים מהירים ויעילים, בין אם זו AIRBUS שמפתחת את ה-Vahana, כלי-טיס אישי ללא טייס ובין אם אלו אולפנים ויוצרים שנעזרים בכלים הללו לצילומי אוויר בעלויות אפסיות לעומת טיסות צילום סטנדרטיות. לצד השימושים החיוביים הרבים לטכנולוגיה זו, אותם רחפנים יכולים גם לשבש את שגרת החיים בכל אספקט, החל מהפרעה לנחיתות והמראות של טיסות, שידור פיראטי של אירועי ספורט באיצטדיונים ועד לנשיאת חומרי נפץ אל תוך אירועים או מתקנים מאובטחים. Disruptive Innovation בכל כיוון.

מחוץ לבניין הקפיטול של מדינת וויסקונסין במדיסון

ברחבי ארה”ב מתרבים שלטי ה- No Drone Zone, בצילום- על מדשאת הקפיטול של מדינת וויסקונסין במדיסון. מה היכולת של מערך ההגנה הקיים לנטרל איום מ-Quadcopter כמו זה שבשלט? כנראה לא מספקת; מהי יכולת האכיפה? כנראה אף נמוכה יותר.

לפיכך פורסם בשבוע שחלף קול קורא ע”י DARPA– Defense Advanced Research Projects Agency- רשות פדרלית המתוקצבת בכמעט שלושה מיליארד דולר בשנה למו”פ של טכנולוגיות חדשניות- המזמין הצעות לרעיונות חדשניים להגנה מפני אותם כלי טיס קטנים ובלתי מאוישים. ראו כאן וכאן לפרטים.

 

חבר הצוות שעוסק בתחומי ה-HLS בנספחות הכלכלית בשיקגו הוא ארי רוקני, וניתן לפנות אליו בכתובת Ari.Rokni@israeltrade.gov.il

*אין באמור לעיל המלצה לנסות ולבחון את מערכי ההגנה השונים ולהטיס רחפן באזורים אסורים; לפחות לא מבלי תיאום מוקדם ואישור הרשויות המוסמכות.

 

צור קשר עם:

גיא כהן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל