יתרונות נוספים לרשת חשמל חכמה

Commonwealth Edison, או בשמה המוכר יותר ComEd, היא חברת החשמל של כ-70% מתושבי אילינוי ומשרתת כ-3.8 מיליון לקוחות (משקי בית, משרדים ומפעלי תעשייה) במקטע ההולכה; כלומר, אינם מייצרים את החשמל אלא רק מעבירים אותו מהיצרנים ללקוחות על גבי כ-145,000 ק”מ של כבלים. בחודש מארס האחרון, החברה סיימה להתקין למחצית מלקוחותיה מונים חכמים, בדרך להשלמת התכנית להפיכת הרשת כולה לרשת חכמה.

מונה חשמל חכם יכול לעשות יותר מאשר רק לשדר את צריכת החשמל ולחסוך את קריאת המונים הידנית (או הנפקת חשבוניות לפי הערכה), השליטה מרחוק במונים מאפשרת לנתק את הזרם למשל, ממגוון סיבות בטיחותיות ואחרות. מרכיבים נוספים ברשת חשמל חכמה הם מתגים חכמים, שיכולים להסיט את הזרם בעת תקלה ולמנוע תקלות חמורות ומורכבות יותר.

מהדוחות האחרונים של ComEd עולים יתרונות נוספים לניהול חכם של רשת החשמל. כך למשל, לאחר תקלה בקו מתח, היה צורך לשלוח צוות ללקוח ולבדוק שהחשמל זורם באופן תקין או ‘להרים את השאלטר’ באופן ידני. כעת, המונה החכם משדר למרכז הבקרה ונשלט על ידו, כך שאין צורך בשליחת צוות לבדיקה פיזית בשטח; את אותו הצוות ניתן להפנות לתיקון תקלות אחרות. מנכ”ל החברה, Terence Donnelly, העריך שהשיפורים ברשת והפיכתה לחכמה יותר הפחיתו בכ-30% את הפסקות החשמל הקשורות למזג-האוויר, וכן שהחסכון הישיר מאי-שליחת צוותים לשטח לאחר תיקון התקלה הסתכם ב-3 מיליון דולר ב-2015 לבדה.

Ron Bulovs :צילום
Fallen tree destroying two vehicles and cutting the power to parts of the Annex – Kendal Avenue, Ice Storm 2013 | Credit: Ron Bulovs

בדוח השנתי מופיעה כמובן התייחסות למזג-האוויר ומספר הסופות המשמעותיות שפקדו את אזור השירות של החברה. ב-2015 נספרו 21 סופות ממושכות (6 מתוכן גרמו ל-23 סופות טורנדו). משך הזמן הממוצע להחזרת החשמל לאחר הפסקת חשמל עמד ב-2015 על 112 דקות. לעומת זאת, ב-2014 הממוצע עמד על 196 דקות. חלק ניכר מהשיפור מיוחס לפריסה הרחבה של המונים החכמים ברשת (כ-2.5 מיליון מתוך 3.8 נכון ליולי 2016).

לפיכך בהתקנת מונה חכם גלומים יתרונות נוספים מעבר לעובדה שהצרכן יכול ללמוד טוב יותר את דפוסי הצריכה שלו ולחסוך בהתאם, אלא גם לסייע לספק החשמל לנהל בצורה חכמה את הרשת ולתת שירות טוב יותר ללקוחות. אני משוכנע שאותם לקוחות שסבלו מהפסקת חשמל באורך ממוצע של יותר מ-3 שעות ב-2014, וזאת במהלך סופה ומזג-אוויר חורפי וסוער, שמחו מאוד לגלות שב-2015 משך הזמן הממוצע של הפסקת החשמל התקצר לפחות משעתיים.

 

חברת הצוות שעוסקת בתחומי האנרגיה בנספחות הכלכלית בשיקגו היא ג’ורדן מילר, וניתן לפנות אליה בכתובת

Jordan.Miller@israeltrade.gov.il

אסיים בברכה המקובלת כאן בחודשי הקיץ “Stay cold”, לעומת זו הנפוצה יותר במרבית חודשי השנה “Stay warm”

צור קשר עם:

גיא כהן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל