הזדמנויות בברזיל – פרק 4 – סייבר

בהמשך לסדרת הפוסטים על סקטורים בברזיל (ראו לגבי חקלאות, ניו מדיה, ועוד) שמהווים הזדמנות עסקית עבור חברות ישראליות (למרות ואולי בגלל המשבר), רציתי להתמקד בפוסט זה בתחום הסייבר.

נהוג להתחיל סקירה מסוג זה בנתונים יבשים על השוק ועל ההזדמנות הקיימות בו, כמו למשל העובדה ש- 95% מההון הנגנב/נשדד מתעשיית הבנקאות הברזילאית מקורו וירטואלי (ורק 5% פיסי, כלומר שוד של סניף בנק, כספת או כספומט), או שברזיל היא אחת המדינות שסובלות יותר מכל מהתקפות וירטואליות, אולם הייתי רוצה להתמקד ברושם שלנו כ”אשי שטח” ופחות בנתונים היבשים. בשנה-שנתיים האחרונות התרחשו מספר תהליכים אשר מעידים על התבגרותו של שוק הסייבר הברזילאי וההבנה כי יש לפעול ומהר כנגד האיומים הקיימים ובעיקר להסתייע גם בעזרה מבחוץ לצורך כך.

  • לפני כשנה וחצי, הוזמנתי לכנס בתחום הסייבר שאורגן ע”י התאחדות התעשיינים של מדינת סאו פאולו. הכנס, שכלל פאנלים והרצאות מפי טובי המומחים בברזיל ומחוצה לה, והכניסה אליו הייתה בחינם, משך קהל די עלוב של 50 איש. שנה לאחר מכן (כלומר לפני 6 חודשים לערך) התאחדות ארגנה כנס שני, שדמה מאוד לזה הראשון, אליו כבר הגיעו כ-1000 איש!
  • כבכול תחום, הטכנולוגיה קודמת בדרך כלל לרגולציה וזה כמובן נכון גם לתחום הסייבר. לפני פחות משנתיים, החליטו להתאגד כמה אנשי מקצוע בתחום כאן, והגו יחד את ה- Cyber Manifesto, מין סט של כללים, חוקים, עשה ועל תעשה וכו’ הנוגעים בכיצד על החברות והממשל הברזילאי להתמודד עם איומי הסייבר הרבים איתם הם מתמודדים. כאשר נכתב, היה זה טקסט חלוצי (בברזיל כמובן) ופרסומו היכה גלים ובעיקר, העיר את כל הנוגעים בדבר להתחיל לפעול. אם לפני שנתיים, רק לארגונים בודדים היה איש (או צוות) שאחראי על התחום (זה עדיין היה לרוב תחת מחלקת IT), היום, הרבה בעקבות מניפסט זה, לחברות רבות כבר יש מחלקות סייבר וכאלו שעדיין אין להן, עתידות לבנות כאלו בטווח הקרוב מאוד.

Manifesto

  • לפני כשבועיים, היה לנו הכבוד לארח כאן משלחת של 8 חברות סייבר ישראליות, אשר הגיעו להשתתף בתערוכה CIAB – תערכות הטכנולוגיה לעולם הפיננסי המאורגנת ע”י ארגון הבנקים הברזילאי. בנוסף להשתתפות ופגישות בתערוכה עצמה, ארגנו לחברות לו”ז מקצועי שכלל מפגשים עם צוותי האבטחה של שני הבנקים הפרטיים הגדולים בברזיל (Itau, Bradesco), חברת הביטוח הגדולה ביותר (Porto Seguro), יצרנית המטוסים השלישית בגודלה בעולם (Embraer) וחברת הסלולר הגדולה בברזיל (Telefonica-Vivo), כמו גם סמינר B2B אליו הגיעו נציגי בנקים נוספים וגורמי אבטחה של חברות נוספות. בעת העבודה על הכנת הלו”ז למשלחת ויצירת הקשר עם הגורמים השונים, נדהמנו מהפתיחות והעניין שהביעו החברות הברזילאיות במשלחת ובעיקר מהמהירות בה נקבעו המפגשים (מאוד לא אופייני לברזילאים ושונה מאוד מהמאמצים שהשקענו בקביעת לו”ז של משלחות אחרות בשנתיים האחרונות). יתרה מכך, אנו מרגישים שכלל לא מיצינו אפילו חצי מהפוטנציאל.

ciab

כל אלו מביאים אותנו להרגשה, בתור אנשי שטח, שיש פוטנציאל גדול מאוד לפתרונות סייבר כאן בברזיל הן מבחינת הצורך והן מבחינת הפתיחות של הגורמים הרלוונטיים לאמץ פתרונות כאלו.

נשמח לעמוד לרשות חברות בתחום בכדי לסייע לאתר שותפים ולקוחות כאן בברזיל.

צור קשר עם:

בועז אלבראנס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל