יתרון יחסי- צפון-דקוטה

שיטת הממשל הפדרלית והמדינתית בארה”ב מאפשרת הבדלים ניכרים בין מדינות שונות, כך שכל מדינה מנסה למצוא את הנישה בה היא טובה מהאחרות, ולצמוח דרך הנישה הזו. האפשרות לחוקי מיסוי מקומיים מסייעת אף היא לבידול וליצירת הזדמנויות.

זו אחת הסיבות לכך שיש בארה”ב מדינות וערים במצב כלכלי קשה, וישנן כאלו שמשגשגות.

צפון-דקוטה למשל, מדינה עצומה בשטחה (בערך פי 8 ממדינת ישראל), עם אוכלוסייה של כ-750,000 תושבים, מכירה בערך הבידול ומנצלת את היתרון היחסי שלה, על אף מיקומה המרוחק ממרכזי העסקים והתעשייה בארה”ב.

צפון-דקוטה

אם כך, מהו היתרון היחסי של צפון-דקוטה?

יתרון בולט הוא שטח עצום ופנוי מתעבורה אווירית, שמשמש בעיקר את חיל האוויר האמריקאי לתרגילים וניסויים שונים.

ישבו קברניטי המדינה על המדוכה והגיעו למסקנה שבמרחב האווירי אפשר להשתמש גם כדי למשוך חברות שמפתחות כלי טיס בלתי מאויישים. חברות אלו מייצרות מקומות עבודה ותומכות בכלכלת המדינה. במקביל נפתחו תכניות לימוד באוניברסיטת צפון-דקוטה (UND) למדעי התעופה והחלל, שמכשירות כוח אדם מתאים לתעשייה הצומחת.

כיום צפון-דקוטה היא אחת מ-6 מדינות בארה”ב המאושרות ע”י רשות התעופה הפדרלית (FAA) לניסויים בכלי טיס-בלתי-מאויישים, ואתר הניסויים Northern Plains היה הראשון לקבל אישור לכך מה-FAA.

עוד הוקם פארק תעשייתי-אזרחי בשם Grand Sky, בתיאום ובצמוד לבסיס חיל האוויר Grand forks, וכך ניתן להשתמש גם במסלולי המראה ארוכים, אם יש צורך בכך.

RQ-4 Global Hawk
The first RQ-4 Global Hawk arrives to Grand Forks Air Force Base. U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Johnny Saldivar

כך ממשמשת צפון-דקוטה את חזונה, להיהפך למובילה בתחום. אציין עוד שני מרכזי תעופה באזור המידווסט: Dayton, Ohio- עירם של האחים רייט ו-Wichita, Kansas, בה ממוקמת חברת ססנה– שמייצרת את מספר המטוסים הרב ביותר בכל שנה בעולם, וכן יצרניות מטוסים נוספות.

בחזרה לצפון-דקוטה- יתרון נוסף הוא תנאי מזג האוויר השונים לאורך השנה. הטמפרטורה הממוצעת הנמוכה בחודש ינואר היא מינוס 19 מעלות צלזיוס (בממוצע!), הממוצעת הגבוהה ביולי היא 27 מעלות צלזיוס, כך שאפשר לבחון את כלי הטיס (ואת אומץ ליבם של המפעילים לצאת החוצה) בתנאי מזג-אוויר שונים.

הצלחנו ליצור קשרים טובים עם אנשי הממשל המקומי בצפון-דקוטה, ואלו אף הגיעו לאחרונה לביקור בישראל עם מספר חברות מתחומים שונים. ישנה פתיחות רבה מצדם לפגוש את התעשייה הישראלית, ואנו נשמח לעשות את ההיכרות.

הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה והתעשייה בשיקגו מסייעת לחברות ישראליות בכל אזור המידווסט- כולל בצפון-דקוטה. אתם תמיד מוזמנים לפנות אלינו בכתובת chicago@israeltrade.gov.il ונשמח לסייע.

 

צור קשר עם:

גיא כהן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל