אנרגיה מקסיקנית חלק ב’

מאז גיבושה של הרפורמה המקיפה בתחום האנרגיה במקסיקו, שגם החלה להיות מיושמת בשנים האחרונות, התפתח מאד תחום האנרגיה המתחדשת. על פי נתונים רשמיים, תחום האנרגיה המתחדשת שייצר 16,240 מגה וואט בסוף 2014 עשוי להגיע לקיבולת של 30,000 מגה וואט עד שנת 2026.

כיום כולל תחום האנרגיה המתחדשת במקסיקו את סוגי האנרגיה הבאים, שמש, אנרגיית רוח, אנרגיית מים, אנרגיה גיאותרמית וביוגז, כאשר שמש ואנרגיית הרוח הן התחומים העיקריים בהם משתתף המגזר הפרטי עם כמה שחקנים גדולים כאיברדרולה, אבנגואה וסימנס. נכון ל-2014 מדורגת מקסיקו במקום הרביעי בייצור אנרגיה גיאותרמית, כאשר המובילה בשוק מבין מדינות אמל”ט היא ברזיל.

הרפורמה בתחום האנרגיה שגובשה ב-2008 והחלה להיות מיושמת בשנים האחרונות, הפכה את המדיניות הממשלתית של מקסיקו בתחום לברורה ומובנית יותר, ואת תחום האנרגיה למוסדר, כזה הפועל על פי השיטות המקובלות בתחום בעולם. טרם הרפורמה לא היה כל מתווה לפיתוח של אנרגיה מתחדשת על ידי שחקנים פרטיים. הרפורמה בתחום הביאה איתה אפשרות להרחבת ספקי האנרגיה הן ממקסיקו והן מהעולם. נכון להיום עדיין מיעוט השחקנים הפעילים בתחום, בשילוב עם מסגרת מדיניות התומכת בפתיחת השוק על מנת להגביר את התחרות ולהגדיל את יכולת ייצור האנרגיה במקסיקו, יחד עם מיקומה הגאוגרפי המצוין אשר מייעל עלויות ומגביל תועלות עבור חברות שרוצות להרחיב את יכולת ההפצה שלהן ממקסיקו לרחבי היבשת, והתנאים המיוחדים של מקסיקו שמאפשרים פיתוח ויישום מגוון אנרגיות מתחדשות, וכן העובדה שמקסיקו מייבאת הרבה טכנולוגיה כשלה רשת של הסכמי סחר חופשי עם מדינות רבות בעולם, כל אלו הפכו את התחום במקסיקו לאטרקטיבי מאד עבור שחקנים זרים.

עבור חברות ישראליות ההזדמנות נראית אף גדולה יותר. כיום השחקניות הנוכחיות הפעילות בשוק אינן עומדות בביקוש הרב לייצור אנרגיה עם טכנולוגיות מתחדשות, ויש מקום לכניסה של שחקנים חדשים לשוק על מנת ליצור תחרות ולאפשר לתחום לגדול בקצב מהיר יותר על מנת לתת מענה לביקוש. לא רק זה אלא שבתחום האנרגיה במקסיקו שהיה סגור במשך שנים כה רבות, לא נעשו כל השקעות במחקר ופיתוח וגם לא שולבו בו טכנולוגיות חדשות. התחום צמא לטכנולוגיות מתקדמות שיכולות לייעל את ייצור החשמל ולהוריד עלויות, כאלו שמדינות כמו ישראל פיתחו לצרכים שלהן ויכולות גם להתאים למקסיקו.

כיום ממשלת מקסיקו באמצעות מדיניות חדשה עם רגולציה תומכת, מאפשרת משיכת השקעות זרות לתחום ושילוב טכנולוגיות חדשות בתחום שמחפש שחקנים חדשים שמסוגלים להכניס וליישם במקסיקו פתרונות חדשניים ושיפורים טכנולוגיים המתאימים לצרכיה הגדלים של מקסיקו בתחום זה.

מזה שנים נאלצה מקסיקו להתמודד עם אתגרים רבים הקשורים בתחום האנרגיה במדינה, חלקם כרוכים בפער עצום בשימוש בטכנולוגיה מתקדמת, חלקם בחוסר התחרות בענף. למעשה רק מספר שחקנים בינ”ל בודדים, בעיקר מספרד, הצליחו לקבל נתח משוק אטרקטיבי זה. כיום מייצר השוק המקסיקני בתחום האנרגיה הזדמנויות רבות שחברות ישראליות יכולות ליהנות מהן.

הנספחות הכלכלית במקסיקו סיטי עומדת לרשות החברות הישראליות, המעוניינות להיכנס לשוק המקסיקני או להרחיב פעילותן בו.

20151115_160940-1

 

צור קשר עם:

רונה קוטלר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל