אנרגיה מקסיקנית חלק א’

20160322_124651
למרות הירידות המתמשכות במחיר הנפט בעולם, שומרים המקסיקנים על אופטימיות זהירה.

שוקי הנפט בעולם מתמודדים עם תנודתיות רבה, יצרניות גדולות כקטנות מכריזות כל הזמן על קיצוץ בהוצאותיהן, והציבור מוצף בפרשנויות כאלו ואחרות כולל תחזיות שאומרות הכל על מחיר הנפט, שיגיע ל- 20 דולר לחבית ועד חזרתו למחיר של 100 דולר לחבית.

בתוך הכאוס הזה עומדת מקסיקו, בעברה אחת מיצואניות הנפט הגדולות בעולם, נחושה לחזור ולהשיג שוב את עמדת המובילות שהיתה לה בעבר כאחת מיצרניות הנפט הגדולות בעולם.

בשל היותו של הנפט משאב לאומי, לא הרשתה מקסיקו עד לפני מספר שנים כניסת השקעות זרות לתחום האנרגיה במדינה, מה שהוביל שנים אחר כך להיעדר ידע ויכולת חיוניים כגון זיקוק וקידוח בעומק הים, ועתודות הנפט היבשתיות צפויות להיגמר תוך 10-20 שנה .

המצב היום הוא ש- PEMEX חברת הנפט הלאומית של מקסיקו מצליחה להרחיב את התפוקה למרבצים חדשים רק בהיקף של 10 אחוזים מסה”כ הנפט הנשאב מהמרבצים הקיימים. מצב זה מדאיג במיוחד על רקע התלות של מקסיקו בהכנסות מהנפט שמהוות כשליש מהתקציב הפיסקאלי המקסיקני .

עד 2008 החוק המקסיקני לא אפשר ל- PEMEX להיכנס לשותפות עם חברות בינלאומיות על מנת להזרים השקעות לתחום. מיצואנית הנפט ה- 6 בגודלה בעולם בחביות נפט ב- 2004, מקסיקו הידרדרה תוך 10 שנים למקום ה- 13, ויצאה מרשימת 10 יצואניות הנפט הגדולות בעולם.

בשנת 2008 הצליח קלדרון, נשיאה לשעבר של מקסיקו להעביר רפורמה בתחום האנרגיה, ואולם הרפורמה נגעה יותר בשינויים פנימיים בתוך החברה ופחות לכל הקשור להכנסת שחקנים זרים לנושא, לכן, נכון להיום אין עדיין שינוי בפועל במצב רזרבות הנפט של מקסיקו, והסכנה היא שהמדינה תשאר ללא צינור ההכנסה העיקרי שלה הולכת וגוברת.

בתוך זה, עמד נשיאה הנוכחי של מקסיקו, פנייה נטו לפני כשנה והבטיח לעמו חבילה שלמה של רפורמות בתחום, הכוללות החייאה של חברת הנפט הלאומית של מקסיקו, PEMEX, פתיחת שוק האנרגיה המקסיקני לתחרות, נקיטת אמצעים לגיוון מקורות אנרגיה תוך שילובם של מקורות אנרגיה מתחדשת ועוד.

רבים תולים תקוות שהרפורמה הנוכחית בתחום שממשלו של פנייה נטו, נשיא מקסיקו, החל ליישם בשנה-שנתיים האחרונות אכן תביא לשינוי המיוחל, תכניס השקעות בתחום למקסיקו שיאםשרו הפקת נפט רב יותר והן יצירת אנרגיה ממקורות נוספים ומתחדשים.

אולם, במקביל להתחלת יישום הרפורמות צנח לו מחיר הנפט בעולם, דבר שמעטים ציפו לו במיוחד במקסיקו כשסופסוף הם מתחילים ליישם את הרפורמות בתחום לאחר עיכוב וציפיה של עשרות שנים. למרות זאת, מקבלי ההחלטות במקסיקו וגם המשקיעים הפוטנציאלים ממשיכים להיות אופטימיים גם אם היום הם מגלים אופטימיות זהירה.

הנספחות הכלכלית במקסיקו סיטי עומדת לרשות החברות הישראליות, המעוניינות להיכנס לשוק המקסיקני או להרחיב פעילותן בו.

 

IMG-20151031-WA0004 (2)

צור קשר עם:

רונה קוטלר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל