הילדים הנעלמים של קולומביה- משבר המים החמור ביותר שלא שמעתם עליו

השבוע דווח על מותו של ילד נוסף מצמא ותת-תזונה  בקרב הקהילות הילידות של בקולומביה ובמחוז לה גואחירה (Guajira) בפרט. זהו המוות ה29 (!) במספר מאז תחילת השנה הקלנדרית.

קשה לנו לקשר את קולומביה הטרופית עם תנאי צמא ורעב קיצוניים המובילים לתמותת ילדים ותינוקות, אשר בדרך כלל מזוהים עם מדינות נחשלות באפריקה. אך האמת היא כי באזורים מרוחקים בקולומביה, שוררים תנאי יובש וחום קיצוניים המחמירים בשנים האחרונות בשל בצורת קשה הפוקדת את האזורים הללו. ההערכות מדברות על כ-4,770 ילדים אשר נפטרו מתת תזונה בעשור האחרון בלבד, ועל כ-15,000 ילדים אשר נמצאים בסכנת חיים כעת בקהילות הילידים בקולומביה, כאשר המצב הקיצוני ביותר היינו המצב השורר במחוז לה גווחירה.

מקרי המוות הללו אינם באשמת מזג האוויר בלבד. ישנם גורמים רבים אשר להם “אשם תורם” למצב עגום זה:

  1. המבנה ההיררכי של הקהילות הילידים אשר מעדיף את הזנת המבוגרים והחזקים על פני הילדים והחלשים.
  2. רבים מאותם כפרים כלל אינם מופיעים על גבי המפות הרשמיות והמתרחש בהם הוא בגדר נעלם.
  3. הריחוק הגיאוגרפי של הכפרים ממרכזי האוכלוסייה ותנאי השטח הקשים מציבים אתגר בתחום התשתיות, אשר אינן קיימות בחלקים נרחבים באזורים אלו.
  4. השלטון המקומי באזור מאופיין בהתנהלות בלתי תקינה המקשה על טיפול יעיל במשבר והזרמת תקציבים מהשלטון המרכזי בבוגוטה.

המצב הקשה הוביל את מנהיגי מחוז לה גווחירה והקהילות הילידות לתבוע את השלטון המרכזי בקולומביה בטענה להזנחה. תביעה זו הובילה לחשיפה תקשורתית רבה במדינה ולהפניית תשומת הלב של ארגונים עולמיים נוספים כגון הבנק העולמי, בנק אמל”ט וסוכנויות או”ם שונות.

כך, לראשונה מזה עשור, נוצר לחץ ציבורי ורצון ממשלתי ועולמי להפנות משאבים ויכולות לטיפול מהיר בסוגיית מחוז לה גווחירה. זוהי הזדמנות יוצאת דופן לחברות ישראליות מתחומים רבים- תשתיות, מים, חקלאות, סביבה ועוד, המסוגלות לפעול במהירות ובאזורים מרוחקים יחסית, להציע פתרונות לממשל הקולומביאני, בשיתוף הנספחות המסחרית, ולהציל אלפי ילדים.

במהלך ביקורי במחוז ומפגישותיי עם מנהיגי המחוז, כמו גם עם בכירי הממשל המרכזי האחראים לפתרון המשבר,  ניכר כי יש עניין רב בטכנולוגיות ישראליות, בעיקר בתחום המים. המוניטין הישראלי כמדינה שפתרה את משבר המים שלה נוסך תקווה במקומיים אשר רוצים בפתרונות אלו.

הלחץ הציבורי מוביל את ממשלת קולומביה לחיפוש פתרונות מהירים וישימים. תקציבים ממשלתיים ועולמיים מופנים למטרה בשעה זו, כל מה שחסר זה חברות ישראליות אשר יובילו את המאמץ להתמודד עם מצב החירום ויספקו את הפתרונות המתאימים. קולומביה מחכה לכם!

צור קשר עם:

ארז זיונץ

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל