תקציב ממשלת ארה”ב לשנת 2017

בשבוע שעבר פרסם הבית הלבן את תקציב ממשלת ארה”ב לשנת המס 2017.

הודעת התקציב השנתי מפרטת את הישגי הממשלה בתחומים שונים כמו רווחה, עבודה, מסים וכיו. כמו כן, הודעת התקציב כוללת את התחומים בהם הממשלה תשקיע כספים בשנת 2017, תעשיות נבחרות, ופרויקטים שיתוקצבו על ידי הממשלה.

מרבית התקציב אינו בעל השפעה ישירה על הפעילות הכלכלית של מדינת ישראל, אולם בעל השפעה עקיפה: הודעה זו עשויה ללמד על כיוונה של ממשלת ארה”ב בטווח הקצר ובטווח הרחוק, אילו תחומים יהיו “חמים” יותר ועתירי תקציב ואילו פחות.

לפי לשון ההודעה, התקציב החדש, כ- 4,147 ביליון דולר, יוקצה בין היתר לקידום הסוגיות הבאות:

 1. רפורמה במיסוי הבינלאומי – ניסיון להפוך את חוק המס הקיים ליותר מודרני, הוגן ויעיל ליצירת סביבה עסקית בינלאומית פשוטה יותר.
 2. שמרנות פיסקלית – שמירת הגירעון על מספר הנמוך מ- 3% GDP, וייצוב החוב הממשלתי.
 3. השקעות בחדשנות בתחומים הבאים:
  1. תחבורה ירוקה – 320 ביליון דולר אשר יתפרסו על פני 10 שנים ויושקעו במערכת תחבורה נקייה חדשנית ומהירה שתאפשר להעביר סחורות לשווקים, להפחית את התלות של ארה”ב בנפט ותהווה אלטרנטיבה ירוקה לסביבה.
  2. מחקר ופיתוח – תקציב המחקר ופיתוח גבוה ב 4% מהתקציב של שנת 2016, עם 152 ביליון דולר. התקציב יוקצה למחקר ופיתוח לקידום המטרות הבאות:
   • הכפלת מחקר ופיתוח של אנרגיה הירוקה – 7.7 ביליון דולר מתוך התקציב יוקצב לטובת אפיק זה. ממשלת אובמה הייתה הממשלה שהקציבה הכי הרבה תקציב לטובת אנרגיה ירוקה, והתקציב לשנת 2017 בסעיף זה מהווה עליה של 20% משנה שעברה.
   • תמיכה במחקר בסיסי – 6 ביליון דולר לתמיכה במחקר ופיתוח אשר יחולקו בין הקרן הלאומית למדע, משרד האנרגיה והמדע ובין המכון הלאומי לתקנים וטכנולוגיה (NIST).
   • העלמת מחלת הסרטן (“cancer moonshot”) – הקצאת 1 ביליון דולר לפיתוח ומחקר של גילוי סרטן וטיפול, כחלק מהיוזמה לניסיון העלמת מחלת הסרטן.
   • מחקר ביו רפואי – הקצאת 33 ביליון דולר במכון הלאומי לבריאות (NIH).
   • ייצור אמריקאי – מתוך מטרה לשפר ולקדם את תעשיית היצור בארה”ב, לחזק יצרנים קטנים, ולצורך הקמת מרכז לתמיכה ביצרנים אמריקאים בקידום טכנולוגי.
   • פיתוח תעשיות ומשרות של העתיד – למשל: Big Data, supercomputing, רובוטיקה, ננוטכנולוגיה וביולוגיה סינטטית.
   • פיתוח חלל אזרחי
   • חקלאות – מחקר בחקלאות ומזון; מענקים לעידוד מחקר ופיתוח;
   • נקודות מס לעסקים שישקיעו כסף במחקר ופיתוח
  3. שמירה ופיתוח של מקורות המים במדינה – התקציב תומך בתוכנית דו- השלבית של המזכירות לחיזוק ביטחון המים מפני שינוי אקלים וגידול האוכלוסייה, והורדת מחירי המים.
  4. תמיכה באימוץ אנרגיה נקייה “clean energy– 1.3 ביליון דולר להאצת באימוץ מקורות אנרגיה נקייה כגון: אנרגיה מהשמש, רוח, דלק עם כמו פחמן פחותה ועידוד שימוש בטכנולוגיות יעילות החוסכות שימוש באנרגיה.
  5. התמודדות עם שינויי אקלים – כגון בצורות, הצפות, שריפות, תוך תכנון וארגון קהילות בעת משבר.
 4. רווחה כללית – חלק מהתקציב יוקצה לטובת הרחבת הכיסוי הבריאותי (המשך תכנית Obama care), חינוך ואקדמיה למעוטי יכולת, תכניות להכשרת מקצועות טכניים, יוזמות שליינות, סיוע לעובדים לחסוך לפנסיה וכיו’.
 5. ביטחון לאומי – הממשל מקצה 11 ביליון דולר ללוחמה בדעא”ש ובטרור.
 6. סייבר סקיוריטי – 19 ביליון דולר, עבור חידוש מערכות IT הממשלתיות הישנות, חיזוק אבטחת רשתות ממשלתיות ופדרליות וחיזוק חינוך סייבר סקיוריטי.
 7. חיזוק קשרים עם אפריקה

 

לקריאה מעמיקה של תקציב ממשלת ארה”ב לשנת 2017 הנכם מוזמים לעיין בלינק הבא: https://www.whitehouse.gov/omb/budget/Overview

הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה בוושינגטון עוקבת בין היתר אחרי התפתחויות כלכליות וכיוונים חדשים של ממשלת ארה”ב בתחומים המסחריים, ואנו נפרסם כאן מעת לעת מידע רלוונטי ליחסי סחר החוץ בין ישראל לארה”ב.

אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו בכל שאלה או בקשת סיוע בנושא זה: אודליה לזימי Odelya.lazimi@israeltrade.gov.il.

 

צור קשר עם:

ענת כץ

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל