הסכם שלום לקולומביה – הזדמנויות לחברות הישראליות

הנושא החם כיום בקולומביה הוא נושא הבתר (פוסט) קונפליקט, “היום שאחרי” החתימה על הסכם השלום בין הממשלה ובין ארגון ה-FARC. הסכם השלום, אשר יובא ככל הנראה כבר בחודש מרץ למשאל עם בקולומביה, יביא לסיומו של סכסוך צבאי, אשר גבה את חייהם של כ-220 אלף איש במשך 50 השנה האחרונות. למרות שקולומביה ידעה יוזמות שלום והפסקות אש בעבר, הסכם זה אמור להביא לסיום הסכסוך באופן סופי ותחילת תקופת הפוסט קונפליקט בקולומביה. התפתחות פוליטית זו מגלמת בתוכה הדזמנויות עסקיות רבות לחברות הישראליות.

בהסכם השלום מוקדש חלק נכבד לתכנית השיקום של האזורים, שכיום עדיין נשלטים או מושפעים במידה רבה על ידי ארגון הגרילה. תכנית השיקום כוללת תכנית רחבה לפינוי מוקשים, שיקום ובנייה של תשתיות (מים, אנרגיה, אינטרנט,כבישים), חינוך והכשרה מקצועית, שיקום מערכת הבריאות, שיקום המערכת המשפטית ואכיפת החוק וכן השקעה מאסיבית בתחום החקלאות. ממשלת קולמביה העריכה את עלות התכנית ב-3 מילארד דולר, ונראה כרגע, כי מירב התקציב יגיע מתרומות מהקהילה הבינלאומית בהובלת ארה”ב.

BOGOTA
בוגוטה, בירת קולומביה

בנוסף לתכנית שיקום זו, הסכם השלום כולל גם חלק של יישוב מחדש לוחמי הגרילה באזורים ייעודיים. מדובר באחד החלקים הרגישים של ההסכם ויישומו ידרוש אמצעי מעקב מתקדמים, גדרות חכמות, חיישנים, יכולות איכון סלולריות ופתרונות HLS נוספים. בהקשר זה, תחום ה-HLS צובר תאוצה בקולומביה לאור הציפייה לירידה באתגרים הצבאיים כתוצאה מהסכם השלום והעברת מיקוד כוחות הביטחון למאבק בפשיעה המקומית, שינוי הפותח הזדמנויות נוספות לחברות ישראליות.

ממשלת קולומביה כבר החלה בצעדים מעשיים להכנת המדינה להסכם השלום המתקרב ומינתה החודש את מר רפאל פרדו (Rafael Pardo) לשר לענייני פוסט קונפליקט, על מנת שיוביל את יישומו של הסכם השלום והכנת המדינה לתהליך זה. השר פרדו איננו מחכה לחתימת הסכם השלום וכבר החל בשיקום תשתיות ב-300 ערים ויישובים, שלממשלה לא הייתה שליטה אמתית עליהם במשך שנים רבות בגלל פעילות הגרילה. תקציבים כבר הוקצו לנושא ויש ביקוש לחברות תשתית מים, חשמל וכבישים שיוכלו לפעול באזורים מרוחקים אלו. בנוסף, השר מוביל מהלך מול הבנקים למתן הלוואות בקנה מידה גדול לחקלאים על מנת להצטייד בטכנולוגיות, שיגדילו וייעלו את ענף החקלאות במקומות אלו.

הנספחות המסחרית בבוגוטה פועלת למפות את ההזדמנויות העסקיות לחברות הישראליות שייווצרו כתוצאה מהסכם השלום ולעניין את המשרד לענייני פוסט קונפליקט בפתרונות ישראלים לאתגרים השונים, שיישום ההסכם יציב בפני מקבלי ההחלטות בקולומביה. אנו קוראים לחברות ישראליות עם פתרונות רלוונטיים לפנות אלינו בנושא זה.

COLOMBIA
קולומביה מציעה הזדמנויות לתעשייה הישראלית

צור קשר עם:

ארז זיונץ

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל