התכנית האסטרטגית של הבנק העולמי בהודו

לפרויקטים במימון הבנק העולמי מספר שלבים, אליהם הבנק מתייחס כ”מעגל החיים של הפרויקט”. השלב הראשון במעגל החיים של הפרויקט הוא “אסטרטגיית שיתוף הפעולה עם מדינה הלווה” (Country Partnership Strategy). האסטרטגיה היא תכנית משותפת לבנק ולמדינה הלווה לשנים אחדות קדימה, בכל הסקטורים הרלוונטיים לפעילות המשותפת. מהתכנית נגזרים פרויקטים באותה מדינה בהיקף של מיליוני דולרים במימון הבנק העולמי.

בהודו, המאכלסת את מספר העניים הגדול ביותר בעולם, האסטרטגיה של הבנק לשנים 2017-2013 מתמקדת באזורי ההכנסה הנמוכים ביותר, מתוך שאיפה להפחית את שיעורי העוני ולעודד שגשוג מקומי. התכנית האסטרטגית נבנתה כחלק מתכניתו הכללית של הבנק למגר את העוני הקיצוני בעולם עד שנת 2030.

במסגרת התכנית האסטרטגית, הודו תקבל מהבנק סיוע בסך 5-3 מיליארד דולר בכל שנה. נוסף על כך, הזרוע הבנק לפעילות מול הסקטור הפרטי (IFC-International Financial Corporation) תיקח חלק מרכזי בתכנית ותשקיע בעיקר בפרויקטים סביבתיים (לרבות אנרגיה מתחדשת), תשתיות ואגרו-טכנולוגיה.

תכנית הפעולה מתמקדת בשלושה תחומים עיקריים:

  1. תשתיות: שימוש בהשקעות ציבוריות ופרטיות לשיפור תשתיות נרחב, בדגש על סלילת כבישים ורפורמה מקיפה בתשתיות החשמל. כמו כן, נדרש פיתוח של מגזר הייצור, על-ידי הפחתת הבירוקרטיה ושיפור הנגישות למימון.
  2. פיתוח עירוני: חיזוק הממשל המקומי והגדלת מספר התושבים בערים בינוניות, שיפור התחבורה הציבורית, הגברת הנגישות למקורות מים ושירותי תברואה וכן הגדלת התפוקה החקלאית תוך שמירה על איכות הסביבה. תת-מטרה נוספת הינה הפחתת פליטה של גזי חממה על-ידי מעבר לאנרגיה נקייה ומתחדשת.
  3. פיתוח אנושי: שיפור מערכת הבריאות ונגישותה, יצירת מקומות עבודה, פיתוח מערכת החינוך והגדלת הנגישות לשירותים פיננסיים.

התכנית מתמקדת בכמה סקטורים עיקריים הרלוונטיים לחברות ישראליות

  • מים: אחת ממטרות הבנק היא להביא לשיפור איכות הטיפול במשאבי המים לצד עבודות תשתית, שיגדילו את הנגישות למשאבים אלו. כך למשל, פרויקט עתידי בקרנאטטקה שבדרום הודו מתוכנן לייעל את תשתיות המים מקצה לקצה, החל מחידוש מפעלים לטיפול במים ועד להתקנת חיבורים חדשים לבתי הצרכנים. פרויקטים מסוג זה פותחים חלון הזדמנויות רחב לפעילות התעשייה הישראלית.
  • חקלאות: פיתוח המגזר החקלאי ייעשה, בין היתר, על-ידי הקמת מערכות השקיה יעילות בהיקף נרחב, הגדלת העמידות לשינויי אקלים וחיזוק המערך הלוגיסטי. לדוגמה, אחת ממטרותיו של פרויקט, שמתנהל באוטר פראדש, שבצפון הודו, היא הגדלת התפוקה החקלאית ותמיכה בחקלאים מקומיים על ידי השקעה במערכות השקיה וניקוז, תוך שימת דגש על צריכת מים מבוקרת. בתחומים מסוג אלו לחברות ישראליות ערך מוסף.
  • אנרגיה: הרחבת הפעילות בתחום האנרגיה בכלל ותחום האנרגיה המתחדשת בפרט, לרבות בתחום הסולארי, מסמנת אף היא הזדמנות לחברות ישראליות. בהתאם לתכנית האסטרטגית, הבנק צפוי להתחיל פרויקטים חדשים בתחום.

הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה והמסחר בוושינגטון, יחד עם מערך הנספחים המסחריים ויחידת כלי סיוע לתעשייה, פועלת לאיתור הזדמנויות עסקיות לחברות ישראליות במוסדות הפיננסיים הבינלאומיים. אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו בכל שאלה או בקשת סיוע!

Hila.mizrav@israeltrade.gov.il

למידע נוסף אודות המוסדות הפיננסיים הבינלאומיים ראו גם מדריך לעבודה מול המוסדות הפיננסיים הבינלאומיים שהתפרסם השנה.

צור קשר עם:

ענת כץ

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל