מה קרה לנהר המתוק בברזיל?

ברזיל חוותה את האסון הסביבתי החמור בתולדותיה ערב התכנסות מנהיגי העולם בפריז לרגל ועידת האקלים.

סכר של חברת הכרייה Samarco נפרץ ב-5 בנובמבר ושחרר שישים מיליון מטר מעוקב של שפכי בוץ רעיל ממכרה מתכות מקומי. השיטפון הבוצי, שצף דרך הנהר דוסי (The Doce River, המתוק) ואיתו תשפוכת של מתכות כבדות ורעילות, כמו ארסן, אלומיניום, כספית ועופרת, קובר בדרכו קהילה שלמה שחיה על גדות הנהר. נכון לכתיבת שורות אלו, 12 אנשים נהרגו באסון, 11 עדיין נעדרים ואלפי אנשים נותרו ללא קורת גג. מעל ל-3 מליוני אנשים גרים לאורך הנהר.

שפכי הבוץ הרעיל זרמו לאורך כ-800 ק”מ עד שנשפכו לאוקיינוס ומשם הרעל מתפשט מרחק מאות אלפי קילומטרים, תוך השפעה הרסנית על הסביבה.

RiverBrazil

הממשלה הודיעה שהיא קונסת את חברת הכרייה ב-250 מליוני ריאלים. מדובר בחברת בת של החברה השנייה בגודלה בברזיל בשם ואלה דו ריו דוסה Vale Do Rio Doce– “העמק של הנהר המתוק” וחברת הכרייה הגדולה בעולם, BHP. הממשלה הקימה קונסורציום שתפקידו לטפל בנזקים. ככל הנראה יעברו עשרות שנים עד שיצליחו לשחזר את המצב לקדמותו, אם בכלל.

מקור בחברה מסר, שהייתה תכנית להשקיע בתחזוקת הסכר אך זו נגנזה עקב המשבר הכלכלי בברזיל. עד כה, חברות כרייה העדיפו להמעיט ככל האפשר בהוצאות סביבתיות. ספק אם יצליחו לאחר מאורע זה להימנע מכך בעתיד. מעבר לנזק הסביבתי, הושמעה ביקורת רבה בהקשר של חיי האדם שנגבו. לו היתה מותקנת מערכת שמתריאה ומיידעת את תושבי הסביבה בזמן אמת, ניתן היה למנוע את הנזק הכבד בנפש.

http://www.youtube.com/watch?v=F5hsNj6u-mA

זה הזמן להגביר את שיתוף הפעולה בין ישראל לברזיל בכל הקשור בפתרונות בתחום הכרייה והסביבה ולסייע לידידנו הברזילאים בהתמודדות עם אסונות טבע באמצעות טכנולוגיות ישראליות.

צור קשר עם:

דניאל קולבר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל