הזדמנות חדשה ליצוא הישראלי: הושלם המשא ומתן להסכם סחר חופשי בין ישראל לפנמה

בשנת 2016 תצטרף פנמה לרשימת המדינות עמן חתומה ישראל על הסכמי סחר בהן ארה”ב, האיחוד האירופי, אפט”א, קנדה, טורקיה, מקסיקו, קולומביה, ברזיל, ארגנטינה, אורוגוואי פרגוואי

הושלם המשא ומתן עם פנמה להסכם סחר חופשי: משלחת  מישראל בראשות מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה, שמנתה 7 אנשי צוות מהדרג המקצועי של משרדי הממשלה הרלוונטיים, קיימה בשבוע החולף (16-19.11) בפנמה סיטי את הסבב הרביעי במו”מ על הסכם סחר חופשי בין המדינות והצליחה לגשר על הפערים בין הצדדים, ולהשלים אותו.

Panama2

פנמה חתומה על הסכמי סחר חופשי עם מדינות רבות, ביניהן ארה”ב, האיחוד האירופי, קנדה, מדינות אפט”א, סינגפור, טאיוואן, פרו, קולומביה, צ’ילה ומקסיקו. הסכם סחר חופשי עם פנמה ישווה את מעמדה של ישראל, בהיבטים הנוגעים להטבות בסחר, למדינות אלה.

ההסכם, שיכלול גם פרק בתחום השירותים, יהווה מקפצה נוספת עבור חברות ישראליות בתחומי השירותים (תחום המהווה כ-30% מכלל היצוא הישראלי) שיוכלו להשתלב בפעילות המדינה, בדגש על תוכנה, תקשורת, אבטחת מידע, הנדסה ומו”פ ובכך יאפשר מימוש הפוטנציאל הטמון בשוק זה ובשווקים שבסביבתו. המו”מ התקיים במסגרת מדיניות משרד הכלכלה להרחיב את היצוא מישראל לשווקים חדשים, וכחלק ממדיניות הממשלה המעוגנת בהחלטת הממשלה ממאי 2013, להידוק היחסים עם אמריקה הלטינית (אמל”ט).

בסבב השיחות האחרון התכנסו מספר קבוצות עבודה, שדנו בין היתר בנושאים הבאים: גישה לשווקים, מכס וכללי מקור, שירותים, השקעות, נושאי הגנת הצומח ווטרינריה, חסמי סחר, ונושאים מוסדיים. ההסכם כולל בין היתר הפחתת מכסים מלאה על מוצרי תעשייה (מיעוטם בהדרגה על פני כמה שנים), הפחתת מכסים חלקית על מוצרי חקלאות, והקלות ביצוא שירותים בענפים שונים. ההסכם אמור להיכנס לתוקפו לקראת סוף 2016.

עם הסיכום המוצלח, תצטרף פנמה לרשימת המדינות עמן חתומה ישראל על הסכמי סחר: האיחוד האירופי- מאז 1975, ארה”ב- 1985, אפט”א (שווייץ, ליכטנשטיין, נורבגיה, איסלנד)- 1992, קנדה- 1997, טורקיה- 1997, מקסיקו- 1999, מרקוסור (ברזיל, ארגנטינה, אורוגוואי, פרגוואי)- 2007, קולומביה- (נחתם ב 2013, טרם אושרר בצד הקולומביאני ולכן עדיין לא בתוקף).

Panama1

הסכמי סחר חופשי מהווים מסגרת תשתיתית משמעותית עבור היצוא הישראלי. כיום, כ- 65% מהיצוא הישראלי מופנה למדינות עמן יש לישראל הסכם סחר חופשי המקנה ליצואנים, בין היתר, הטבות מכסיות ויתרון תחרותי. מינהל סחר חוץ ממשיך לפעול לטובת היצואנים ע”י הבטחת התחרותיות של מוצריהם ויצירת גישה נוחה יותר לשווקים חדשים וזאת תוך חתירה להסרת חסמי הסחר השונים בהם הם נתקלים בעת היצוא לשווקים אלו. נכון להיום, נהנית התעשייה בישראל מיתרון תחרותי באמריקה הלטינית ביצוא לגוש המרקוסור, הכולל את ברזיל, ארגנטינה, אורוגוואי ופרגוואי מתוקף היותה המדינה היחידה מחוץ לאמריקה הלטינית, לה הסכם סחר חופשי בתוקף מול גוש חשוב זה. בנוסף, לישראל הסכם בתוקף עם מקסיקו ולפני כשנתיים נחתם הסכם הסחר החופשי עם קולומביה העתיד להיכנס לתוקף בשנה הקרובה.

מטרתנו הינה להרחיב את היתרון של התעשייה הישראלית כך שיכלול מדינות נוספות. ההסכם עם פנמה יהיה הרביעי באמריקה הלטינית ולהידוק היחסים הכלכליים עם פנמה ישנה חשיבות כפולה הן מהיבט פתיחת שווקים חדשים עבור התעשייה הישראלית והן לאור חשיבות חיזוק מעמדה של ישראל בקרב מדינות אמריקה הלטינית.

לדברי אוהד כהן, ראש מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה: “משרד הכלכלה ממשיך לחזק את הקשרים הכלכליים של ישראל עם מדינות העולם בדגש על כלכלות מתעוררות שפוטנציאל הצמיחה שלהן רב. מדובר בחיזוק דריסת הרגל של ישראל באמריקה הלטינית, התואם את המדיניות אותה אנו מובילים להרחבת אפיקי היצוא עבור התעשייה הישראלית ומגזרי השירותים השונים. ההסכם יפתח אפשרויות חדשות בפני התעשייה הישראלית, תוך הענקת יתרון תחרותי ליצרנים הישראלים. פנמה מועמדת להצטרף לברית הפסיפית, גוש מדינות באמריקה הלטינית המורכב ממקסיקו, קולומביה (עם שתיהן יש לישראל הסכמי אזור סחר חופשי), צ’ילה ופרו. בגוש כ- 200 מיליון איש, תמ”ג משותף של מעל 3 טריליון $, הוא מכסה 35% מהתמ”ג של אמל”ט ומהווה מעל ל- 50% מהסחר של אמל”ט”.

קצת על פנמה

  • כלכלת פנמה מבוססת בעיקר על מגזר שירותים מפותח שמהווה יותר משלושה רבעים מהתמ”ג של המדינה וכולל בין השאר את הפעלת תעלת פנמה, לוגיסטיקה, בנקאות, אזור הסחר החופשי בקולון, ביטוח, תפעול נמלים, רישום בתחום הספנות ותיירות.
  • שיעור הצמיחה הכלכלית בפנמה ב- 2013 היה 8.4% וב- 2014 כ 6.2%, הרבה מעל שיעור הצמיחה הממוצע באמריקה הלטינית והקריביים (1.7% ב- 2014, מתוך נתוני הבנק העולמי) והוא מיוחס, בין היתר ,לפרויקט הרחבת התעלה, שהחל בשנת 2007 בעלות של כ- 5.3 מיליארדי דולרים. פרויקטי פיתוח תשתיות נוספים הצפויים במדינה יכולים למשוך חברות ישראליות להן ניסיון בענף זה.
  • נתוני הייצוא הצנועים העומדים על 25 מיליון דולר בלבד צפויים לגדול לאור ההסכם והיותה גשר למדינות נוספות באזור.
נתוני הסחר עם פנמה
נתוני הסחר עם פנמה

*הכותבת עמדה בראש צוות המו”מ הישראלי.

צור קשר עם:

יפעת אלון-פרל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל