ריו לרמה למשל

 

Rio Lerma sign 2

אגן ריו לרמה, שראשיתו במדינת מקסיקו (Estado de Mexico), הקרוב מאד לבירה מקסיקו סיטי, מוביל בכמה וכמה פרמטרים, טובים וטובים פחות.

ריו לרמה הוא הנהר השני באורכו במקסיקו. אורכו כ- 750 ק”מ באזור המרכזי-מערבי של מקסיקו. הנהר מתחיל באזור הרמה המקסיקנית בגובה של 3,000 מ’ מעל לגובה פני הים, כ- 24 ק”מ דרומית-מזרחית לעיר טולוקה בירתה של מדינת מקסיקו, ונשפך לאגם Chapala, האגם הגדול ביותר במקסיקו ליד גוודלחרה, שבמדינת חליסקו. אגם Chapala הוא גם נקודת ההתחלה של נהר נוסף Río Grande de Santiago, שיש המחשיבים אותו כהמשכו של ריו לרמה.

ריו לרמה עובר ב- 5 מדינות שונות בתוך מקסיקו. מתחיל במדינת מקסיקו (Estado de Mexico) ועובר במדינות קרטרו, מיצ’ואקן, גאונחוואטו ונשפך לאגם Chapala שבחליסקו.

Rio Lerma map

ריו לרמה ואגם Chapala הוגדרו על ידי הממשל המקסיקני כקו פרשת המים, החשוב ביותר במקסיקו. יחד עם יובליהם, נחשבים הנהר והאגם למערכת המים הגדולה במקסיקו, מערכת חשובה וקריטית להשקיית אזורים חקלאיים. יש המעריכים, שכ- 70% מהחקלאים הקטנים במקסיקו יושבים על גדות הנהר ולמעלה מ- 800 אלף הקטרים מושקים על ידי מערכת זו.

ריו לרמה הוא גם מקור לאספקת מים מוניציפליים באזורים העירוניים הגדולים מאד של גדוולדחרה וטולוקה, מים שמגיעים לאזורים הללו בצורה סדירה.

אבל ריו לרמה הוא גם אחד הנהרות הכי מזוהמים במקסיקו אם לא ה-מזוהם וידוע לשמצה בשל רמת הזיהום של מימיו ולא פחות מזה רמת הזיהום של סביבתו. שנים סובל האגם מבעיות כרוניות של זיהום. מרבית הבעיות נגרמו בעקבות שפכים ומים לא מטופלים, שמוזרמים לנהר. בשל רמת הזיהום והמזהמים הגבוהה, נסתמים, לעתים קרובות, מאגרי מים שנבנו על מנת לשלוט בזרימת מי הנהר. במשך שנים רבות הזרימו, כמעט באין מפריע, התעשיות הגדולות בקרבת ריו לרמה, יצרניות מוצרים פטרוכימיים, כימיקליים, מזון, משקאות, מיצים, נייר ועור, הרבה מאד שפכים לנהר וללא אכיפה מספקת של החוקים להגנת הסביבה.

רמת הזיהום של ריו לרמה וסביבתו הפכה לקשה מאד בשנות ה- 80, כאשר מדיניות המים אז לא הצליחה לווסת את רמת ואופן השימוש במי הנהר בין האינטרסים השונים של התעשיות, החקלאים, והאזורים העירוניים, מדיניות שכשלה בהבנת ההשפעות ההרסניות של הפעילות התעשייתית המזהמת במעלה הנהר על החיים במורדו. תכניות ממשלתיות כאלו ואחרות, שיושמו כתוצאה מלחץ ציבורי, הובילו לשיפור מה באיכות המים בשנות ה- 90, אולם לא היו במאמצים אלו די, ואיכות המים נשארה גרועה מאד. המים וסביבת הנהר מזוהמים עד מאד, כשבעשור הראשון של שנת 2000 עלו רמות הזיהום, בעיקר במעלה הנהר לפני שנשפך לאגם והפכו למבהילות, כולל רמת התחלואה גבוהה מאד של האוכלוסיות שלאורך הנהר, הרס ומוות של צמחיה, דגה, וחי בסביבתו.

ריו לרמה הוא דוגמה, קיצונית מעט, אך מאפיינת מאד את בעיות איכות הסביבה ואספקת המים במקסיקו. בעיות דומות ברמה כזו או אחרת של חומרה קיימות בכל מקסיקו ואיתם CONAGUA, רשות המים הלאומית של מקסיקו מנסה להתמודד. CONAGUA מפרסמת מפעם לפעם פרוייקטים, המנסים להתמודד עם אתגרים אלו, כשהיא קוראת לחברות מקומיות ובינ”ל לגשת למכרזים לביצוע עבודות במסגרת פרויקטים אלו.

בדצמבר 2014 חתמו משרד הכלכלה באמצעות תכנית ניוטק ישראל ו- CONAGUA על הסכם לשיתוף פעולה בתחום המים. ההסכם אמור להוביל להכנת תכנית עבודה משותפת לביצוע פרויקטים בתחום המים  עירוניים והחקלאיים במקסיקו בשילוב פתרונות, טכנולוגיות ומוצרים מישראל.

הנספחות הכלכלית במקסיקו סיטי מסייעת בהבאת מבקרים, נציגי ממשל, התאחדויות, וחברות פרטיות ממקסיקו לתערוכת Watec Israel 2015, שמתקיימת השבוע בתל אביב, במטרה ללמוד מהניסיון והידע שהצטברו בישראל בתחום המים ולהכיר פתרונות חדשניים לבעיות הכרוניות מהן סובלת מקסיקו בתחום זה.

suds

“ריו לרמה: מה שהיה פעם נהר של חיים הפך לנהר של מוות”

צור קשר עם:

רונה קוטלר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל