מה משותף ל-Big Data ולמין בגיל ההתבגרות?

בשבוע שעבר ביקר אצלנו פרופ’ רוני גמזו, מנהל בית החולים איכילוב ומנכ”ל משרד הבריאות לשעבר, בהזמנת הנהלת בית החולים אלברט איינשטיין ((Hospital Israelita Albert Einstein (HIAE) על מנת להרצות בכנס בנושא “רפואת המחר”.

Big Data הוא ללא ספק נושא חם, אשר מדברים עליו רבות ולכן מארגני הכנס שמחו על האפשרות לארח מומחה ישראלי בתחום. מעבר להרצאות בכנס, ניצלנו את הביקור כדי לחזק את הקשרים עם הנהלות בתי חולים בכירים בברזיל וגורמים נוספים בתחום מדעי החיים. מעניין לציין, שבית החולים איינשטיין איננו עוד בית חולים פרטי (הנחשב לטוב ביותר באמריקה הלטינית), אלא מוסד אקדמי שמקדם בין היתר מו”פ וחדשנות. כך, מחלקת חדשנות בת 25 אנשים בראשות מהנדס (לא רופא חלילה) עושים לילות כימים כדי לקדם חדשנות בבית החולים.

היום כולם מדברים על חדשנות. אבל איך זה בא לידי ביטוי בהקשר של שרותי רפואה/מערכת הבריאות? עד כמה הטכנולוגיה יכולה לסייע בשיפור תהליכים והאם יש גורמים במערכת, אשר נוטים לעכב הטמעה של טכנולוגיות חדשות? למשל, רופאים, אשר חוששים שבמקרים מסוימים טכנולוגיות חדשות יכולות להחליפם או להמעיט בחשיבות של ניסיונם ושיקול דעתם?

בראיון לגוף תקשורת בתחום הבריאות בברזיל דיבר פרופ’ גמזו על בית חולים וירטואלי, שבו בעתיד מטופלים יוכלו לתקשר עם רופאים בטווח רחוק וללא צורך באשפוז או ביקור בבית החולים. כך, רופא תורן יוכל לבצע את הסבב שלו מול המחשב והתפוקה תגדל בהתאם. תחום התקשורת הרפואית עתיד לחולל מהפכה ודורש מהסקטור העסקי, בתי החולים והרגולטורים לעבוד יחד וליצור סביבה, שתאפשר מתן שרות לאוכלוסייה הגדלה ומזדקנת משנה לשנה. במדינה כמו ברזיל, עם אוכלוסייה של 200 מיליון, בה קיימות קהילות החיות במרחק רב ממרכזים רפואיים הדבר רלוונטי מתמיד. נכון להיום הרגולציה בברזיל לא מאפשרת קשר ישיר בין לקוח לרופא בשלט רחוק אלא רק בין רופאים לצורכי אבחון, אבל יש להניח שעם ההתקדמות הטכנולוגית זה צפוי להשתנות.

gamzu and terra
פרופ’ רוני גמזו (מימין) יחד עם מנהל החדשנות Claudio Terra

הפגישות שקיימנו עם נשיא בית החולים איינשטיין ומנהל מחלקת החדשנות היו מועילות מאוד וצפויות להוביל לשיתופי פעולה בין בתי החולים. מוקדם יותר השנה ביקרו השניים בארץ בכנס MED IN ISRAEL והתרשמו מאוד. אגב, ב-8 באוקטובר יתקיים אירוע מעניין מאוד, בו שמונה חברות ביוטק ישראליות יציגו בפני פאנל של מומחים, אשר יבחן את התאמתן לבית החולים איינשטיין ולשוק הברזילאי. לפרטים נוספים לגבי האירוע אנא הקליקו כאן.

אז עכשיו כשקראת את הפוסט – מה התשובה לשאלה בכותרת?

– “כולם מדברים על זה. אף אחד לא ממש יודע איך לעשות את זה. כולם חושבים שכל השאר עושים את זה אז כולם טוענים שהם עושים את זה…” (מתוך המצגת של פרופ’ רוני גמזו, סאו-פאולו, 2015).

צור קשר עם:

דניאל קולבר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל