תיאוריית הערים הבינוניות

קראתי לאחרונה בפייננשל טיימס מאמר מעניין מאוד (מפי חברי ה-Mckinsey Global institute) הגורס, כי הערים הבינוניות בעולם, אשר את שמן רובנו כלל לא מכירים, הן אלו אשר יובילו מגמת הצמיחה במדינותיהן בפרט והעולמית בכלל. הטענה המוצגת שם מסבירה מדוע הערים הבינוניות, כגון פורטו אלגרה (ברזיל) סוראט (הודו) ו-פושאן (Foshan, סין) יתרמו באופן משמעותי הרבה יותר לצמיחה עולמית, מאשר מדריד, ציריך או מילאנו. יתרה מכך, בערים הגדולות והיותר מוכרות באותן מדינות (סאו פאולו, מומבאי ושנגחאי) התחרות גדולה מאוד ויש קושי רב לחדור לשווקים אלו, כאשר בערים הבינוניות, סיכויי ההצלחה לחדירה גבוהים משמעותית.

פורטו אלגרה
פורטו אלגרה

לא מזמן, לאחר ביקור בפורטלזה (בירתה של מדינת Ceara), כתבתי פוסט על כך, שיש עוד הזדמנויות בברזיל למעט בסאו פאולו וריו וטוב יעשה איש העסקים הישראלי עם יבחן שערי כניסה נוספים למדינה, בנוסף לשתי ערים אלו. מי שמכיר את ברזיל יודע, שדרומה של המדינה מפותח הרבה יותר מצפונה (הפוך ממה שאנחנו רגילים בדרך כלל) ולאחר ביקורי האחרונים בפורטו אלגרה (בירתה של מדינת Rio Grande do Sul) וקוריצ’יבה (בירתה של מדינת Parana) התרשמתי ששתי ערים אלו, אשר ממוקמות בדרומה של ברזיל, יכולות להוות שער כניסה נהדר לחברות הישראליות. מדובר על שתי ערים מסודרות מאוד (בוודאי ביחס לערים אחרות בברזיל), עם רמת חיים גבוהה יותר, אוכלוסייה איכותית ותמ”ג לנפש גבוה בהרבה מהממוצע הברזילאי.

קוריצ'יבה
קוריצ’יבה

המאמר המדובר רק חיזק את שהרגשתי לאחר הביקורים, כשגרס שפורטו אלגרה וקוריצ’יבה הן אותן ערים בינוניות, אשר יובילו את הצמיחה הברזילאית בעתיד הקרוב, כאשר כבר עכשיו מדובר על ערים עם תוצר לא מבוטל (19$ מיליארד בקוריצ’יבה ו- 15$ מיליארד בפורטו אלגרה). בשתיהן (ובמדינות אליהן הן שייכות) יש סקטור תעשייתי וחקלאי חזק מאוד ולשתיהן סצנת חדשנות מתקדמות ופתיחות טכנולוגית גדולה הרבה יותר מאשר בצפון ברזיל. לא לחינם הקימו אלביט, eWave, Intelescope וחברות ישראליות נוספות את הסובסידיות הברזילאיות שלהן בערים אלו. סיפור מוכר יותר לאוזן הישראלית הוא סיפורה של GVT (והעומד בראשה עמוס גניש), אשר התחילה דרכה בגילת הישראלית וגם היא קבעה את מקום מושבה בדרום ברזיל (במקרה הזה קוריצ’יבה).

מפה של דרום ברזיל
מפה של דרום ברזיל

תפקידן של הנספחויות המסחריות של משרד הכלכלה בסאו פאולו וריו הוא לסייע לחברות הישראליות בשוק הברזילאי כולו. נשמח מאוד לסייע במציאת שותפים ולקוחות בפורטו אלגרה, בקוריצ’יבה ובכל שאר ערי ברזיל.

צור קשר עם:

בועז אלבראנס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל