הצעת חוק בקונגרס האמריקאי נגד חרמות על ישראל

בחודש פברואר האחרון, חבר הקונגרס פיטר רוסקם (Peter Roskam, נציג מדינת אילינוי, רפובליקני) וחבר הקונגרס ג'ואן ורגאס (Juan Vargas, נציג מדינת קליפורניה, דמוקרט) הגישו בפני בית הנבחרים האמריקאי הצעת חוק משותפת ובי-פרטיזנית בשם "חוק העצמת היחסים המסחריים בין ארה"ב לישראל".

בדברי ההסבר בפתח הצעת החקיקה מצוין, כי ישראל וארה"ב מקיימות יחסי סחר בהיקפים נרחבים. ישראל הינה שותפת סחר חשובה ומשמעותית לארה"ב והחקיקה נועדה לחזק ולהרחיב יחסי סחר אלה לנוכח תנועות וקולות זרים הקוראים להחרים ולהטיל סנקציות (Boycott, Divestment, and Sanctions (BDS)) על מדינת ישראל.

החקיקה נועדה לתמרץ את ממשלת ארה"ב לעקוב ולמנוע חרמות כלכליים על ישראל על ידי מדינות זרות, אשר צפויות להיות שותפות של ארה"ב בהסכמי סחר עתידיים.

בניסיון להשיג מטרה זו החקיקה מגדירה לממשל את היעדים הבאים בבואו לשאת ולתת עם שותפי סחר עתידיים:

  1. לנסות ולמנוע פעולות על ידי שותפות הסחר הפוטנציאליות, אשר במישרין או בעקיפין ישפיעו באופן שלילי על הסחר הבילטרלי של ארה"ב עם ישראל.
  2. לנסות ולמנוע פעולות של חרם, משיכת השקעות או סנקציות על ישראל ולחתור למניעת קיומם של חסמים לא מכסיים על סחורות ישראליות, שירותים או סחר אחר עם ישראל, ככל שאלה מונעים משיקולים פוליטיים.
  3. לחתור למניעה של חרמות זרים על ישראל בחסות מדינות וכן לאי אימוץ של החרם הערבי על ישראל בידי שותפות סחר עתידיות.

היה והחקיקה תאושר, היא תחול גם על משאים ומתנים של ארה"ב בתחום הסחר שכבר החלו, דוגמת ה-TPP (Trans-Pacific Partnership) ו- Transatlantic Trade and Investment Partnership) TTIP). נכון למועד פרסום שורות אלה, הצעה זו זכתה ל-30 נותני חסות בבית הנבחרים.

במקביל, בתחילת מרץ הגישו בסנאט הסנאטור רוב פורטמן (Rob Portman, אוהיו) והסנאטור בן קרדין (Ben Cardin, מרילנד) הצעת חוק ברוח דומה.

על מנת שהצעות החוק שהוגשו בשני הבתים יהפכו לחוק מחייב, על הסנאט ובית הנבחרים לאשר נוסח חקיקה זהה. לאחר אישור הנוסח הזהה בשני הבתים, ההצעה תוכל לעבור לחתימתו של הנשיא ברק אובמה, ורק אחריה תיכנס לתוקף.

במידה שגרסאות החוק אינן זהות, לאחר אישור כל אחת מהצעות החוק בנפרד, יהיו הסנאט ובית הנבחרים מחויבים לסכם על נוסח מאוחד לחוק, שיועבר שוב להצבעה בשני הבתים ולאחר מכן, במידה ויעבור, ישלח לחתימת הנשיא.

לקריאת הנוסח המלא של הצעת החוק כפי שהוגשה בבית הנבחר- היכנסו.

לקריאת הנוסח המלא של הצעת החוק כפי שהוגשה בסנאט- היכנסו.

הנספחות הכלכלית בוושינגטון תמשיך לעקוב ולעדכן בהתפתחויות החקיקתיות בעלות השפעה מסחרית כלכלית על מדינת ישראל.

אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו בכל שאלה בנושא זה: אודליה לזימי Odelya.lazimi@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

ענת כץ

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל