מקום 13 בעולם זה טוב?

הפרספקטיבה היא זו שתמיד קובעת את יחסינו לנתון מסוים או חדשה שאנחנו קוראים. מאוד קשה לנו כבני אדם להתעלם מnידע קודם שיש לנו על נושא כלשהו, או להתייחס למשהו באופן אובייקטיבי, כאשר אנו מתרשמים, מנתחים ידיעה או נתון סטטיסטי שקראנו. לצורך הדוגמא, אם היה מתפרסם מדד בינלאומי, שהיה מדרג את ישראל במקום ה-13 בעולם מבחינת קלות עשיית עסקים, היינו כישראלים מאוד מתרשמים, שכן התפיסה שלנו לגבי עצמנו בנושא זה היא טובה הרבה פחות. לעומת זאת, אם אותו מדד היה מציין, שישראל היא במקום ה-13 מבחינת השקעה במו”פ היינו מתאכזבים מאוד. המוזר הוא, שבאופן אבסולוטי שני הדרוגים טובים מאוד, שכן הם מציבים את ישראל ב-15 המובילות המדינות בעולם, אבל מהנתון הראשון אנחנו מאוד מבסוטים ומהשני מרגישים את ההפך.

לפני כמה שבועות, קראתי כתבה שדרגה את מרכזי החדשנות הגדולים בעולם. תל אביב דורגה, כמובן, במקום השני אחרי עמק הסיליקון, אבל הנתון היותר מעניין והפחות מוכר היה הדירוג של סאו פאולו- 13 בעולם (לפני סינגפור, ברלין ואמסטרדם). אני חייב להודות, שבקריאה ראשונה, הנתון לא הרשים אותי, אך בקריאה שנייה ולאחר שניסיתי להתעלם מהצד הישראלי המתנשא, שבי (“אנחנו סטארטאפ ניישן וכו'”) מדובר בדירוג סופר מרשים. באיזה עוד תחומים, למעט חדשנות ומו”פ, ישראל מדורגת כל כך גבוה? האם לא הייתם מאושרים אילו ישראל הייתה המדינה ה-13 בעולם כמעט בכל תחום אחר?

לאחר כמעט כשנה בברזיל, אני יכול להעיד שהברזילאים בכלל וה- Paulistas (תושבי סאו פאולו) בפרט הם באופן מובהק מאמצי חדשנות. תחום הון הסיכון והשקעות האיינג’לים תופס כאן תאוצה ומספר חברות ההזנק, שמוקמות הולך וגדל. אחד התחומים, שאנו מנסים לקדם הוא תחום השת”פ במו”פ ובאופן כללי, יש הרגשה, שיותר סטארטאפים ישראלים מכירים בשוק הברזילאי כשוק מרכזי, לפעמים אפילו יותר מהאמריקאי או האירופאי.

ברזיל צמאה לחדשנות הן מבית והן מחוץ ונשמח להמשיך ולקדם שת”פים בתחום זה.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

צור קשר עם:

בועז אלבראנס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל