בחרו בלוג

הצטרפו לרשימת התפוצה
Emerging Markets
הגשת בקשה לתעודת יצואן

עמק הסיליקון לוקח חלק גם בעיצוב העתיד של תעשיית הרכב

פורסם ע"י , נספח כלכלי- סן פרנסיסקו, ארה"ב , בתאריך 7 באפריל 2015

cc

עד לפני מספר עשורים, כשחשבת על תעשיית הרכב בהקשר האמריקאי חשבת על דטרויט, שם רוכזו כל יצרני הרכב הגודלים ולשם נהרו כל הספקים של תעשיית הענק הזו. בשנים האחרונות אנו עדים לתזוזה משמעותית בהיבט קבלת ההחלטות של תעשיית הרכב. יותר ויותר משרדים ואנשים מעתיקים או פותחים משרדים בעמק הסיליקון. כשברקע מהדהדת הפיכת הרכב למחובר וטכנולוגי יותר, ענקי הרכב מבינים, שעליהם להיות קרוב למוקד העולמי, בו הדברים קורים- קרי בעמק הסיליקון. הדבר מתבטא בהקמת מרכזי מו"פ של יצרני הרכב הגדולים.

מחקרים חדשים מראים, שבין 10 ל-25 אחוז מהערכת העלות של ייצור רכב מקורה בעולם התוכנה, שינוי  מהפכני לתעשייה, שהיתה מוטת מנועים וחלקי ברזל במשך עשורים רבים. תעשיית הרכב עומדת לעבור את המהפכה, שתעשיית התקשורת עברה עם הטלפונים החכמים. זו הערכה סבירה, על פי מנהלים בכירים של חברות טכנולוגיה בעמק הסיליקון.

החברה, המבשרת את השינוי הזה יותר מכולם, היא חברת הרכב טסלה (Tesla Motors), הממוקמת במרכז עמק הסיליקון ומייצרת את רכביה באיזור גם כן. טסלה נודעה בזכות הרכב החשמלי החדשני, שהשיקה לאחרונה.

אולם היא, כאמור, לא היחידה: מרצדס (Mercedes), חברת הרכב היוקרתית הגרמנית מפתחת את המודל הבא שלה עם מרכז פיתוח משמעותי בעמק הסיליקון, לצידה נמצאת פורד (Ford) ולצידן ניצבות ספקי הטכנולוגיות הגדולים, כמו בוש (Bosch), דלפי (Delphi) דנסו (Denso) ועוד. כל זאת, מבלי להזכיר את ענקיות הטכנולוגיה כמו אפל וגוגל המפתחות בחשאי מכוניות נשלטות, שידעו לנסוע באופן עצמאי.

לכל זה ישנה כמובן זווית ישראלית: לפני כחודשיים רכשה ענקית האודיו הרמן (Harman) את החברה הישראלית רדבנד (Redband) בעלות של 950 מיליון דולר.

במשלחת הישראלית לחוף המערבי יחד עם מקבילנו במידווסט ובשיתוף עם מכון היצוא הישראלי זיהינו את הפוטנציאל ואנו מוציאים משלחת של חברות טכנולוגיה, שתתחיל בחוף המערבי ותמשיך למידווסט. במסגרת השבוע נאפשר חיבורים עסקיים עם חברות הרכב הגדולות מפורד, טויוטה (Toyota) והונדה דרך ספקי ה-Tier 1, כמו דנסו, דלפי ובוש וכלה במשקיעים וקרנות הון סיכון.

מתעניינים מוזמנים לפנות לאורי פחטר במכון היצוא.

גילי עובדיה נספח כלכלי- סן פרנסיסקו, ארה"ב

כתיבת תגובה

(לא יפורסם)

* שדה חובה

פניה לנספח כלכלי- סן פרנסיסקו, ארה"ב, גילי עובדיה