שוק הבריאות במקסיקו: הזדמנויות רבות – חסמים רבים התחלת דיאלוג עם COFEPRIS ה- FDA המקסיקני

השבוע במסגרת כנס MEDinIsrael2015 ביקרו בישראל לראשונה, ביוזמה ובארגון של הנספחות המסחרית במקסיקו סיטי, מנהלים בכירים מ- COFEPRIS, ה- FDA המקסיקני, אשר אמון על אישור ופיקוח על כניסת מוצרים לשוק המקסיקני, כגון: תרופות, ציוד רפואי, מזון ומשקאות, חיסונים, קוסמטיקה, כימיקלים ועוד.

היציבות הפוליטית במקסיקו, הצמיחה הכלכלית והעלייה בסך ההוצאה הלאומית על בריאות בשנים האחרונות, יצרו ביקוש גבוה למוצרים וטכנולוגיות מתקדמים בתחום הבריאות. בעשור האחרון יישמה מקסיקו תכניות שונות לשיפור והרחבת ביטוח הבריאות הלאומי ומספר האזרחים, המבוטחים בביטוח בריאות ממלכתי, עלה מכ- 5 מיליון איש ב- 2004 ליותר מ- 50 מיליון בני אדם כיום. היום כמעט כל אזרחי מקסיקו נהנים מביטוח רפואי, הזוכה ברמה כלשהי לסבסוד ממשלתי. מערכת הבריאות המקסיקנית נחשבת למתקדמת מבחינת רמת השירותים, שהיא מעניקה ומידת הזמינות שלה לאוכלוסייה הרחבה.

השוק המקסיקני למכשור רפואי הינו השני בגודלו באמריקה הלטינית. מקסיקו מייבאת ציוד רפואי בהיקף משמעותי והיא היבואנית הגדולה ביותר של ציוד רפואי ביבשת אמריקה אחרי ארה”ב וקנדה. סך היבוא למדינה נאמד בכ- 3.2 מיליארד דולר בשנה בעיקר מארה”ב. לפי תחזית של משרד הכלכלה המקסיקני, סך המכירות השנתי של ענף הציוד הרפואי במדינה צפוי להגיע לכ- 17.6 מיליארד דולר עד 2020 עם קצב צמיחה שנתי ממוצע של 7.1%.

למרות ההזדמנויות הנרחבות והפוטנציאל הגבוה לפעילות התעשייה הישראלית בתחומים אלו במקסיקו, חברות ישראליות רבות נתקלות בקשיים בתהליך אישור המוצרים שלהן מול COFEPRIS, שמהווה חסם משמעותי עבורן ומעטות החברות הישראליות בתחומים אלו הפועלות בשוק זה היום.

מטרת הביקור בארץ הייתה להתחיל דיאלוג עם הסוכנות על מנת להקל על חברות ישראליות את התהליך. במהלך ביקורם קיימו אנשי COFEPRIS פגישות עם הצוותים המקצועיים במשרד הבריאות בתחומי הפארמה, קוסמטיקה, מזון וציוד רפואי, נפגשו עם מוסדות אקדמיים וחברות ישראליות. בנוסף, קיימו אנשי COFEPIRS דיון עם אנשי המדען הראשי במשרד הכלכלה באשר לשיתוף פעולה בין התעשיות תחת מטריית ההסכם למו”פ משותף, שנחתם לאחרונה בין משרד המדען הראשי ו- Conacyt, משרד המדע המקסיקני.

במסגרת הביקור, קיימו אנשי COFEPRIS סמינר מקצועי בארגון מכון היצוא שהתקיים במהלך כנס MedinIsrael , בו הם הציגו לתעשייה הישראלית את עבודת הסוכנות ונתנו הסבר מקיף על תהליכי אישור המוצרים על ידי הסוכנות.

1

על מנת להשלים לתעשייה הישראלית את הידע על שוק זה במקסיקו והפוטנציאל הטמון בו, התקיים לפני מספר ימים וובינר (Webinar) בשיתוף הנספחות המסחרית במקסיקו סיטי, מכון היצוא וחברת MEDISI המקסיקנית, המתמחה בתהליכי רישום ואישור ב- COFEPRIS. במהלך הוובינר, העבירה מנהלת MEDISI, לואיזה גוטיירז, מצגת נרחבת על תחום הבריאות במקסיקו.

2

2015-03-18 16.05 Broadening HealthCare Access in MEXICO through Innovation from Zohar Amihud on Vimeo

 

במהלך 2015 צפוי ביקור נוסף בארץ של COFEPRIS, הפעם בראשות הקומישנר Mikel Andoni Arriola Peñalosa, שמתעתד להגיע לישראל בראש משלחת של חברות מקסיקניות בתחום הפארמה. בביקור זה אנו מקווים להשיג התקדמות משמעותית בהגעה להסכמות עם COFEPRIS להקלה בתהליך האישור להכנסת ומכירת מוצרים ישראלים במקסיקו. בנוסף, צפוי להיחתם בביקור הסכם לשיתוף פעולה בין משרד הבריאות ו- COFEPRIS.

צור קשר עם:

רונה קוטלר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל