משלחת מהבנק לפיתוח אמל"ט ביקרה בישראל

השבוע התארחה בארץ משלחת בכירים מהבנק לפיתוח אמריקה הלטינית, ה-IDB.

הבנק לפיתוח אמל"ט הנו גוף ההשקעות הגדול ביותר באמריקה הלטינית והקריביים. בבנק חברות 48 מדינות מהן 26 מדינות לוות ו- 22 מדינות מלוות, בהן ישראל. הבנק נהנה מרמת אשראי מירבית (AAA) מאז שנת 1962. בשנת 2014 העמיד הבנק הלוואות לפרוייקטים בשווי של למעלה מ- 70 מיליארד דולר.

במקביל לפרוייקטים בתחומי תשתית מסורתיים, הכוללים חקלאות, מים, כבישים וחינוך, החליטה מועצת המנהלים של הבנק להפנות חלק ניכר של המשאבים לטובת בטחון אזרחי וחדשנות. בדומה להשקעה בבטחון האזרחים, אשר נתפשת כמפתח לקידום הכלכלות ביבשת, ההשקעה בטכנולוגיות חדשניות ולימוד התחום נתפשת כיום כסקטור החשוב ביותר מבחינת הבנק.

התמודדות במכרזי הבנק הרבים היא אפשרות אחת מיני רבות לעבודה עם הבנק. עם זאת, אין סיבה, לצורך העניין, להמתין רק לפרוייקטים של הבנק ולהתחרות בהם. כל מי שרואה את עצמו מתאים לפעול באמל"ט, יכול להציע לבנק את שיתוף הפעולה, כאשר הקריטריון המרכזי שיבחן בבנק הוא "מידת ההשפעה שיש לפרויקט על איכות החיים של התושבים במדינות". ככל שההשפעה גדולה יותר, כך יגדל הסיכוי ליהנות משיתוף פעולה עם הבנק וליהנות מתקציבי העתק. לא מעט סיפורי הצלחה של חברות, שהציעו פתרונות מקוריים, הביאו אותן להגדיל את הכנסותיהן באופן ניכר. מאידך גיסא, מעט מדי חברות ישראליות ניצלו עד היום את המנגנונים המוצעים.

לאחרונה, החליטה ממשלת ישראל לחזק את הקשרים עם הבנק לפיתוח אמל"ט והקריביים, מתוך הבנה שמדובר בגוף מרכזי המאפשר כניסה לעבודה ביבשת באופן בלתי אמצעי, תוך התבססות על ערכים של שקיפות ושוויון. למעשה, חברות קטנות ובינוניות כמו גם יזמים בשלבים התחלתיים ויועצים יוכלו להנות בצורה כזאת או אחרת מעבודה עם ה- IDB.

לאור שיתוף הפעולה המתהדק בין ישראל והבנק והנכונות הישראלית לתמוך במאמצי החברות הישראליות בכניסתן למדינות אמל"ט, תוך עידוד הקשר עם הבנק באמצעות תכניות תמרוצים שמקדם משרד הכלכלה, הגיעה בשבוע שעבר משלחת ראשונה מסוגה המורכבת מבכירים ב- IDB.

PIC9
חברי המשלחת בביקור בירושלים

מטרת המשלחת הייתה לחשוף את האפשרויות העומדות בפני חברות ישראליות בכניסתן לאמריקה הלטינית, תוך שימוש בכלים הקיימים בבנק וכן הצגת האקו סיסטם הישראלי לחדשנות.

במהלך ביקורה נפגשה המשלחת עם גורמי ממשל, המדע"ר, חממות, אקסלרטורים, חברות מסחור טכנולוגיה, פארק טכנולוגי, מרכזי יזמות ועוד. בנוסף, התארחה המשלחת בסמינר ל- "Doing Business With the IDB", שקיימה לשכת מסחר ישראל אמל"ט יחד עם משרד הכלכלה, מתימו"פ ומשרד עו"ד הרצוג פוקס נאמן.

PIC1

ראוי לציין, כי תקציב ההשקעות של חברי המשלחת עצמם עומד על למעלה מ- 2 מיליארד דולר בשנה. בנוסף, הבנק מפעיל מספר רב של קרנות, אשר מאפשרות קבלת מענקים לפעילות ביבשת ובהיותו המממן הגדול ביותר של השקעות ביבשת, קיימות אפשרויות מגוונות להתחבר למשאבי הבנק במגוון השקעות.

PIC3
חברי המשלחת עם המדען הראשי, אבי חסון

מלבד האפשרויות הגלומות בפרויקטים משותפים עם הבנק, מתעניינים חברי המשלחת בהקמת פארקים טכנולוגיים, מערכות חינוך מתקדמות ובעיקר חינוך לחדשנות, שיתוף פעולה בהקמת תשתיות הון סיכון, אפליקציות ופתרונות בתחומי ערים חכמות, סייבר, הגברת תחושת הבטחון ועוד.

צור קשר עם:

ענת כץ

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל