ברזיל – לא רק סאו פאולו וריו

אני חושב שזו לא תהיה הגזמה לכתוב, שכל חברה ישראלית (אולי אפילו בעולם) מתמקדת בסאו פאולו או בריו, כאשר היא מעוניינת לחדור לשוק הברזילאי. מצד אחד, זו חשיבה בהחלט הגיונית, סאו פאולו (33%) וריו (11%) מהוות יחד כמעט מחצית מהתוצר הברזילאי (השוואה מעניינת מהאקונומיסט בנושא), רוב החברות, המפיצים והשותפים הרלוונטיים נמצאים שם וערים אלו משמשות כמודל לערים ולמדינות אחרות בברזיל. מצד שני, כל מי שרוצה לחדור לשוק הברזילאי מתחיל משני מקומות אלו ולכן התחרות לא רק על השוק, אלא על תשומת הלב הראשונית, היא בלתי נתפסת וחברה יכולה לבזבז משאבי זמן וכסף רבים עד שתצליח למשוך את תשומת הלב הנדרשת (אם בכלל).

סיימתי לא מכבר ביקור עבודה במדינת סארה (Ceara) אשר ממוקמת בצפון מזרח ברזיל. חלקכם יכיר אותה על פי עיר הבירה שלה, פורטלזה (Fortaleza – ותודה למונדיאל). מדובר במדינה, שגדולה פי 7 מישראל, עם פחות או יותר אותו מספר תושבים, עם בעיות מים ואנרגיה חריפות, עם צרכים גדולים של ביטחון ציבורי, עם גוף תקשורת ענק, שמעסיק 15,000 עובדים ועם תעשייה מפותחת בתחום החקלאות. מושל המדינה (Camilo Santana) ושריו קיבלו אותנו בזרועות פתוחות וההרגשה הכללית הייתה, שהם רק מחכים שהיכולות הישראליות תגענה גם אליהם. אחת העובדות המעניינות שלמדתי על המדינה היא, שאנשי סארה קוראים לעצמם “היהודים של ברזיל”. מה צריך יותר מזה?

Boaz+Camilo 2
תמונה מפגישתי עם המושל סנטנה

כמו סארה, יש בברזיל מדינות נוספות, אשר יכולות להוות שער כניסה הרבה פחות תחרותי לחברות הישראליות. מספיק להזכיר את ריו גראנדה דו סול (Rio Grande do Sul), שבירתה פורטו אלגרה, פרנה (Parana), שבירתה קורטיביה (Curitiba), מינאס ז’ראיס (Minas Gerais), שבירתה בלו הוריזונצ’י (Belo Horizonte) (כן, ככה הברזילאים מבטאים זאת), סנטה קטרינה (Santa Catarina), שבירתה פלוריאנופוליס (Florianópolis), באהיה (Bahia), שבירתה סלבדור (Salvador da Bahia) והבירה ברזיליה (Brasília), אם המיקוד הוא הממשל הפדראלי, כמדינות מובילות עם צרכים שונים. כמובן שלכל מדינה המאפיינים שלה, אבל מחקר לא ארוך יכול להניב התאמות מעניינות בין טכנולוגיה ישראלית לצורך דחוף באחת ממדינות ברזיל, לאו דווקא סאו פאולו או ריו.

Boaz+Camilo

כחלק מתפקידנו, נשמח לסייע לחברות הישראליות למפות את המדינות השונות בכדי לאתר הזדמנויות ולממשן.

צור קשר עם:

בועז אלבראנס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל