ייצור מתקדם – הזדמנות לתעשייה הישראלית

1024px-Manufacturing_equipment_100

בנאום מצב האומה, שנשא הנשיא אובמה בתחילת החודש, כינה הנשיא את מדיניותו הכלכלית “כלכלת מעמד הביניים”. אחד מעמודי התווך של מדיניות זו הוא החזרת הייצור לארה”ב. בעשורים האחרונים ארה”ב איבדה מקומות עבודה בגלל העתקה של מפעלים ומתקני ייצור למדינות כמו מקסיקו וסין, בהן עלות הייצור נמוכה יותר. חברות אמריקאיות רבות, המפתחות את מוצריהן בארה”ב, מייצרות אותן במדינות אחרות’ כך שנוצרה זליגה של משרות ייצור אל מחוץ לארה”ב, שפוגעת בעיקר במעמד הבניינים והשכבות הנמוכות.

הנשיא אובמה קבע את החזרת הייצור לארה”ב, גידול מספר משרות הייצור וקידום ענף הייצור כיעדים אסטרטגים לכלכלת וחוסנה של ארה”ב. בפברואר 2012 הציגה וועדה, שמונת על ידי הנשיא, תוכנית אסטרטגית לאומית לייצור מתקדם (Advanced Manufacturing). ביולי אותה שנה, הגישה הוועדה דו”ח עם המלצות על “לכידת היתרון התחרותי הביתי בייצור מתקדם” (Capturing Domestic Competitive Advantage in Advanced Manufacturing). שני המסמכים הללו מגדירים את הייצור המתקדם כנושא בעל חשיבות אסטרטגית לביטחון הלאומי של ארה”ב ומפרטים מספר תחומים (אם כי בצורה מאוד כללית ומעט מובנת מאליה), בהם על הממשל להשקיע על מנת לאפשר את פיתוח ענף הייצור.

אז מה זה ייצור מתקדם בעצם? כמו buzz words רבות אחרות, ישנן מספר הגדרות למושג ייצור מתקדם. למעשה, מדובר ביישום של טכנולוגיות חדשות בשלבי הייצור. משימוש בננו טכנולוגיה לחומרי גלם, דרך הדפסות תלת-ממד לבניית אב-טיפוס או הפקת מוצרים וכלה בשימוש בפתרונות לניתוח נתונים לייעול תהליכי ייצור.

ייצור מתקדם הוא בעצם התפתחות טבעית של ענף הייצור תוך הטמעת פיתוחים טכנולוגים מענפים אחרים. ההבנה היום, הן ברמת החברות, והן ברמת הממשל היא, שכדי שארה”ב תוכל לשמר את היתרון התחרותי שלה בתחום הייצור היא חייבת לקדם את ההטמעה והיישום של פיתוחים טכנולוגים בתהליכי ייצור מסורתיים ולהצעיד את ענף הייצור קדימה.

פה גלומה הזדמנות גדולה תעשייה הישראלית. לישראל יש הרבה להציע כמעט בכל שלב של תהליך הייצור. בישראל מחקר רב בתחום החומרים המתקדמים. לא סתם הרבה הנשיא פרס לדבר על ננו-טכנולוגיה. בתחום ההדפסה התלת-ממדית, ישראל נמצאת בחזית. הרכישה של סטרטסיס (Stratasys) האמריקאית על ידי אובג’ט (Objet) הישראלית היא דוגמה מצוינת לכך. לישראל שם עולמי בתחום איסוף, עיבוד וניתוח נתונים. מעבר לכך, השימוש ההולך וגובר בטכנולוגיות IT בתהליכי הייצור פותח הזדמנות גדולה לחברות בתחום הסייבר-סקיוריטי, בו ישראל נחשבת למובילה עולמית.

יש לציין, כי מגמה זו אינה רלוונטית רק לארה”ב. מדינות רבות, מפותחות כמתפתחות, מגרמניה, דרך ברזיל ועד הודו, עוברות תהליכים דומים וההזדמנויות לחברות ישראליות נמצאות גם שם.

צור קשר עם:

יריב בכר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל