פייסבוקִי, אינטרנצִ'י, אאוטלוקִי וקלובִּי

בפוסט קודם, כתבתי על הקשר בין תרבות אכילת הפיצה בברזיל לבין דרך עשיית העסקים במדינה והפעם הייתי רוצה להתעמק בנקודה ספציפית בתרבות הברזילאית (כללית ועסקית) ולנסות להתחקות אחר מקורה. למה (למען השם) התהליכים כאן לוקחים כל כך הרבה זמן (שלא לומר נצח עבור ישראלים כמונו)??

הרעיון לפוסט עלה לי, כאשר נזכרתי בתוצאות של מחקר שקראתי, על כך שיש קשר ישיר בין דרכי ההתנהגות ומבנה המוח של אדם לבין מבנה שפת האם שלו. כך למשל, בני שבט אבוריג'יני מסויים ניחנים בחוש כיוון מפותח מאוד מכיוון בשפתם אין ימין ושמאל וכבר מילדות הם משתמשים בכיווני רוחות השמיים, כאשר הם מדברים על צדדים וכיוונים.

בזמן האחרון, שמתי לב, שכמעט כל המילים בפורטוגזית מסתיימות בתנועה (ולא בעיצור) ולא משנה איך מאייתים אותן. הדבר מקבל משנה תוקף, כאשר הברזילאי משתמש במילה שמקורה בשפה אחרת (בעיקר אנגלית) ואז אם היא מסתיימת בעיצור ללא תנועה, הוא תמיד יוסיף לה את הסיומת "אִי". כך פייסבוק הופך לפייסבוקִי, קלוב הופך לקלובִּי, אאוטלוק הופך לאאוטלוקִי ואינטרנט הופך לאינטרנצִ'י (על למה הט' הפכה לצ' נדבר בפוסט הבא). אגב, התוספת הזו דומה לתוספת של האיטלקים, רק שהם מוסיפים "אֶה" בסוף המילה, והפוכה מזו של דוברי הספרדית, שם הקושי הוא להתחיל מילה בשווא נח. מכל מקום, ייתכן שהברזילאים כבר מלידה רגילים למשוך את הסופים ולכן כל תהליך אצלם, בין אם של הגיית מילה, סגירת חוזה או קבלת מכולה לוקח הרבה יותר זמן מלדוברי שפות אחרות.

הנקודה החשובה כאן היא להפנים ,שכך עובדים התהליכים בברזיל ולבצע תאום ציפיות, אשר לוקח בחשבון את המאפיין הזה. אם ברזילאי אומר לנו שיחזור אלינו תוך כמה ימים, זה כנראה ייקח לו שבועיים, אם נציג שירות מפעיל סלולרי מצהיר שתוך שבועיים נקבל את הטלפון, זה כנראה ייקח חודשיים ואם תהליך רגולטורי צפוי לקחת שלושה חודשים, קרוב לוודאי שהוא ייקח חצי שנה. אין מה להתאכזב או להתעצבן, הרי בכל מקרה ההחלטה להיכנס לשוק הברזילאי היא אסטרטגית וטומנת בחובה השקעת זמן, כסף ומשאבים נוספים ולכן כל שנשאר הוא להתאים את הציפיות, כיוון שהצלחה בשוק זה תפצה על כל העיכובים שבדרך…

הנספחות המסחרית בסאו פאולו מהווה את שער הכניסה עבור החברות הישראליות לשוק הברזילאי ונשמח לסייע בכל הקשיים והמהמורות שבדרך עד להשגת המטרה – הגדלת היצוא הישראלי לברזיל.

צור קשר עם:

בועז אלבראנס

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל