רוצה פיצה? תבוא אחרי 18:00…

היגיון כידוע הוא דבר סובייקטיבי, ועל כן לאחרונה אני מנסה להימנע מלהגיד בפומבי את הביטוי “זה לא הגיוני” (להגיד אותו לעצמי אני לא מצליח להתאפק). ההיגיון שלי הוא לא תמיד זהה להיגיון של אשתי, של חברי ושל עמיתי לעבודה. הנושא מקבל משנה תוקף כאשר מדובר על חבר/קולגה, אשר מגיע מתרבות אחרת, חונך אחרת וספג מנהגים ותרבות אחרים משלי.

לפני שלושה חודשים הגעו משפחתי ואני לברזיל וימים ספורים לאחר מכן, חשקה נפשנו בפיצה. סאו פאולו כידוע מלאה במהגרים איטלקים, שהגיעו בשלבים שונים של ההסטוריה ליבשת ועל כן הפיצה כאן מעולה. שאלנו בקבלה של המלון היכן נמצאת הפיצרייה הטובה באזור, הם נתנו לנו כתובת מרחק 5 בלוקים ושמחים וטובי לב שמנו פעמנו למקום. השעה הייתה שעת צהריים ממוצעת, אך כאשר הגענו לפיצרייה התברר לנו להפתעתנו שהיא סגורה. שאלנו את העוברים ושבים מדוע הפיצרייה המפורסמת סגורה והם ענו שהיא נפתחת רק בשעה 18:00. מוזר, חשבנו לעצמנו, למה שפיצרייה תפתח רק בשעה הזו? מאוכזבים ורעבים שינינו כיוון והלכנו לסושייה, שאכלנו בה ביום שלפני.

italian-pizza-1196125-m
הפיצה כמשל לתרבות העסקית הברזיאלית

 

“טו מייק א לונג סטורי שורט”, מסתבר שבברזיל כל הפיצריות נפתחות אחרי השעה 18:00. יתרה מכך, גם במסעדות, אשר פתוחות בצהריים (איטלקיות למשל), שפיצה היא חלק בלתי נפרד מהתפריט שלהן, היא תוגש רק אחרי השעה 18:00. אם חשקה נפשו של אדם בפיצה בשעת צהריים בברזיל, הוא יכול להכין אותה לעצמו בבית, כי הוא לא ימצא אותה בשום מקום אחר במדינה (עכשיו שאני חושב על זה, עוד לא ביררתי מה המדיניות בפיצה האט). כאשר שאלנו חברים ברזילאים למה לכל הרוחות אי אפשר לאכול בסאו פאולו פיצה בצהריים, קיבלנו תשובה שפחות או יותר סיכמה את הנושא: “למה שמישהו ירצה לאכול פיצה בצהריים?”.

ומה הקשר בין הפיצה לתרבות העסקית בברזיל? כמו בפיצה, ה”היגיון” שלנו בעשיית עסקים הוא ממש לא ה”היגיון” שלהם. למנהגי העבודה ועשיית העסקים בברזיל ישנה דרך התנהלות מאוד מסויימת ושונה בתכלית מזו שאנו מכירים בישראל או במקומות אחרים בעולם. מכיוון שאת הברזילאים אנו ככל הנראה לא נצליח לשנות (לצערי) נצטרך ללמוד לקבל את העובדה ש:

  • הכי חשוב לאיש העסקים המקומי להיות חבר שלך, גם אם אתם רק עושים עסקים (ועל כן יש להשקיע זמן רב בקשרים אלו)
  • הוא יענה לך למייל שבועיים או שלושה מאז ששלחת לו אותו ולא בגלל שהוא לא מעוניין לעשות איתך עסקים
  • אי אפשר לעשות עסקים בברזיל “דרך המייל” ולהגיע לכאן לביקורים תכופים זה דבר הכרחי
  • הבירוקרטיה כאן היא נוראית וכך גם שירות הלקוחות
  • הברזילאי לעולם, אבל לעולם, לא יגיד את המילה לא (ולכן בסיום כל פגישה איש העסקים הישראלי בטוח שה”עסקה כבר סגורה”)

חלק מתפקידי הנספחות המסחרית בסאו פאולו הם לגשר על פערים אלו. נשמח לסייע ליצואן הישראלי, שמעוניין לגלות את השוק הברזילאי, לעשות כן בליווי ותמיכה של מי שנמצא שם ומכיר. נוכל לעזור במציאת שותף מתאים, בהתגברות על מחסומי שפה והתנהלות, בעצה והכוונה ובניצול נכון של הכלים העומדים לרשות היצואן, כדוגמת הסכם הסחר החופשי בין ישראל למדינות המרקוסור (וברזיל במרכזן), המהווה את הסכם הסחר החופשי היחיד של ברזיל מחוץ לאמריקה הלטינית ומעניק ליצואן הישראלי יתרונות תחרותיים משמעותיים.

צור קשר עם:

בועז אלבראנס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל