משבר האנרגיה בברזיל מגדיל את הביקוש לפתרונות ירוקים תוצרת כחול-לבן

ברזיל מתייבשת.

למרות שמדובר במדינה שהתברכה במקורות מים וגשמים רבים, כשהמים לא זורמים למקומות הנכונים, איך אומרים? Brasilia, we have a probelm.

במדינה ענקית כמו ברזיל, בזמן שאלפי משפחות מפונות בשל שטפונות, מיליוני ברזילאים חיים באזורים עם מחסור חמור במים. כדי לסבר את האוזן, בשנת 2013, 1484 מחוזות היו במצב חירום בשל הבצורת.

חברות ישראליות בתחום המים כבר פועלות בברזיל ומסייעות במציאת פתרונות אך כמובן שהפוטנציאל בתחום זה גדול הרבה יותר. רק לאחרונה ביקר בישראל צוות של רשת הטלוויזיה SBT  כדי ללמוד ולשדר לצופים הברזילאים כיצד מתמודדים עם מחסור במים. תוכלו לקרוא על כך בפוסט שכתב ידידי בועז אלבראנס, אשר ליווה את הצוות בעת ביקורם בארץ הקודש.

אז מה הקשר בין חשמל ומים? נכון שבדרך כלל הכי בטוח להרחיק אותם כמה שיותר אחד מהשני אבל במקרה של ברזיל, 80% מתפוקת החשמל מיוצרת ממערכות הידרואלקטריות. ואז, כשאין מים – אין חשמל.

Hydro

כמות המים בארבע תחנות החשמל ההידרואלקטריות הגדולות במדינה הצטמצמה בין 18%-57% לעומת 2012. החדשות הטובות הן שבברזיל לא חסרים מקורות מתחדשים לאנרגיה, כגון שמש, רוח ושדות לגידולים של דלקים ביולוגיים. תחום האנרגיה המתחדשת הינו כר פורה לשיתוף פעולה בין ברזיל לישראל. אל מול המחסור באנרגיה והצורך של הממשל לעידוד יבוא ויישום של טכנולוגיות מתחדשות בברזיל, מדורגת ישראל במקום הראשון בעולם מבחינת הפוטנציאל להקים ולמסחר טכנולוגיות בתחום הקלינטק, כך על פי ה-WWF בדירוג שהתפרסם בחודש שעבר.

לאור הפוטנציאל הרב והלא-ממומש בתחום זה, הפיקה השבוע הנספחות המסחרית בריו דה ז’ניירו סמינר אשר הציג את יכולותיה של ישראל בתחום. האירוע, אשר התקיים בהתאחדות התעשיינים של מדינת ריו דה ז’ניירו, משך כ-90 משתתפים מקומיים המייצגים את כלל השחקנים הרלוונטיים בתחום. מעבר להרצאתו המרתקת של נועם אילן, מייסד ונשיא כנס אילת-אילות אשר מבקר השבוע בריו ובסאו-פאולו על מנת לסייע בקידום שבוע האנרגיה הישראלי, התגייסו כדוברים בפאנל – דר. ישראל קלאבין, ראש עיריית ריו לשעבר והיום נחשב לאחת האוטוריטות החשובות בברזיל בתחום הבר-קיימא; ארתור מילנסק, מנהל תחום הביו-דלקים מהבנק לפיתוח כלכלי וחברתי של ברזיל (BNDES); ופאולה מרטינס, מתאמת תוכנית “ריו בירת האנרגיה” של ממשלת מדינת ריו, אשר מובילה 66 פרוייקטים שונים בתחום האנרגיה (החל ממיפוי גגות להנחת פאנלים סולאריים וכלה בבנייה של סמארט-גריד). לשמחתנו, הסמינר עורר עניין רב בקרב המקומיים והתקבלו פניות רבות לשיתופי פעולה.

panel

מעבר לסמינר ולפגישה עם משקיעים פוטנציאליים, ניצלנו את הביקור של נועם בברזיל לפגישות ממוקדות עם השחקנים החשובים בתחום, כולל שתי החברות הגדולות בברזיל Petrobras ו  Vale. היות ואולימפיאדת 2016 מתקרבת בצעדי ענק, ביקרנו גם את אנשי הקשר שלנו בוועדה המארגנת של המשחקים האולימפיים. יש לכם פתרונות יצירתיים וברי-קיימא שיכולים להיות משולבים בארוע הספורט הגדול בעולם? שלחו אלינו!

Noam Ilan and Daniel Kolbar Rio2016 - Aug 2014

שבוע האנרגיה הישראלי יתקיים בתל-אביב ואילת בין התאריכים 3-9 בדצמבר ויציג את היכולות של ישראל בתחום. הנספחויות המסחריות של ישראל בריו דה ז’נירו ובסאו-פאולו מקדמות משלחת ברזילאית. בשאיפה שיגיעו להתרשם ולקחת חלק באירוע חשוב ומלא באנרגיות חיוביות ומתחדשות.

צור קשר עם:

דניאל קולבר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל