שיקגו – מהזמנות מקטלוגים לקניות מקוונות

SONY DSC
(מגדל וויליס, לשעבר סירס)

אחד מסימני ההיכר של העיר שיקגו הוא מגדל סירס (Sears Tower), שבמשך שנים היה הבניין הגבוה ביותר בארה”ב ומקום מושבה לשעבר של הנהלת אחת מרשתות הקמעונות הגדולות בעולם (ועד 1989 הגדולה ביותר). סירס, החלה את פעילותה כחברת הזמנות מקטלוגים ב-1888, כשמייסדה, ריצ’רד סירס (Richard Warren Sears), עבר לשיקגו ממינסוטה. החברה הייתה שולחת קטלוגים עבים הכוללים מספר מוצרי צריכה לצרכנים אשר היו ממלאים הזמנות ושולחים אותן בדואר בליווי המחאה. המוצרים אז היו נשלחים חזרה אליהם. שיטה זו הייתה פתרון מצוין עבור תושבי האזורים הכפריים של ארה”ב, שגרו רחוק ממרכזי הקניות בערים. לימים גדלה החברה, פתחה חנויות כולבו בכל רחבי ארה”ב והייתה לרשת הקמעונות הגדולה ביותר בארה”ב. כיום היא הרביעית.

סירס היא אולי החברה הידועה ביותר בענף, אך לא הייתה הראשונה למכור בשיטת הקטלוגים. כמה שנים לפני כן, ב-1872, הקים אהרון מנטגומרי וורד (Aaron Montgomery Ward) את חברת ההזמנות בדואר שנשאה את שמו- Montgomery Ward, גם כן בשיקגו. וורד, הגה את הרעיון לאור ניסיונו כאיש מכירות נודד באזורים הכפריים של ארה”ב. כמו סירס גם חברתו של וורד הפכה עם השנים לרשת חנויות כולבו גדולה.

וכך הפכה שיקגו לאחד המרכזים של עולם הקמעונאות. ניתן להוסיף לרשימה את רשת וולגרינס (Walgreens), רשת בתי המרקחת הגדולה ביותר בארה”ב, שהחלה את פעילותה עם חנות קטנה במרכז שיקגו בתחילת המאה ה-20 והיום היא החברה מספר 2 ברשימת החברות פורצ’ון 500 (Fortune 500) ממדינת אילינוי. אין זה מקרה שענף זה התפתח בשיקגו. במחצית המאה ה-19, כאשר העיר אימצה את המעבר מתחבורה בספינות קיטור למסילות ברזל, היא הפכה לצומת ראשי של עורקי התחבורה של ארה”ב בשיא תהליך ההתרחבות שלה מערבה. מעניין לציין כי אם מרחיבים קצת את המעגל ומסתכלים על אזור המערב התיכון האמריקאי בכלל ישנן עוד חברות רבות בתחום הקמעונאות: P&G, Target, Kroger, Best Buy ועוד.

היום מגדל סירס נקרא מגדל וויליס (Willis Tower). ב-1994 חברת סירס העתיקה את מקום מושבה לפרברי שיקגו ומכרה את הבניין וב-2009 היא מכרה את זכויות השיום (naming) של הבניין. החלפת השם של מגדל סירס מסמלת עבור רבים את שקיעתה של החברה וענף הקמעונאות בכלל. לאחרונה הודיעה סירס, כי סוגרת את חנות הדגל שלה במרכז שיקגו. עלייתה של אמזון ותעשיית הקניות המקוונות פגעו קשות ברשתות הכולבו המסורתיות. היקף המכירות באינטרנט והפלח שהן תופסות מסך מכירות הקמעונאות גדלים בקצב מסחרר. כדי להתמודד עם התחרות הזו רשתות חניות רבות משקיעות משאבים רבים בבניית ערוצי מכירות מקוונות. מעניין לציין, כי בשנת 2009 סירס רכשה את חברת דלוור הישראלית (Delver) כחלק ממאמציה להגדיל את פעילתה במרחב המקוון.

כיאה למרכז קמעונאות עולמי הרוצה לשמור על רלוונטיות בזמנים משתנים, תארח שיקגו בחודש יוני את כנס IRCE- Internet Retailer Conference and Exhibition. הכנס, המארח מעל ל-10,000 משתתפים ו-3,000 חברות, הפך עם השנים לאחד המפגשים החשובים בתחום הקמעונאות המקוונת. השנה צפויות להשתתף מספר חברות ישראליות איתן הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה בשיקגו עובדת כדי לייצר להן מפגשים ופגישות עם חברות אמריקאיות מובילות בתחום:

  • Aspectiva – Turn customer reviews into product recommendations
  • Clinch – Turn online catalogue to Dynamic Video Ads
  • Commerce Sciences – Boost sales with behavioral science
  • Jifiti – Re-imagining Gift Giving
  • Mobilibuy – New Shopping Moments
  • Mabaya – Smart Marketing In-Site
  • Revuze – The Wisdom of Reviews
  • Riskified – Helps Merchants accept high risk credit card transactions
  • Yotpo – Plug and Play social reviews solution for e-commerce websites
  • Zooz – Making Payments Click

צור קשר עם:

יריב בכר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל