איך לא להסתבך עם המכס האמריקאי? טיפים חשובים להתנהלות נכונה

בשבוע שעבר אמר לי יצואן קטן: “אצלי הכל בראש, אני לא צריך טבלאות ומסמכים”, אך לא כך הדבר בהתנהלות מול המכס האמריקאי! להיות יצואן (קטן או גדול) זה מקצוע בפני עצמו, והאחריות של היצואן היא לנהל רישום ומעקב שוטף בכל הקשור בתהליכי הייצוא, כי כשהמכס האמריקאי בודק, הוא בודק עד הסוף.

נחזור לתחילת הסיפור. לפני כחודש הגיעה לארץ משלחת מהמכס האמריקאי לערוך ביקורות אימות (verification) בקרב כ-20 יצואני טקסטיל. מה בודקים אנשי המכס האמריקאי?

במסגרת הסכם הסחר בין ישראל לארה”ב רוב המוצרים התעשייתיים פטורים ממכס. פטור זה מוענק רק למוצרים אשר מיוצרים בישראל ועומדים בתנאים המופיעים בהסכם:

 1. המוצר מופק במלואו בישראל או עבר “עיבוד משמעתי” (substantial transformation) בישראל
 2. ערך החומרים ועלויות הייצור בישראל להיות לפחות 35% מערך המוצר המיוצא (15% מתוך זה יכול לבוא מרכיבים אמריקאים)
 3. המוצר משוגר באופן ישיר מישראל לארה”ב

עיקר העבודה של המשלחת היא לאמת את המקור של המוצר כמיוצר בישראל, כלומר האם המוצר עומד בשלושת התנאים המרכזיים שהוסברו לעיל, כדי לוודא שהוא זכאי לקבל פטור ממכס. חשוב לדעת שרוב הביקורות אינן מבוצעות בארץ, אלא המכס האמריקאי שולח לחברה דרישה לאימות מקור, והחברה מחויבת להעביר את המסמכים הרלוונטיים באמצעות הדואר.

מניסיוננו, מרבית החברות בישראל עומדות בתנאים ועושות הכל לפי הספר – מקור ישראלי לתפארת – אך חלקן נתקלות בקשיים מול המכס בגלל שלא סיפקו את המסמכים המתאימים.

אחרי שליווינו את המכס האמריקאי בביקורות שערך בחברות, גיבשנו כמה טיפים שיכולים להקל מאד על העבודה השוטפת מולו:

 • את הטיפ הראשון כבר אמרנו – מסמכים, מסמכים ושוב פעם מסמכים. שימרו את כל הדוקומנטציה הרלוונטית לכל משלוח של מוצרים בצורה מסודרת.
 • הטיפ השני: הכינו cost sheet – דף אחד המרכז את כל רכיבי המוצר והערך המוסף
  • בדף יפורטו חומרי הגלם השונים בטבלה: שם חומר הגלם, מחיר, מדינת המקור
  • בנוסף לחומרי הגלם, הדף יכלול גם את עלות העבודה ותקורות (overhead)
  • עבור כל אחת מהתשומות יחושב ה-% מהמחיר הסופי
 • הטיפ השלישי: תקשורת. בניגוד למדינות אחרות בעולם, בארה”ב השיטה עובדת כך שהאחריות הישירה לעמוד בכללים מוטלת על היבואן האמריקני (importer of record). המשמעות היא שהמכס מתנהל מול היבואן ולא ישירות מולכם, ולכן חשוב לשמור על תקשורת טובה ורציפה עם היבואן שלכם על מנת שיקבל את כל החומרים הדרושים לו להתנהלות התקינה מול המכס האמריקאי.
 • הטיפ הרביעי: דעו לכם, שלמרות האמור בטיפ הקודם, אתם רשאים לעקוף את היבואן ולעבוד ישירות מול המכס האמריקאי! זוכרים את ה-cost sheet מהטיפ השני? אם אתם מרגישים שדף זה או כל מסמך אחר מכיל סודות עסקיים שאתם לא רוצים לחשוף בפני היבואן שלכם, אתם רשאים להעבירם ישירות למכס!
 • הטיפ החמישי: זוכרים את הטיפ השלישי לגבי תקשורת? במידה ומתעוררות בעיות – התקשרו עם נציג המכס שלכם. ברוב המקרים כאשר המכס דורש מידע נוסף, הוא מקצה ליצואן 30 יום לענות. דעו לכם, שאתם רשאים לפנות למכס ולבקש ארכה. כל עוד אתם פונים למכס במסגרת 30 הימים שהקצו לכם, יש סיכוי סביר שתקבלו את הארכה.
 • הטיפ השישי: כאשר אתם מקבלים פנייה כלשהי מהמכס האמריקאי, כדאי לשבת רגע ולחשוב. לא לענות מייד, לא לשלוח את כל מה שיש לכם. לוודא שהמוצר שלכם עומד בכללי מקור ושאתם שולחים מידע רלוונטי.
 • הטיפ השביעי: trademarks©. עבור מוצרים מסוימים קיימת סכנה לזיופים והפרה של סימן המסחר. גם אם מוצר רשום כ-trademark במשרד הפטנטים האמריקאי, מומלץ לשקול לרשום אותו כ-trademark גם במכס האמריקאי בעלות של 190$ . רישום זה יאפשר למכס לנקוט בפעולות שונות במקרה של גילוי כניסה של זיופים, כגון החרמת הסחורה המזויפת.

הטיפים הנ”ל נכתבו בהנחה שכל יצואן בדק שהמוצר שלו עומד בתנאי מקור. אם אתם לא בטוחים לגבי מקור המוצר שלכם, מומלץ להתייעץ, לשאול אותנו ולוודא קודם כל שאתם עומדים בכללי מקור.

לשאלות והכוונה ניתן לפנות אליי במייל, בטלפון 02-6662634, או לנספחויות המסחריות שלנו בארה”ב.

צור קשר עם:

ענת ארבל-שמיר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל