ברזיל לקראת מונדיאל 2014

בעוד העולם כולו סופר לאחור לקראת שריקת הפתיחה של טורניר הספורט הפופולרי ביותר בעולם, ישנם לא מעט ברזילאים שלא מרוצים כלל וכלל מכספי הציבור הרבים שהושקעו, מהעלייה הלא הגיונית של יוקר המחייה ומהמוני התיירים אשר יציפו את רחובותיהם וכבישיהם, הפקוקים ממילא.

Brasil 2014 logoImagina na Copa  – המנטרה השגורה פה בשנים האחרונות ובתרגום חופשי מפורטוגזית –  “תאר לך איזה בלגאן יהיה פה במונדיאל”, מתייחסת לבעיות היומיומיות עימם מתמודדים הברזילאים ואשר צפויות להתעצם בקיץ הקרוב ב-12 הערים המארחות את המשחקים. זה התחיל כבדיחה שנאמרת בחצי-חיוך-אופטימי, המשיך בנימה מתגברת של ציניות שבאה לידי ביטוי בשירים קצביים ומשעשעים, והסתיים בהפגנות המוניות על רקע יוקר המחיה, השחיתויות, והאיכות הנמוכה של השירותים שהממשלה מספקת לאזרחיה. ריו דה ז’ניירו, המארחת את גמר הגביע העולמי, מככבת במקום השלישי כעיר בה פקקי התנועה הם הגרועים בעולם.

אפשר כמובן להרחיב על כל אחד מהנושאים שצוינו עד כה, נושאים שרלוונטיים גם לנו הישראלים. גם בברזיל מרשיעים פוליטיקאים בקבלת שוחד (אלא שכאן באופן מוזר מתבטלות ההרשעות/ מופחתים העונשים ע”י שופטים שמונו ע”י פוליטיקאים לבית המשפט העליון); גם בברזיל יש שביתות של עובדים בסקטור הציבורי (אלא שהעיצומים של עובדי האשפה בריו במהלך הקרנבל האחרון הסתיימו תוך ימים, אחרי שהרחובות התמלאו בהרים של זבל, והניבו לעובדים עלייה של 37% בשכרם); אבל על נושאים אלו ועוד אדון בהזדמנויות אחרות בעתיד.

על אף האפשרות התיאורטית, שישראל תחליף את רוסיה אם זו תושהה מהטורניר, קרוב לוודאי שגם הפעם ישראל לא תתמודד לצידן של ברזיל, ארגנטינה ואיטליה. אגב, כזכור דנמרק השתתפה באליפות אירופה ב-1992 לאחר השהייתה של יגוסלביה, ואפילו זכתה באותו הטורניר. אבל רוסיה אינה יגוסלביה וישראל אינה דנמרק ולכן עלינו לבחון דרכים נוספות לשחק את המשחק.

ניקח לדוגמה את תחום והביטחון (HLS – Homeland Security), אשר תופס תפקיד מרכזי בברזיל בכלל ולקראת המונדיאל והאולימפיאדה בפרט. תחום האבטחה והביטחון בברזיל הינו החמישי בגודלו בעולם וישראל משחקת תפקיד חשוב בהקשר זה. עיקר הביקוש בענף הינו למוצרי אבטחה מסוג מצלמות אבטחה במעגל סגור (CCTV), מערכות אזעקה והתראה, ציוד מעקב, גלאי סמים וחומרי נפץ, גלאי מתכות, מערכות מנע והתראה מפני שרפות, חוסמי קליטה סלולארית, פתרונות לפיזור הפגנות, ועוד.  הדגש הוא לא בהכרח אבטחת מונדיאל 2014 ואולימפיאדת ריו 2016, אלא גם אתגרים כגון הגנה על תשתיות אסטרטגיות, שמירה על גבולות מפני מבריחי סמים והשלטת סדר בפבלות.

דו”ח של סוכנות המודיעין הפדראלית שנחשף לאחרונה מתאר את האיומים השונים במהלך המונדיאל:

הפגנות אלימות ברחובות. מי שליווה את ההפגנות, שהחלו ביוני 2013, יודע שבין המפגינים יש קבוצות אשר יוצאות באופן ספציפי נגד טורניר הספורט, ההוצאות העצומות וההשלכות השליליות לדעתם. הם יהיו שם על מנת להפגין ולמשוך את תשומת לבה של התקשורת. התרחיש יהיה חמור יותר ככל שברזיל תפסיד בשלב מוקדם יותר בתחרות.

התגברות מקרי שוד כלפי המוני התיירים, אשר מהווים טרף קל לגנבים המקומיים.

אוהדים חוליגנים. פטריוטיות ואלכוהול הם מתכון בדוק להתנגשות אלימה בין קבוצות האוהדים וסביר  שגם הפעם הדבר יחזור על עצמו.

איומי טרור – סוכנות הביון מזכירה גורמים במדינה הקשורים לאל קאעידה ויש לזכור פיגועי ראווה בסגנון המרתון בבוסטון.

ארגוני פשע, כדוגמת ה-PCC עלולים לנצל את העובדה, שכוחות הביטחון מתרכזים באבטחת הארוע על מנת להגביר את פעילותם בתחום הסמים.

אמנם עבור מי שטרם החל את מאמצי השיווק מבעוד מועד, מאוחר מדי כדי להשתלב במשימת האבטחה של האירוע שיחל עוד 70 ימים אך אין ספק שלחברות הישראליות יש הרבה מה להציע בתחום. כך למשל פורסם בשבוע שעבר, שחברת אלביט תסייע לחיל האוויר הברזילאי לאבטח את המונדיאל באמצעות מזל”ט הרמס 900, אשר יצטרף למזל”ט הרמס 450, שכבר נמצא בשימוש חיל האוויר. כך שישראל אולי לא תשתתף בטורניר על המגרש אבל תהיה במעמד “משקיפה”. חברות ישראליות נוספות מעורבות באבטחת המונדיאל, כגון מעורבות באבטחת האצטדיון ב-Cuiaba ע”י קבוצת ריסקו. קיימות כמובן דוגמאות נוספות.

מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה מפעיל שתי נספחויות מסחריות בברזיל וזה המקום לספר על חלק מהפעילויות, שאנו מקיימים בהקשר זה על מנת לסייע לחברות ישראליות להשתלב בחדירה לשוק הברזילאי, לא בהכרח בהקשר של המונדיאל והאולימפיאדה, אלא בהתבסס על הביקוש העצום לפתרונות שיאפשרו לרשויות להתמודד עם האיומים השונים. בהקשר הזה יש לומר שנרשמה עלייה משמעותית בשנה במקרי האלימות במדינה.

  • בחודש שעבר קיימנו יום טכנולוגיות בתחום ה-HLS, אשר במסגרתו הציגו חמש חברות ישראליות את מוצריהם בפני השר לבטחון פנים של מינאס ז’ראיס (Minas Gerais), המדינה השלישית בגודלה בברזיל. בנוסף לשר ולסגניתו, נכחו באירוע כ-40 ראשי מערכות הביטחון במדינה, האחראיים על הרכש וההטמעה של פתרונות טכנולוגיים מתקדמים. האירוע זכה להתעניינות רבה בקרב הברזילאים אשר נמצאים בקשר עם החברות הישראליות שהציגו.
  • בשבוע הבא תתקיים בריו, כמדי שנתיים, תערוכת LAAd Security. מכון היצוא הישראלי ריכז משלחת של שבע חברות ישראליות, אשר תצגנה בביתן הישראלי. אנו מזמינים אנשי מפתח מרחבי ברזיל לבקר בביתן ולפגוש את החברות הישראליות ומתאמים עבורן פגישות איכותיות.
  • בסיוע הנספחות המסחרית בריו תבקר בארץ האחראית על תחום המודיעין בוועדה המארגנת את המונדיאל. מוניקה לסרדה (Monica Lacerda) הינה קצינה בכירה במילואים במשטרה הפדרלית והאישה הראשונה, ששימשה כנספחת המשטרה מחוץ לברזיל. היא תשמש כדוברת בפאנל במסגרת כנס סייבר ומודיעין שיתקיים ב-8-9 באפריל במכון למחקרי ביטחון לאומי ותיפגש עם חברות ישראליות.

אין לדעת איזו מדינה תזכה בטורניר. מאות מליוני אנשים ברחבי העולם מקוים שברזיל תזכה בגביע בפעם השישית. הראשונה ביניהם היא הנשיאה דילמה רוסף, אשר ניצחון יסייע לה רבות בבחירות הכלליות שיערכו שלושה חודשים לאחר מכן. מאותה הסיבה, לא מעט ברזילאים מקווים להפסד צורב של הנבחרת, ובלבד שהדבר יוביל לחילופי השלטון. יהיה מעניין לעקוב אחר ההתפתחויות בברזיל החל משריקת הפתיחה, ב-12 ביוני ועד הבחירות, ב-5 באוקטובר.

משמאל לימין: מפקד משטרת מינאס ג'ראיס, סילטון ברנדאו, השר לבטחון פנים, דר. רומולו דה קרבלו, הנספח הכלכלי בריו דה ז'ניירו, דניאל קולבר וסגנית שר הבט"פ, קסיה טשירה גונטיז'ו.
משמאל לימין: מפקד משטרת מינאס ג’ראיס, סילטון ברנדאו, השר לבטחון פנים, דר. רומולו דה קרבלו, הנספח הכלכלי בריו דה ז’ניירו, דניאל קולבר וסגנית השר לבט”פ, קסיה טשירה גונטיז’ו.

צור קשר עם:

דניאל קולבר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל