מגמת הפיצול

baxter

ענקית מדעי החיים, בקסטר (Baxter International), הודיעה היום על פיצול החברה לשניים. יחידת הביו-פרמצבטיקה, האחראית לכ-6 מיליארד דולר מהכנסות החברה, תנותק מחברת בקסטר ותתפקד כחברה עצמאית. לחברה החדשה טרם ניתן שם, אך ידוע כבר כי היא תנוהל על ידי לודוויג הנסטון (Ludwig Hantson), העומד כיום בראש קבוצת ה-BioScience של בקסטר. רוברט פרקינסון (Robert Parkinson), מנכ”ל בקסטר, יוסיף לעמוד בראש החברה שתמשיך תחת אותו שם ותכלול את פעילות המכשור הרפואי, הדיאגנוסטיקה ועירוי של בקסטר, העומדת על כ-9 מיליארד דולר.

הפיצול של בקסטר הוא צעד נוסף במגמה בת מספר שנים בתחום. רק לפני שנה, שכנתה של בקסטר בפרברים הצפוניים של שיקגו, אבבוט (Abbott) התפצלה לשתי חברות כאשר הוקמה אבווי (Abbvie) על בסיס פעילות הביו-פרמצבטיקה האתית של אבבוט. זאת בדומה לפייזר, בריסטול-מאייר ומרק.

מגמה זו היא דרכן של חברות מדעי חיים גדולות להתמודד עם אתגרי התעשייה, בייחוד הצורך בעידוד חדשנות מבית (In-house). אל מול פקעית פטנטים של תרופות שוברות-קופות (Blockbusters) והתרחבותן של חברות מדעי החיים לתחומים רבים, חברות אלה מעידות על קשיים בעידוד חדשנות ויצירתיות מבית. דרך התמודדות אחת היא רכישות ושת”פ עם חברות צעירות. דרך נוספת היא פיצול החברות והתמקדות בפיתוח תוך ניסיון ליצר סביבת עבודה דינמית ומפרה יותר. רק הזמן יעיד אם אכן זה עובד.

צור קשר עם:

יריב בכר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל